Zuzka byla jedna z prvních vip lidí, které jsem poznala, když jsem začínala pracovat v médiích. Moderovala spoustu akcí, na které jsem pracovně chodila. Teď, když o tom tak přemýšlím, je to už hodně let zpátky. Nikdy jsem ji nezažila naštvanou nebo náladovou. Vždycky s úsměvem na tváři a plnou optimismu. Jednou se ale rozhodla, že s rodinou zkusí život na jiném kontinentu a od té doby je Amerika jejím domovem. S manželem má dvě děti, dceru Salmu (7) a syna Nevia (3). A protože jsme se naposledy viděly někdy před dvěma lety, když byla na léto v Čechách, souhlasila, abychom udělaly rozhovor po mailu. Tak tady je:
Zuzko, když jsme se viděly naposledy, měla jsi ještě dlouhé vlasy, teď jsi je radikálně zkrátila. Proč?
„Už dlouho jsem uvažovala o změně účesu, jen jsem neměla odvahu, udělat ten zásadní krok. V roce 1997, když jsem začínala ve slovenské televizi, jsem nosila podobný účes a po několika letech jsem se k němu teď vrátila. Ale s krátkými vlasy jsem hodně spokojená. A nejen já, ale i můj muž.“
S rodinou žiješ na na Floridě. Co vás s Vlastou tehdy tak zlákalo, že jste se rozhodli opustit Čechy a usadit se tam?
„Před víc jak sedmi lety, když jsem zjistila, že čekáme Salminku, jsme si s Vlastíkem řekli, že s příchodem naší první dcery bychom mohli změnit život od základů a vyzkoušet to na Miami, které jsme předtím jako turisté často navštěvovali.“
Fíha, takový krok chce pořádnou odvahu. Dceru si ale porodila ještě v Praze, ne?
„Ano. Salminka se narodila v Praze, ale od svých dvou měsíců žije na Miami, takže je to vlastně ,Američanka´. Tehdy to byl můj první porod, nevěděla jsem, do čeho jdu a do toho jsem si představila ještě tu jazykovou bariéru, tak jsme si s manželem řekli, že bude přece jen lepší, porodit v Čechách.“
Měla jsi hodně komplikovaný porod.
„Porod Salminky nebyl jednoduchý, ale nakonec jsme to po několika hodinovém boji zvládli. Člověk na bolest rychle zapomíná, když drží v náručí takový poklad – nový život.“
Rodila jsi přirozeně nebo císařem?
„Obě děti jsem rodila přirozeně.“
Jsi jedna z mála, která to může objektivně porovnat, a proto se musím zeptat. Kolik stál porod v Čechách a kolik v Americe?
„Cenově je porod v Čechách a porod v Americe (kde se platí v hotovosti) velký rozdíl. Co si pamatuju, tak v Motole jsem tenkrát platila poplatek kolem 700 Kč a v Americe jsme museli vytáhnout z kapsy okolo 11000 USD (což je cca 280 tis. Kč). Počítám do toho tedy všechna vyšetření od začátku těhotenství, samotný porod, 2-denní pobyt v nemocnici a vyšetření nad rámec balíčku.“
Tak to je mazec. Holčičku jste pojmenovali Salma, celým jménem Salma Hajek. To podle té slavné herečky?
„Když jsem poprvé zjistila, že jsem těhotná a že čekáme holčičku, dlouho jsme s manželem přemýšleli nad jménem. A jednoho dne, když jsme byli s partou známých na večeři, jsme se o jménech bavili a v tom mě napadlo, že bychom naší dceři mohli dát jméno Salma. Po známé herečce Salmě Hayek. Zjistila jsem, co jméno Salma v překladu znamená a byly to samé krásné pozitivní věci, tak bylo rozhodnuto. Jmenuje se Salma Hajek.“
V Americe jsi už pak ale porodila syna Nevia. Mimochodem taky zvláštní jméno. Má americké i české občanství?
„Ano, Nevko má české i americké občanství. A jeho jméno byl taky příběh. Když jsem čekala Salminku, byli jsme s Vlastíkem právě na Miami, když mi zavolala naše známá, že má vnuka Nevia. Moc se nám to jméno líbilo, tak jsme si tehdy slíbili, že když někdy budeme mít syna, dostane jméno Nevio. Za čtyři roky tu byl Nevio Belohorec Hajek. V Americe se totiž běžně dává ,middle´(střední – pozn.) jméno. My jsme mu dali jméno Belohorec, z čehož měl největší radost můj tatínek, že rod Belohorcových pokračuje dál.“
Druhý porod proběhl už dobře?
„Byl strašně rychlý, ale o to náročnější, že jsem s porodem musela počkat na porodníka, takže si asi umíš představit, co to bylo za masakr, když ti to jde už i ušima a řeknou ti, že nesmíš, že musíš počkat na doktora. Po dvaceti minutách se mi pak ulevilo asi jako nikdy a Nevinko byl na světě.“
To je taky zážitek. Jak bys ale porovnala péči v americké porodnici s tou českou?
„Před sedmi lety, když jsem rodila dceru v Motolské nemocnici u pana doktora Vlka, jsem byla maximálně spokojená. Sestřičky a pan doktor byli famózní. A tak tomu bylo i na Miami v Mount Sanai. Jediný rozdíl je, že v Americe rodíš na pokoji, ne na sále a u porodu můžeš mít klidně celou rodinu. Pokoje jsou krásné a útulné jako doma a strava je tam na úrovni hodně dobré restaurace.“
V čem se mají české maminky lépe oproti americkým?
„To netuším, ale určitě můžu říct, v čem mají maminky, které žijí na Floridě výhody oproti ostatním a to je nádherné teplé počasí po celý rok. V takovém počasí je to všechno s dětmi jednodušší.“
Mají Američanky mateřskou? A jak dlouho?
„Maminy nemají žádnou mateřskou a doma jsou jen po dobu šestinedělí. Potom jdou normálně do práce a nastupují chůvy. A co se týká mateřského příspěvku od státu, tak ten mají jen v podobě malého zvýhodnění na daních.“
Mají tam něco jako jesle nebo školky?
„Školka je spojená s jesličkami. Děti jsou zařazené do tří tříd. První třída je pro ty nejmenší (tam vezmou dítě hned, jak začne chodit), druhá je střední třída a třetí je předpříprava do školy. Se školkou (A to Z for kids) jsem maximálně spokojená. Chodila do ní i Salminka a teď do ní chodí Nevko. Je to stará americká školka, kde děti vycházejí maximálně připravené pro Kintergarten, což je nultý ročník školy. Když Salminka nastoupila do školy, měla už základy ze čtení i psaní. Nemůžu si tu školku vynachválit.“
Dcerka už chodí do školy. S americkým školstvím jsi v pohodě?
„Salminka je už velká školačka. Navštěvuje 1. grade (první třídu) a dělá nám velkou radost. Je neskutečně šikovná a nadaná. Patří mezi nejlepší žačky ze třídy. Vyniká ve čtení, v gymnastice a v tanci hip hop. Bude jí sedm a mluví plynule česky, slovensky, anglicky (jako rodilá Američanka) a učí se už i španělsky. Jednak každý den ve škole a ještě jsme jí připlatili kroužek španělštiny. Denně má po vyučování něco (když ne španělštinu, tak gymnastiku, hip hop, kroužek tvoření (4d art) nebo volejbal), takže je hodně vytížená. Čeho se chytí, to jí jde. Chodí do státní školy (South pointe elementary school), která je dotovaná státem. A jediné, co se tam platí, je strava, školní družina (after care) a kroužky po vyučování. Je to jedna z nejlepších státních základních škol na Floridě. I když se mi zdají trochu přehnané nároky na děti. Už v první třídě musí plynule číst těžké texty, psát a počítat, jako u nás žáci třetí třídy a mají hodně domácích úkolů. Na druhou stranu to není na škodu.“
Pracuješ na Floridě? Nebo čemu se tam věnuješ?
„Starám se o chod celé domácnosti. Žádnou uklízečku nemám, takže se starám, aby měla rodina vždy uklizeno (natolik jsem pořádkumilovná a jsem toho názoru, že nejlépe si uklidím sama ). Starám se, aby měli nakoupeno a denně navařeno. Dětem dávám jídlo s sebou do školy i do školky. Vařím v podstatě denně a do toho dělám manželovi ještě účetnictví jeho firmy, takže se vůbec nenudím.“
Jak bys život za oceánem shrnula, žije se vám tam dobře?
„Život na Miami si nemůžeme vynachválit. Je to pro nás a pro život s našimi dětmi to nejlepší místo na světě. Jsme tu opravdu maximálně spokojeni.“
Děkuju za rozhovor!
Zdroj foto: osobní archiv Zuzany Belohorcové