Když jsem si v těhotenství pořizovala výbavu na miminko, bylo mi doporučováno, abych si určitě pořídila bambusové plenky, že se v nich miminko bude cítit jako v bavlnce. Počáteční nadšení mě z nich ale bohužel brzo opustilo. Hned vám vysvětlím proč.
Tehdy jsem se zajímala o to, proč jsou lepší než ty normální, látkové. A zjistila jsem, že kromě toho, že jsou z přírodního materiálu, jsou jemnější, měkčí a velmi dobře sají. Když ale nasáknou, jsou na omak mokré a to není pro miminko dobré. I tak jsem si jich pár pořídila s vědomím, že je můžu využít na cokoliv a dát tak svému synovi to nejlepší.
Těšila jsem se, jakou dobrou službu mi udělají, ale přišlo zklamání. Už po prvním praní se z pravidelného čtverce stal jakýsi patvar, který se ještě srazil a žehlička na něj byla krátká. Říkala jsem si, že to přece není možné, že asi dělám něco špatně. Přitom jsem je prala na třicet, abych k nim byla šetrná, i tak se ale pokaždé smrskly. A to jsou o dost dražší! Až je vyperu příště, myslím, že z nich budou už kapesníky. A to ještě nepočítám, že na tak nízkou teplotu toho moc nevyperete.
Vím, že spousta maminek si je oblíbila a je s bambusovými plenkami spokojená, možná opravdu dělám něco špatně, ale já dávám zelenou těm látkovým. Navíc, když je děťátko počurá, připadá si v nich stále v suchu. Velká výhoda. Sice nejsou z přírodního materiálu, ale mně vyhovují. Používám je jak na osušení Olivera Maxíka, místo bryndáčku, do kočárku, do proutěného koše. Hodily se i na nožičky, když jsem se synem chodila na kyčle. Tyhle plíny přežijí ještě hodně generací maminek.
Mimochodem, věděly jste, že plíny byly vyrobeny už v roce 1887 a v roce 1942 byly ve Švédsku vyrobeny jednorázové pleny?!
Jakým plenkám dáváte přednost vy?