Po včerejším článku o základní výbavě pro novorozence https://matkyvnesnazich.cz/2016/04/25/jak-se-vyznat-v-zakladni-vybave-na-prvni-miminko/, se k našemu milému překvapení spustila doslova smršť komentářů s vašimi názory, radami a postřehy. A protože si vašich reakcí vážíme, rozhodla jsem se je sepsat do jakéhosi dodatku už k předem zmiňované výbavě, ze které by mohla nastávající maminka čerpat informace.
Jak už to tak bývá, na mnohé položky byly názory podobné, na některé se názory lišily. Každopádně se asi všechny shodneme, že každá maminka pořizuje výbavičku dle svého uvážení, dle svých možností a požadavků svého děťátka.
A tady už jsou vybraná vaše doporučení:
- Dokoupit 1 lahvičku a 1 savičku. Pro případ, že by došlo na přikrmování, mít doma i jedno balení Nutrilonu nebo Hipp (já jsem dostala doporučení na příkrm Beba, to proto, že je prý nejvíc podobný mateřskému mléku).
- Doplnit látkové pleny (ať už, když si miminko ublinkne nebo byste je použily místo osušky či v létě místo deky do kočárku).
- V prvních měsících po narození dítěte doporučujete nepoužívat lůžkoviny (místo polštáře zvolit radši spací pytel nebo zavinovačku). Chválily jste si zhruba 5 cm klín, který se schová pod prostěradlo anebo jste uváděly i podložení postýlky pod hlavou miminka kvůli mírnému sklonu.
- Hodně z vás se shodlo na používání bambusových plen místo obyčejných.
- Za zbytečnost považujete koš na použité pleny, stejně tak sterilizátor a také ohřívač. To vše ale v případě, že kojení jde bez problémů.
- Nutností by měl být dudlík pro miminko.
- Rukavičky se zase hodí už proti poškrábání kůže.
- Jak jste uváděly, součástí výbavy by měla být i síťka proti hmyzu (ta se ale většinou pořizuje už při koupi kočárku, pokud tedy není přímo součástí sady kočárku.)
- S názory jste se lišily na odsávačku. Každopádně maminky, které ji doporučují, dávají bod té elektrické.
- A jak je to s ochranným krémem s UV faktorem? I tady se názory lišily. Pravda je, že dítě by na prudké slunce nemělo vůbec a jestli jeho tělíčko i tak potřít krémem s UV faktorem, bych se raději poradila se svým pediatrem nebo aspoň v lékárně.
- Ani dětskou kosmetiku nemůžeme vynechat. Pokud chceme mít záruku, doporučujete pro ni zajít do lékárny, kde se poradíte, která je právě pro vaše miminko ta nejvhodnější. A když už v lékárně jste, pořiďte si i odsávačku na rýmu, teploměr pro miminka, nějaké čípky na teplotu a další přípravky. Zapomenout bychom neměly a ni na líh na potírání pupečníku, aby odpadl a dobře se zahojil.
- Z oblečení jste vypíchly nejvíc celorozepínací dupačky, pohodlná bavlněná bodýčka, kalhoty se širokým pasem a ,ťapkami´, pyžámka-overaly. A určitě pořídit ponožky kvůli studeným nožičkám.
- Velkou debatu vyvovaly nůžky na stříhání nehtů novorozenců. Odborníci radí jednoznačně kulaté, ale z vašich mnohých reakcí se s nimi nepracuje moc dobře. Tady tedy doporučujeme vyzkoušet kulaté a pokud nebudou fungovat, opatrně přejít na normální.
- A konečně monitor dechu. Ten necháváme čistě na vlastním uvážení každé maminky. Sama nejlíp vycítí, kdy bude nejklidnější. Jestli, když bude monitor používat nebo víc bez něj.
A co dodat na závěr? Rozhodně velké poděkování patří vám všem, které jste si daly tu práci a věnovaly nám čas, abyste přispěly svým názorem a doporučením. Bohužel není možné jmenovat každou z vás konkrétně, protože vás bylo opravdu hodně, ale věřím, že pokud tento článek čtete, tak se ve svých názorech poznáte.
Pokud chcete být na miminko opravdu připravená, pořiďte si raději širší výbavičku. I když mnohé položky třeba nepoužijte. Nervy, které byste bez nich třeba měla, by určitě nestály za to.