žena s pekáčem břišních buchet
Foto zdroj: Pixabay

4 varovné signály, že vašemu tělu chybí bílkoviny: Zjistěte, co vám říká

Bílkoviny jsou důležité. Ve stravě je nevynechávejte, svaly jako měl Pepek námořník vám po nich nevyrostou. Naopak jejich nedostatkem si zaděláváte na problémy.

Bílkoviny jsou hlavním stavebním kamenem svalové hmoty. Přijímat bychom jich měli kolem 2 g na kilogram tělesné hmotnosti. Zohlednit ale musíme naši fyzickou výkonnost, pohlaví nebo váhu. Proteiny se nacházejí především v libovém mase, vejcích, sýrech, mléčných výrobcích. Bohaté je na ně tofu, vysoký poměr jich ale obsahují taky luštěniny nebo ovesné vločky. Vždycky navíc můžeme sáhnout po proteinové tyčince nebo nápoji, abychom proteiny doplnili. Ale pozor, tyto pochoutky už často obsahují i přidané cukry.

Bílkoviny jsou základní živina a nemůžeme se jim vyhýbat. Klíčovou roli hrají i při hubnutí. Když se snažíme shodit nějaké to kilo, většinou zvyšujeme příjem bílkovin a snižujeme příjem sacharidů. Někteří z nás ale mají možná zkreslenou představu o tom, kolik proteinů ve stravě vlastně potřebujeme. Jedno vajíčko denně to vážně není. Čtěte dál, pokud chcete zjistit, zda náhodou netrpíte nedostatkem bílkovin.

Nebudeme tu popisovat očividné příznaky jako je úbytek svalové hmoty, protože mnoho z nás ani neví, jaký má vlastně v těle poměr svalů a tuků. Podobně je tomu v případě ztučnělých jater. V dnešním článku nemluvíme o diagnózách, které vám určí lékař, ale o jednoduchých způsobech, které vám mohou naznačit, že nastal čas na zvýšení příjmu bílkovin.

Signály, že nemáte dostatek bílkovin

1. Únava

„Přijímání bílkovin je klíčové pro regulaci hormonů a správnou funkci imunitního systému. Nutriční deficit způsobuje únavu v důsledku nedostatku energie. Když příjem bílkovin neodpovídá našim potřebám, začne tělo rozkládat své zásoby, aby z nich dostalo energii. Toto vede k úbytku tělesného tuku a svalů a projevuje se to pocity vyčerpání,“ říká nutriční odbornice Mariana Pérez-Trejo Soltwedel. Pokud tedy dostatečně spíte, ale přesto jste pořád tak nějak bez energie, zkuste zvýšit příjem masa nebo luštěnin.

2. Změny na kůži, nehtech a vlasech

Kůže, vlasy a nehty jsou odrazem našeho zdraví. Tyto části těla jsou tvořeny převážně bílkovinami, takže se vyplatí občas zkontrolovat, zda jsou vaše vlasy a nehty silné a kvalitní. Lámavé nehty, šupinatá suchá kůže a nadměrné padání vlasů značí, že je s vámi něco v nepořádku. Než zařadíte vitamíny, speciální laky a šampony, zkuste změnit stravu.

3. Špatná imunita

Bílkoviny ale nejsou jenom něčím, co nám pomůže vybudovat svaly nebo zpevnit zadek. Našemu tělu pomáhají taky vytvářet důležité protilátky, které bojují proti infekcím. Tím posilují naši imunitu. Studie zjistila, že sportovci, kteří pravidelně konzumovali vyšší příjem bílkovin, nebyli tolik náchylní k respiračním onemocněním. Nevím, jak vy, ale my si jdeme pro kuře.

4. Hlad

Bílkoviny umí jednu zásadní věc – regulují chuť k jídlu. Jestli vám dělá často problém noční hlad, který vás nutí vybílit ledničku, pravděpodobně během dne přijímáte málo bílkovin. Tím, že nesníme dost bílkovin, tělo zvýší chuť k dílu a nutí nás se jít znovu najíst. Když si nedáme bílkoviny, proces zopakuje. Popisujeme to hodně polopatě, ale nějak tak to v našem těle chodí. Samotné sacharidy nás na dlouho vážně nezasytí.

„Může se stát, že dojíte a za půl hodiny zase dostanete hlad. Strava s vysokým obsahem bílkovin může snížit hladinu hormonu, který mozku signalizuje, že máme hlad. Zároveň zvyšuje hladinu peptidu, který mozku říká, že jsme sytí,“ říká Pérez-Trejo Soltwedel.

Zdroj: Matkyvnesnázích.cz, Vogue.compubmed.gov

Informace o autorovi

Bea Lišková
Autor s 55 příspěvky

Další příspěvky