Tak hurá! Druhá část předporodního kurzu je s Terkou za námi. ,Notýsky´popsané, hlavy nabušené informacemi. I když já jsem kurz málem prošvihla. Nesnáším, když přijdu někam pozdě, ale bohužel se mi to často stává. Z domova jsem vyjela s dostatečným předstihem, ale jak už to tak bývá, po cestě vás holt, a kor v Praze, občas něco vyvede z míry. Třeba zácpy, ze které není vyhnutí a vy v ní prostě musíte trčet.
K Apolináři, kde se kurz konal, jsem dorazila s menším zpožděním s tím, že se omluvím a snad v pohodě. Jenže celý kurz na mě čekal, takže nevím, jestli jsem byla víc červená od toho, jak jsem spěchala nebo jak jsem se styděla. Úplně jsem cítila, jak mě všechny ty maminky, co se tam držely za břicha, proklínaly. Oddechla jsem si až ve chvíli, když se po mě dostavil ještě jeden opozdilý pár. Ufff.
A já do toho Miri tajně vlezu – nějak tady zapomněla napsat, jak jsem ji musela ještě navigovat po telefonu, aby trefila!! Byla zmatená jak včela! A prý že já nemám podle manžela orientační smysl! Hahááá! Nesmysl!
Ale teď už k tématům. Tentokrát se probíralo, jak se starat o miminko po narození. A část, která mě hodně zaujala, bylo samozřejmě kojení, protože ze svého okolí vím, že ne vždycky, to jde tak hladce.
Snažila jsem se tedy porodní asistentku (která byla mimochodem moc fajn a vyprávěla velmi poutavě) dobře poslouchat, abych byla připravená a moje dítko netrpělo hladem.
A TADY JE NĚKOLIK DOBRÝCH RAD, JAK NA TO:
. Když se s kojením začíná, tedy ještě v porodnici, záleží na tom, jestli bylo miminko donošené nebo ne. Donošené děťátko si totiž většinou o kojení ,řekne´ a zpravidla to bývá po třech hodinách. Říká se tomu ,volné kojení´. Nedonošené miminko by se mělo kojit častěji, aby přibývalo na váze.
. Nejvhodnější a nejčastější poloha při kojení, je vsedě (tj. opřená záda s vyšším opěradlem, kdy máme zvýšené nohy a miminko držíme tak, aby mělo v rovině ucho, rameno a kyčel).
. Maminka uchopí celé prso a bradavkou nejprve pošimrá miminko na rtech. Dítě tak tak snadno přinutí k přisátí k bradavce.
. První den po porodu lze při kojení střídat pravé a levé prso po 2 minutách.
. Od druhého dne po porodu se ale doporučuje kojit už jen z jednoho prsu a až další kojení z druhého. Takto pravidelně strany stále střídat.
. Doba kojení se postupně prodlužuje na 10 minut až na maximální dobu 15 minut při plném kojení. V takovém případě by mělo být miminko nakrmeno tak, aby vydrželo už zmiňované 3 hodiny.
. Důležité je, aby se děťátko nepřepíjelo! To je totiž důvod, proč pak blinká, což může být, zvlášť v noci, i nebezpečné.
. Často se stává, že novorozenec u kojení usne. Pak se doporučuje, pošimrat ho pod bradičkou nebo za ouškama, aby znovu sálo.
Takže teorii správného kojení bychom zvládly, jak to bude vypadat, třeba konkrétně u mě v praxi, vám ale dám vědět, až se ten náš ,uzlíček´narodí.
Příště si ale povíme, jak se dá léčit zánět prsu, třeba to nějaké mamince pomůže.
Zdroj foto: Pinterest
2 Komentáře
Moje zkušenost je taková, že jsem prcka nechala jíst, jak dlouho chtěl on, protože, když jsem ho po 20 min. “odpojila”, tak nemohl usnout a brečel, protože měl ještě hlad.
Někdy jedl i 40 min., ale my jsme asi divný Synovec je nakrmený za 5 min a vážil na půl roce 8 kg.
Tady je přesně vidět, co člověk, to názor. Hodně zdraví vám všem!