Žena v posteli, která trpí nespavostí.
Foto zdroj: Double U

Jak se lépe vyspat: 8 hodin spánku naše tělo nepotřebuje. Stačí dodržovat pravidla spánkové hygieny

Převalujete se v noci a ne a ne zabrat? Málo sluníčka, chladné počasí, krátké dny a dlouhé noci. Špatná spánková hygiena a nedostatek slunečních paprsků může mít nepříznivý vliv na kvalitu našeho spánku a celkovou pohodu.

Mít čas na sebe sama a dokázat si zajistit odpočinek je důležitější než si myslíme. Nebo takhle – my samozřejmě víme, že to je důležité, ale často to odsouváme na vedlejší kolej, protože se vždy najde milion „důležitějších“ věcí. Pak najednou nemůžeme usnout, v noci se budíme a ráno se cítíme unavení. Problémy se spánkem mohou vést k celkové nepozornosti, neschopnosti soustředění a oslabení fyzické kondice. Pozor na to, pokud spánkový deficit trvá dlouhodobě! Může přinést vážné zdravotní potíže a celkové oslabení organismu.

Co udělat pro kvalitní spánek

8 hodin spánku nepotřebujete

Vždy, když jdu o půlnoci spát, nadávám si, že jsem to zase dříve nezvládla. Těch 8 hodin spánku mi prostě není souzených. Vlastně počkat. On nám pořád nám někdo říká, že 8 hodin spánku je základ, ale není tomu tak. Vědci překvapivě zjistili, že ideální délka spánku pro dospělé starší 38 let je sedm hodin. Co když ale spím méně než sedm? Nedostatek, ale také nadbytek spánku může vést k problémům s pamětí nebo dokonce k duševním poruchám. Odhalila to studie provedená Univerzitou v Cambridge a Fudanskou univerzitou v Šanghaji. Odborníci zkoumali spánkové návyky téměř 500 000 dospělých ve věku 38 až 73 let.

Spěte ve tmě a dodržujte spánkovou hygienu

  • vyhýbat se těžkým jídlům
  • vyhýbat se kofeinu večer
  • omezovat modré světlo z obrazovek
  • chodit spát ve stejnou dobu
  • vyvětraná místnost
  • žádné hádky před spaním
  • nemyslet na práci

 

„Dnes již většina zařízení umožňuje nastavit filtr modrého světla, a k dispozici jsou i speciální lampy a žárovky s potlačenou modrou složkou. Pokud se spánkem máte potíže, je dobré zaměřit se na celkový životní styl a provést potřebné změny,“ vysvětluje Mgr. Martina Šímová, předsedkyně České a slovenské asociace pro speciální potraviny. Nezapomínejte na pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Doplňky stravy nejsou často řešením, ale pokud si už opravdu nevíte rady, můžou pomoci.

Léky na spánek

Můžete vsadit na doplňky stravy s obsahem melatoninu. Melatonin usnadňuje přizpůsobení těla změnám světla a tmy, podporuje snadnější usínání a kvalitnější spánek. Kromě melatoninu můžete vsadit na bylinkové čaje. Šálek s kozlíkem lékařským nebo třezalkou vám zaručeně k lepšímu spánku pomohou. Tyto byliny zklidní a uvolní tělo. Od věci není ani esenciální olej z levandule nebo cedrového dřeva v difuzéru.

Snižte stres

Kdo z nás při usínání občas není myšlenkami v práci? Hlavou se nám honí, co jsme během dne nestihli, co musíme udělat následující den a také, jak vyřešíme nepříjemnou schůzku, která nás čeká za pár dní. Snažte se tyto myšlenky vytěsnit. Pokud jste hodně ve stresu, podpořte svoji nervovou soustavu. Stres můžete snížit hořčíkem a vitaminem B6.

Zdroj: Matkyvnesnazich.cz, Mgr. Martina Šímová, předsedkyně České a slovenské asociace pro speciální potraviny, Česká komora farmaceutických asistentů, Aliance výživových poradců, cam.ac.uk, 

Informace o autorovi

Tereza Janatová
Autor s 86 příspěvky

Další příspěvky