Když mi před pár měsíci maminka nabídla, jestli chci, aby mi přijela pomoct až se vrátím z porodnice, moc mě to potěšilo a přestože jsem souhlasila, ještě jsem si ani neuvědomovala, jak moc její pomoc ocením!
Pokud máte za sebou císařský řez, určitě víte, že rekonvalescence není tak úplně procházka růžovou zahradou (tu si můžete pustit leda tak na Nově). Pokud na vás ale tento zákrok teprve čeká, říkala jsem si, že bych vám mohla napsat pár tipů, které uvítáte.
Když jste po zákroku v porodnici, jste pod spoustou utišujících léků, k dispozici máte polohovací lůžko, které ulehčuje vstávání a uléhání do postele. Když vás něco bolí, přivoláte sestru, když vám něco chybí, zavoláte sestru a když je jakýkoliv problém, přivoláte opět sestru. Ke konci hospitalizace se těšíte až budete konečně doma, doufáte, že vás už pustí, že máte dobré výsledky jak vy, tak vaše miminko. Já jsem se tedy po čtyřech dnech od operace cítila opravdu dobře a to i přes fakt, že mi vyhrožovali transfuzí. Čtvrtý den po operaci mě pustili… a když jsem přijela domů, nečekala jsem, jak moc mě bolest ochromí.
Když totiž dorazíte domů, říkáte si: “No tak se mi bude hůř vstávat, však ono se to nějak udělá.” Jenže ono vám nedojde, že ty léky v nemocnici zabíraly víc, než jste si dokázala představit a že vaší jedinou starostí bylo kojit, přebalovat a vážit a že ta polohovací postel byla ta nejdokonalejší věc na světě!!! Když jsem poprvé usínala doma, v naší posteli, bolest, se kterou jsem musela z ní vstát, mi vpálila ohlušující facku. Vstát z obyčejné postele, kdy si nemůžu jedním tlačítkem zvednout horní část těla byl nadlidský úkon. Musel mi pomáhat manžel. Máma přijela druhý den a řeknu vám, že to byla spása.
Uvařit, uklidit, poradit, psychicky podpořit potřebujete jako sůl. Přestože mám skvělého manžela, v kombinaci se svou prací by to rozhodně nestíhal. Bohatě stačilo, že jsem jej pasovala na poslíčka, který pro všechno jezdil, vše zařizoval a bez mrknutí oka kupoval. Pokud nikoho takového nemáte nebo chcete své drahé polovičce vše ulehčit, ještě než půjdete do porodnice, doporučovala bych si kvůli návratu domů koupit:
1.) Kojící košilku nebo košilku, kde jednoduše sundáte ramínko (možná v ní zůstanete i celý den)
2.) Alespoň dvě kojící tílka (nebo taková, kde opět sundáte lehce ramínko). Já sehnala jedno v Happy Mum http://www.happymum.cz a druhé v Lindexu http://www.lindex.com/cz/zeny/mom/#!/page1/row1 . (to od Happy Mum je ale z mnohem příjemnějšího materiálu) Cenově je mezi nimi rozdíl tuším 100 korun.
3.) Vzhledem k tomu, že jizva bude bolet a měla by dýchat, zapomeňte na kalhoty. Alespoň já tedy dala na pár dní přednost noční košili nebo letním volným šatům. Nikde vás nic nedře a netlačí.
4.) Mějte doma jednorázové síťové kalhotky (kupujete si je do porodnice, tak vemte balení navíc). Díky nim jizva dýchá a hlavně nemusíte řešit to, jestli vás normální kalhotky nikde neškrtí nebo se nezarývají do jizvy.
5.) Dávejte si pozor, na to, aby ten “průvan” na jizvu neodnesl váš močový měchýř. Přestože na močák nijak netrpím, větrání jizvy si vybralo svou daň a musela jsem se i přes hezké počasí začít víc oblékat.
6.) Pokud máte doma někoho, kdo o vás pečuje tak, jako máma o mě, spěte při každé možné příležitosti. Já své síly lehce přecenila, když jsem si myslela, že pár hodin spánku bude stačit. Pak jsem chodila nejen jako zombie, ale když jsem usnula, spánek byl tak tvrdý, že jsem nevnímala vůbec nic – což může být průšvih, když neuslyšíte své dítě křičet nebo pípat monitor dechu. V lepším případě si z vás bude muž dělat legraci, že při spánku vypadáte jako mrtvola (jako u mě)
7.) Jizvu natírejte Hemagelem. Prý je nejlepší. Zatím nemůžu zhodnotit, ale používám ho každý den. Stejně jako řada mých kamarádek přede mnou. Je fakt, že jizva se krásně hojí.
8.) Kupte si vložky do podprsenky (kojícího tílka). Až vám poteče mléko, budete mít vše mokré a flekaté, pokud si na prsa nic nedáte.
9.) Nezapomeňte na zásobu tlustých vložek (většinou vám je nabídnou v lékárně, když kupujete síťové kalhotky)
10.) Je dobré mít doma Purelan nebo čistý lanolin na bradavky. Mně zafungoval rozhodně lépe než Bepanthen.
11.) A úplně to nejdůležitější: Určitě je dobré, abyste se o lítání kolem miminka s někým podělila. Pokud nemůže maminka nebo manžel, domluvte se s kamarádkami, které se u vás můžou střídat nebo vám alespoň nosit něco k snědku. Hormony jsou věc šílená a je skvělé vědět, že na tak úžasnou událost jako je příchod vašeho potomka na svět nejste sama.