katboes_00s_header

Přírodní medicína: Co dokáže v těhotenství a po porodu

Z komentářů, které nám píšete, jsem si všimla, že když to jen trochu jde, mnohé z vás sáhnou po bylinkách a zdravotní neduhy raději řeší přírodní cestou. Taky už jsem to párkrát vyzkoušela. Kdo by se chtěl taky pořád ládovat prášky, když to může jít i šetrnější cestou. Byť to může trvat déle. A na téma bylinky a výživa je i dnešní rozhovor s Kateřinou Boesenberg ND, která naturopatii vystudovala na univerzitě v Austrálii a dnes se tomuto oboru naplno věnuje v Čechách.

Kateřino, co to je vůbec naturopatie?

„Naturopatie je odborný obor přírodní medicíny. Záleží na tom, ve které zemi ho vystudujete. Každý naturopat může používat širokou škálu přírodních terapií. Ale dva obory, které by měl člověk najít u každého kvalifikovaného naturopata je zaprvé klinická nutriční medicína, což je podobný obor, který studuje nutriční terapeut, ale s daleko hlubším přesahem do nutriční výživy. Tím druhým oborem je západní fytoterapie, což je léčba bylinami.“

Jak se u nás dívá na naturopatii medicína, lékaři?

„To je individuální. U mě ve škole například studují lékaři, lékárníci, kteří přírodní medicíně fandí a vidí dobré výsledky a pak jsou lékaři, kteří jsou zarputilí. Jakákoli alternativa jim přijde nevhodná. Nevěří tomu a nikdy by s námi nespolupracovali.“

V čem může naturopatie pomoci budoucím maminkám?

„Může pomoci v celém životním cyklu ženy. V období, ještě než otěhotní a připravit tak budoucí maminky a tatínky na to, aby genetická informace byla předaná co „nejčistší“. Ne všechna genetika je stoprocentně daná. Některé geny jsou tzv. „špinavé“ a my jejich „vyčištěním“ optimalizujeme funkci metabolismu (metylaci, zánětlivost, reaktivitu volných radikálů) a připravujeme organismus na těhotenství a tvorbu nového života. Naturopatie budoucím maminkám pomáhá i během samotného těhotenství. Během každého trimestru může nutričně nebo právě pomocí bylin podpořit správný vývoj jednotlivých orgánů miminka nebo správný růst kostí či nervovou soustavu atd., což je za mne pro dnešní děti fantastický start. :yes: Pomoci můžeme i během kojení.“

Jak můžou přírodní medicínu využít maminky po porodu, ať už pro sebe či pro svá miminka?

„Určitě ve výživě. Ty miminka jsou přece jenom takový malý ufonci, který z nás vysosou úplně všechno, to znamená, že maminkám často chybí spousta minerálních látek, může se jim rozhodit štítná žláza, oslabit imunita atd. atd., takže ošetření výživy je podle mého názoru důležité. Porozumění výživě je důležité i z toho důvodu, že prvních čtrnáct týdnů nemají miminka úplně dovyvinutý zažívací trakt, proto často trpí kolikami. Naturopatie může mamince, zorientovat se v tom, co je může způsobovat. A případně pomoci bylinami nebo výběrem správných probiotik.“

A jaké byliny nebo potraviny byste jim tedy doporučila?

„Na laktaci fenykl, kmín, maliník, anýz, to jsou takové ty základní byliny, které zvyšují tvorbu mateřského mléka. Pokud má miminko koliky, je potřeba zacílit i na stravu maminky a případně problematické potraviny eliminovat. To znamená, nedávat si nic pálivého, nic co obsahuje hodně těžce stravitelné vlákniny a v 95% pomůže eliminace kravských mléčných výrobků. Mléčné výrobky obsahují dvě dráždivé složky – mléčný cukr laktózu a mléčný protein kasein. Rozpoznání toho, který způsobuje obtíže je v prvních měsících skoro nemožné a proto je kompletní eliminace mléčných výrobků nejlepší alternativou. Dále je potřeba zařadit i probiotikum Lactobacillus reuteri. Prodává se v olejové bázi a stačí ho kápnout na bradavku před kojením. “

A co tolik potřebný vápník, který se v mléčných výrobcích nachází a který děti potřebují, aby měly pevné kosti?

„Prospěšnost kravského mléka – z hlediska obsahu vápníku – již byla dávno vyvrácena. Kvalitní a lehce vstřebatelný vápník naleznete v celozrnných potravinách, ořechách, semenech a mase.“

katboes (2)

Které bylinky můžou být v těhotenství nebezpečné? Slyšela jsem, že například maliník může vyvolat i porod, je to pravda?

Takovým nepsaným pravidlem je nepít žádné odvary nebo nálevy z kořenů bylin. Ty totiž často obsahují silnější látky, které mohou mít na plod vliv. Ale nejlepší je stejně se poradit s kvalifikovaným naturopatem nebo bylinkářem. Maliník se specificky terapeuticky aplikuje od 36. týdne. Stahy dělohy umocňuje a zlepšuje samotný porod tak, aby byl co nejefektivnější a pokud možno rychlý. Ovšem aby maliník vyvolal porod pokud tělo není připraveno, je velmi nepravděpodobné. Ta dávka by musela být extrémně vysoká a nebo by u rodičky musela být specifická patologie. Maliník napomáhá i zavinutí dělohy a jako galaktogog spouští tvorbu mateřského mléka.

Dnes všude slyšíme kojit, kojit, kojit, musíte kojit…a i když by maminky moc chtěly, někdy to prostě nejde. Může jim přírodní medicína taky nějak pomoci?

„Určitě se dají zkusit bylinné čaje a hlavně se tím nestresovat, protože stres je právě velice častou příčinou. Žijeme v 21. století, takže máme miminkům co dát. Jídlo tady pro ně je. Není to jako před tři sta lety, když nebyla koza, nebylo co dát. A taky je dobré nesrovnávat se a neposlouchat rady ostatních, protože kojení je velice individuální. Mám spoustu klientek, které skončily na umělém mléce a jejich děti jsou stejně zdravé jako ty kojené. Je jen potřeba ohlídat si střevní mikrobiom a imunitu.“

Stává se, že některé maminky prožívají především v šestinedělí těžké období. Nejsou v takové pohodě, jak by si přály…

„…roli hraje především únava a extrémní hormonální změna. Přece jenom vstáváte co dvě tři hodiny ve dne v noci a i když únavu nepociťujete, hromadí se to. A teprve, až když se zklidní hormony, tak únavy začínají. Dobrý je na to kvalitní nízko alergenní multivitamin v kapslích, dále kvalitní zdroj omega tři mastných kyselin. Těmi rozhodně nešetřete. Skvěle tlumí pocity deprese. A co by bylo strašně fajn, pokud to mamince a jejímu dítěti nedělá problém, tak velkou misku zelených listů denně. Rukolu, polníček, nějaký velký zeleninový salát. Protože kyselina listová, kterou obsahují, pomáhá tvořit nové zdravé buňky. Je také součástí mnoha procesů, které pozitivně ovlivňují náladu a nervovou soustavu a pomáhají čistit poporodní hormonální metabolity z těla. Takže salát je ideální a s co možná nejtmavšími listy.“

Hodně se řeší u dětí očkování. Co na něj říká naturopatie?

„Naturopaté vás podpoří jakkoliv se rozhodnete. Každá maminka by se měla rozhodnout, zda nechá dítě očkovat na základě závažnosti jednotlivých chorob, proti kterým se očkuje, anamnézy svojí, manželovy či partnerovy, dítěte a samozřejmě také podle životních podmínek, ve kterých žijeme. Nemůžeme říkat, neočkujte, když například maminka bude bydlet vedle školky a mohl by se vyskytnout černý kašel, mimi je na umělém mléce a mladší 6ti měsíců (pozn. do 6 měsíců, než se u dítěte začne vyvíjet imunita, může být onemocnění černým kašlem smrtelné), a tím nedostává přirozenou imunitu a riziko je tady relativně vysoké. Anebo když už má doma starší dítko, které chodí do školky a mohlo by nemoc přinést domů. Takže tady se každý musí rozhodnout sám za sebe. A je potřeba se rozhodovat nejen podle anamnéz a podmínek, ve kterých žijeme, ale i podle typu vakcín a látek, které obsahují. Existují šetrnější a pak jsou to ty klasiky. Není to jednoduché. Mně samotné to trvalo asi šest měsíců, než jsem si to všechno v hlavě srovnala, jak se mám jako máma rozhodnout.“

A jak jste se u dcerky rozhodla?  ;-)  

„Já jsem věděla, že se zeptáte! :yes: Naše rodinná anamnéza není jednoduchá, ale zároveň jsem si vědoma rizika některých chorob. S tím nejdelším odkladem co to šlo, jsem volila šetrnou vakcínu, která obsahovala ty nemoci, které mi přišly nebezpečné. Zbytek řešíme individuálně.“

Máte nějaký naturopatický jídelníček pro maminky po porodu?  :rose:

„Já nejsem moc zastáncem nějakých jídelníčků. Každému chutná něco jiného. Ale určitě většinou maminky po porodu chtějí taková ta ňuňací jídla. Vývary, ovesné kaše, spíš vařenou zeleninu, nic moc syrového a regenerovat se. Ze sladkého bych doporučila vyzkoušet hořkou čokoládu, lžičku medu, ale určitě by to neměly být nějaké sladké dorty a nadbytek cukru. To hned půjde miminku do mléka a ukáže se to pak na spánku.“

Jak je to u malých dětí s cukrem?

„Děti do dvou let by neměly mít vůbec žádný cukr. To je dneska strašný problém, protože je úplně ve všem. Je opravdu třeba kontrolovat etikety a pokud možno dítěti vařit a ke svačině nabídnout např. ovoce či jednoduché pomazánky, jako je hummus. Pak přesně víte, co strava obsahuje. Nepotřebují džusy, ani limonády. Stačí jim voda – jako nám. Cukr je extrémně návykový. Stimuluje stejná mozková centra jako kokain.“

Žila jste v Austrálii a před časem jste se vrátila a založila tady školu…

„…Ano. Když jsem se z Austrálie vrátila, naturopatie v takové formě, jakou si zaslouží být prezentována – jako odborný obor přírodní medicíny, zde neexistovala. Tak postupně vznikla škola. Od minulého roku jedeme podle mezinárodních osnov, které byly nastavené Světovou zdravotnickou organizací. Prozatím ve formátu víkendového studia. Mezi studenty máme nejen lékaře, či zdravotní sestry, ale právě i spoustu maminek. Tento rok už jsme přivítali 3 nové přírůstky. Jsme taková jedna velká rodina.  ;-) Je to strašně fajn.“

Kvalitní výživa je pro vás už samozřejmostí. Přesto, hřešíte taky někdy?  ;-)  

„No jasně! Za chvilku jdu pro malou do jesliček a plánuju, že si po cestě koupím zmrzlinu, máme tu skvělou italskou.“  :good:

Děkuju za rozhovor! 

Já též.  ;-)  

katboes (1)

Zdroj foto: osobní archiv Kateřiny Boesenberg ND

Informace o autorovi

Mirka
Mirka
Autor s 392 příspěvky
Více informací o Mirka

John Lennon: "Láska je odpověď." Mirka: "A produktem lásky je nový život...se spoustou otázek."

Další příspěvky