Drbárna › Výživa a recepty › Domácí chléb – pšenično-žitný
-
AutorPříspěvky
-
Pavla KubesováPřiznám se, že nemám doma ani jednu z těch moderních domácích pekáren, ani žádné speciální potřeby, ale přesto jsem si chtěla upéct vlastní chléb a tak jsem zkoušela, zkoušela až se podařilo! Níže přikládám recept.
1/2 kostky droždí (+50 ml vlažné vody)
200 g žitné mouky (celozrnná žitná)
300 g pšeničné mouky (hladká, tmavá, chlebová)
200 ml vody (vlažná)
1 lžíce soli
1 lžíce drceného koriandru
1 lžíce drceného kmínu
V míse si připravím kvásek (droždí rozmíchám v 50 ml vlažné vody) a dám na topení, nebo někam jinam do tepla, pro jistotu do toho občas přidám lžíci cukru, na rozjezd kvasnic – cca 30 minut.
Do druhé velké mísy dám obě mouky, sůl, kmín, koriandr a promíchám. Poté přidám kvásek, 200 ml vody a důkladně promíchám – ráda si máknu, takže pěkně postaru, vařečkou ;). Pokud je těsto moc řídké a lepí se, nebrečím a přidávám po trochách pšeničné mouky, mělo by být tužší, lepkavé a táhlé.
Nechám kynout, dokud nezdvojnásobí objem (asi hodina – dvě hodiny) v teple. Pak promíchám, vytvaruji bochník a dám kynout do cedníku, který jsem vyložila utěrkou, vysypanou moukou, aby se na ni těsto nepřilepilo. Nechám kynout asi hodinu a pak rovnou překlopím na plech, potřu vodou, naříznu a peču v troubě (200 °C). Po cca 10 minutách chléb vytáhnu a potřu rozpuštěným máslem a dám zpět péct. Peču dalších 30 – 45 minut.
Chlebíky rády praskají, pokud se tomu chcete vyhnout, dejte na dno trouby druhý, menší plech s vodou, aby bylo v troubě pěkně vlhko. Kastrol s vodou, také poslouží. ;)
-
MarťaJá teda pro pšeničný chléb používám domácí kvásek, ale žitné mouky jsem se trochu bála, hůře to pak kyne, díky za recept, vyzkouším!
-
Mňam! To vyzkouším! Nemáte fotku? …že bychom to pak daly do rubriky “Ochutnaly jsme”
-
MirkaTak teď mě mrzí, že jsem na bezlepkové dietě. To vypadá na pořádnou dobrotu.
-
JanaMam zadelano a bude se pect.
-
AutorPříspěvky