V puse jako v polepšovně, ukrutná bolest hlavy a žaludku, hlad, ale přitom nechuť cokoliv sníst. Tohle zná většina z nás a není to nic příjemného. Každá zábava s větším množstvím alkoholu si bohužel vybírá svou daň. S kocovinou se bojuje těžce, ale za určitých okolností lepší stav vybojujete. Stačí vědět, jak na to.
Alkohol tělo dehydratuje, protože blokuje produkci hormonu, který pomáhá tělu držet si vodu. Tělo tak navíc ztrácí draslík a hořčík. Snažte se ho doplnit.
Co funguje na bolest hlavy a žaludek
Jasně, můžete si vzít Paralen nebo jiný oblbovák, ale také můžete vsadit na potraviny, které obsahují hodně vody. Například meloun. Posilte také pitný režim. Mezi vhodné nápoje, které vašemu žaludku neudělají paseku patří zelený čaj, kokosová voda nebo rajčatová šťáva. Chybu samozřejmě neuděláte ani s čistou vodou. Asi se ale všichni shodneme na tom, že takový vývar, který bývá často záchranou při nachlazení, nám pomůže postavit se na nohy i při kocovině.
Kterými vitaminy se nadopovat
Céčko!
Hlavně C. Rozpusťte si ho do sklenice s vodou. Klidně dvě tabletky. Pokud máte s šumivkami problém, hodně vitaminu C obsahují pomeranče. U těch ale může být problém, že je nezvládne váš žaludek. Co se jídla týče, alkohol odbourává například chřest nebo nakládané okurky. Ty obsahují hodně sodíku a elektrolytů. Ideální je dát si je i s nálevem.
Buďme ale k sobě upřímní. Ano, znám pár svých kamarádů, co nálev z okurek vyzkoušeli a fungoval, přestože kyselé okurky miluju, nedokážu si představit, že ten lák vypiju. Mnohem radši dám přednost vývaru. Umíte ho uvařit? Lepší je být připraven a udělat ho den předem, abychom si ho 1. ledna prostě jen ohřáli, pokud tedy neplánujete čočkovku, abyste si zajistili finance.
Vitamin B6
B6 se nachází v běžných potravinách, jako jsou drůbež, brambory a ovoce. Alkohol hladiny vitaminů B snižuje, což zpomaluje metabolismus a ztěžuje vašemu tělu vylučovat alkohol.
Zvýšení příjmu B6 s vydatným jídlem nebo díky doplňkům stravy může pomoci vašemu tělu zbavit se alkoholu rychleji. Můžete tak předejít bolestem hlavy. Bé šestkou se můžete nadopovat před party a nebo po ní.
Draslík
Pokud stále nevíte, co do žaludku, chybu určitě neuděláte s banánem nebo avokádem, ve kterých je draslíku hodně. Obě potraviny navíc prospívají játrům.
Jděte ven
Pokud se nedaří kocovinu zaspat, zkuste ji rozchodit. Nikdo nechce, abyste skákali ve fitku, ale taková delší procházka na čerstvém vzduchu pomáhá. A pak si můžete jít třeba zase lehnout.
Voda a jídlo!
Voda samozřejmě není vitamin, ale mějte na paměti, že pokud máte zítra v plánu zlít se jako doga, nezapomeňte po celý večer a noc k alkoholu hodně pít. Ale ne další alkohol! Jen čistou vodu, abyste tělo dostatečně hydratovali. Než začnete pít, pořádně se najezte. S pořádným jídlem v žaludku hned neodpadnete a něco vydržíte. „Jídlo v žaludku může zpomalit příznaky kocoviny,“ uvádí pro CNN Robert Swift, profesor psychiatrie a odborník na lidské chování na Brown University’s Warren Alpert Medical School na Rhode Islandu.
„Když si dá někdo alkohol nalačno, alkohol se v žaludku s ničím nezředí, o to víc se ho bude vstřebávat do těla. V plném žaludku se naopak nacházejí potřebné enzymy a žaludeční šťávy, které alkohol naředí,“ dodává Swift.
Zkrátka a dobře – lepší je kocovině předcházet než ji pak hasit!
Zdroj: Matkyvnesnazich.cz, Healthline, CNN