štíhlá žena si měří pas
Foto zdroj: Pixabay

Chtěla jsem hubnout, tělo řeklo NE. Je to o psychice a podvědomých vzorcích, potvrzuje Nikola

Zhubnout není jenom o perfektně sestaveném jídelníčku, permanentce do fitka a odhodlání. Boj nesvádíme ani tolik s vlastní váhou, jako s psychikou.

„Kdyby stačilo jen chtít, všichni bychom byli štíhlí.“ Podobné věty slýchávají výživoví poradci a psychologové od klientů, kteří se snaží zhubnout, ale nedaří se jim. Někdo svádí svou váhu na stres, těžké kosti. Nebo úraz, kvůli kterému přestali v mládí sportovat. Jen málokdo se podívá pravdě do očí. Naše čtenářka Nikola to ale udělala a povedlo se jí to.

„Řekla jsem si, že výmluv bylo dost. Lhala jsem sama sobě, až jsem sebe samu přesvědčila, že za moji váhu může okolí. Jenom jsem se tím vyhýbala zodpovědnosti a oddalovala to, abych se sebou doopravdy začala něco dělat. Teď mám dole prvních deset kilo. Nestalo by se to, kdybych si neudělala v hlavě pořádek a nezačala být k sobě upřímná,“ napsala nám.

Kila jdou zas nahoru

Proč je těžké shodit kila a udržet si váhu? Podle odborníků je až 80 % úspěchu v hubnutí o psychice, nikoli o dietách nebo cvičení. Bez správného nastavení hlavy nemáte šanci odolat prvnímu dortu na rodinné oslavě. V tomto článku se podíváme na to, jak emoce, návyky a podvědomé vzorce ovlivňují naši váhu – a co s tím dělat.

Selhávající vůle

Vůle hraje klíčovou roli. Mít odhodlání je důležité, ale realita hubnutí je složitější. Lidský mozek je naprogramován na udržování stability. Změnu jídelníčku vnímá jako ohrožení. Dostavují se chutě na sladké, vlčí hlad nebo únava. To všechno do té doby, než se naše vůle unaví a my podlehneme dortu nebo trojúhelníčku pizzy. Kila se vrátí nahoru i s úroky. Studie ukazují, že až 95% lidí po dietě znovu přibere, protože diety vyvolávají stres, který zvyšuje hladinu hormonů spojených s ukládáním tuku.

Psychologické překážky hubnutí:

  1. Emoční jedení: Jídlo slouží jako ochrana před stresem, nudou nebo smutkem.
  2. Návyky: Automatické chování. Například mentální nastavení: „Víno a chipsy patří k filmu.“ nebo „Musím dojíst, co mám na talíři.“
  3. Sebesabotáž: Problém s psychikou. Vnitřní nastavení: „Nemohu být hubená.“ „Jsme rodina tlouštíků.“ „Nikdy se mi nepodaří zhubnout.“ „Nezasloužím si být spokojená/šťastná.“

Emoční jedení vám nepomáhá. Naučte se regulovat emoce jinak. Místo ledničky zkuste pětiminutovou meditaci nebo procházku. Když to nepomůže, vyhledejte terapeuta.

U automatického chování zkuste na pár vteřin zapřemýšlet pokaždé, když vezmete jídlo do ruky. Máte skutečně hlad, nebo je jenom čas oběda a vy jíte, protože vidíte jíst ostatní? Jídla u televize se nevzdávejte úplně, ale vyměňte ho za zdravější svačiny.

Sebesabotáž řešte s terapeutem. Problémy vycházejí z vaší duše. Pomohou speciální terapie a postupné navýšení sebevědomí.

Zdroj: Matkyvnesnázích.czfreshlifestylefitness.co.uk

Informace o autorovi

Bea Lišková
Autor s 106 příspěvky

Další příspěvky