nosk

Výživová poradkyně: Vše, co potřebujete vědět o hubnutí!

O výživové poradkyni Ladě Noskové jsem toho slyšela už mnoho. Jako výživový poradce pracuje 16 let, hubnou s ní slavné osobnosti, má zástupy spokojených klientů a teď vydala knihu plnou zdravých a tělu prospěšných receptů Štěstí na talíři. Nejen, že všechna jídla vypadají lákavě, ale v knize je vždy napsáno i pár slov o samotném jídle.

Hodně jsem toho o vás slyšela. Navíc se s vámi může ztotožnit spousta maminek, které shazují kila po porodu, protože vy jste svůj jídelníček začala řešit také až po porodu. Jak to probíhalo u vás?

Před tím, než jsem otěhotněla, vypadala jsem „normálně“. Radila jsem lidem jak zhubnout, ale sama jsem si tím neprošla. Až po porodu. Přinesla jsem si z porodnice 13 kg. První 3 měsíce jsem nic neřešila, jedla intuitivně, tak jak jsem byla zvyklá, ale nic se nestalo.  Bylo pro mě zajímavé zjištění, že „samo“ se nic nestalo. Všichni mi říkali, jak to půjde „samo“, že „to vykojím “ a podobné chytré rady. A nic. Vůbec nic. Takže i na mě došlo a začala jsem si jídelníček poctivě zapisovat, lépe promýšlet a sestavovat a najednou se začaly dít věci… Diety jsem nezkoušela, jen jsem dělala to, co jsem říkala klientům 5 let před tím….  ;-)  

Jaké jsou vlastně největší mýty o jídle? 

Jé, jen o mýtech bych mohla napsat další knihu. (smích) Ale pokud bych měla vypíchnout ty nejčastější, jsou to tyhle:

 • Jez míň a zhubneš… To je tak pod kůži zaryté přesvědčení, až mě z toho mnohdy mrazí, jak velký to může mít na ženy dopad. A to je samozřejmě špatně. Je mi upřímně líto těch žen, co končí na dvou mrkvích denně a plátku libového masa a stejně přibírají. A já jim stále opakuji, že do štíhlosti se musí „projíst“, že výživa má své zákonitosti a pokud tělu neposkytnu potřebné množství živin a energie, hubnutí se konat nebude….
 • Další mýty jsou založené na úplném vyřazení některých druhů potravin (nejčastěji mléko/ lepek/ maso, vejce….). Ty vychází z přesvědčení (laického) o škodlivosti dané potraviny, proto ji ze stravy vyloučí. Jenže pokud nedochází k naplnění energie a živin potřebného pro konkrétní organismus, opět se hubnutí nekoná… Není problém, že danou potravinu nekonzumuji, pokud její nutriční hodnoty umím pokrýt z jiných zdrojů. Typické pro vegetariány- nejí maso, ale pokud neumí chybějící B nahradit z rostlinných a alternativních zdrojů, jejich výživa nutričně nevychází….
 • Další mýty:
 • místo večeře si dám ovoce
 • nejím po 17h
 • to je jedno co jím, hlavně když se hýbu
 • nejím pečivo a přílohy
 • dneska si dám a zítra dvakrát tolik uběhnu :-))))
 • atd… atd…..

Jsou nějaké potraviny, o kterých je dodnes spousta lidí přesvědčených, že se po nich hubne a ono to je jinak?

Ano, například ranní cereálie. Mnoho lidí kouká v televizi na ty krásné reklamy, jak si štíhlá mladá slečna sype do misky cerálie a zalívá je mlékem…. Nebo jí ty sušenky, co jich energie vydrží na celé dopoledne….

Ale neuvědomí si, že je v nich spousta cukru, že tato snídaně jako celek může mít i přes 1600 kJ a je tak předimenzovaná sacharidy, že může fungovat jen pro sportovce…. A pokud si s touto snídani sednu do auta, jedu do kanceláře, kde si sednu na zadek na poradu nebo k počítači, energii z tolika sacharidů prostě těžko využiju….

Pak olej – také nás v té televizi ti profi kuchaři učí, jak je olivový olej zdravý a jak ho lijí do jídla jak vodu. Ale my přece víme, že olivový olej je sice zdrojem drahocenných nenasycených mastných kyselin, ale stále jde o TUK. A tuk je nositelem největšího energetického příjmu. A tak je třeba i množství olivového oleje hlídat jako množství másla. Protože stále jde o totéž  – o tuk.

Pak třeba „light výrobky“:

Označení potravin „light“ znamená, že v nich bylo výrobním postupem sníženo procentuální zastoupení tuků (a někdy i cukrů). Tuk ovšem v potravinách funguje jako jakési pojivo, bez něhož nic nedrží pohromadě, proto musí být v light výrobcích něčím nahrazen – nejčastěji škrobem či želatinou. Konzumace light potravin tak může vést ke stejnému paradoxu jako např. kouření tzv. light cigaret, které navozuje dojem, že je snad méně škodlivé, a proto je lidé konzumují ve větším množství. Sníte-li místo jednoho klasického jogurtu tři light jogurty, postrádá vaše počínání jakýkoli smysl. Ve skutečnosti totiž přijmete mnohem více energie, než kdybyste si dali onen jeden klasický, třeba i polotučný jogurt

Ořechy – ty jsou přeci také zdravé. A víme o tom, jak jsou tučné? Že když stláskám balíček mandliček večer u vínka, že jsem „podruhé obědvala“?

Atd, atd…

A naopak? Potraviny, které při hubnutí z jídelníčku lidé vyhazují, a přitom by tam měly zůstat?

Jednoznačně sacharidy – přílohy a pečivo, někdy dokonce ovoce…. Již dlouhá léta se mezi lidmi traduje názor, že není vůbec dobré jíst pečivo. Samozřejmě, že je třeba říci, že bílé pečivo oproti celozrnnému má méně vlákniny, zasytí na kratší dobu apod. Na druhou stranu často lidé za celozrnné pečivo považují druhy, které jsou dostupné v každém supermarketu a mají tmavší barvu. To je bohužel chyba. V tu chvíli kupují většinou bílé pečivo, které se pouze „tváří“ jako celozrnné.

Na mém blogu blog.LadaNoskova.cz popisuju, jak vybrat to správné pečivo. Pečivo rozhodně patří do snídaní i svačin, pokud nemám klasickou přílohu k obědu, mohu jíst jako zdroj sacharidů i pečivo k obědu. Jen u večeře bych s ním šetřila, tedy pokud chci zhubnout. Potřebné sacharidy večer bych se snažila pokrýt ze zeleniny. 

Taktéž s přílohami. Dietářka si v restauraci objedná jen salát, pečivo odmítne, jenže za dvě hodiny už kouká, co by si dala…. Výživa prostě musí být komplexní, a i zdravé sacharidy (jako opravdu celozrnné pečivo, rýže, brambory, kuskus a ostatní obiloviny) do vyváženého jídelníčku patří.

V čem při hubnutí nejvíce chybujeme?

V tom, že jíme málo. Že se šidíme a myslíme si, že nízký příjem donutí organismus spalovat zásoby. Krátkodobě ano, ale pokud už držím 154 dietu svého života, fungovat to nebude, ba naopak… Vyvážená dieta musí zajišťovat kromě energetického obsahu přiměřené složení živin (bílkovin, tuků, cukrů) a mít i dostatečné množství vitaminů, minerálů, stopových prvků a vlákniny.

Nejškodlivějšími dietami jsou takové, které vlastně vedou k rychlému snižování energetického příjmu (tukožroutské polévky apod….) 

Pak také v tom, že stále spoléháme na nějaký zázrak – uchylujeme se k berličkám, které nám slibují zázračné výsledky. Hubnoucí čaje a koktejly…. A pořád nechceme pochopit to, že štíhlost si musíme zasloužit! Uvařit si ji doma v kuchyni s rozmyslem. Ze správných surovin a s láskou k sobě samotným…. Skutečnou pomocí pro každého, kdo chce zhubnout je začít zdravěji jíst. 

 

Co rozestupy mezi jídlem? Vždycky, když jsem zkoušela jíst častěji během dne, přišlo mi, že jsem spíš rozežraná než, aby mi to v hubnutí pomohlo :)

Mé klienty učím jíst 5krát denně po 3h. Pět denních jídel se může zdát jako příliš mnoho, ale v těchto jídlech není přijato více energie, než by bylo například ve 3 velkých jídlech. A klíč je v tom, že energie je přijímána v průběhu celého dne tak, aby ji bylo možné zároveň co nejefektivněji spalovat a aby vám co nejméně kolísala hladina krevního cukru.
Jestli jste rozjedená během dne, nebude to ani tak souviset s pěti jídly jako spíše s nevyvážeností celého jídelníčku.  ;-)  

Kdy jíst večer naposled a kdy ráno?

Na to nejsou univerzální pravidla. Každá z nás mi jiný režim. Klíčové je, kdy mám ten svůj produktivní čas (od kolika – do kolika funguji). Někteří lidé pak mohou v klidu jíst i po 20 h večer, když je jejich den od 11 dopoledne a nejdou spát před půlnocí. Postačí, když si budete hlídat, abyste nejedli 3- 4 před spánkem. A snídali do hodiny po probuzení.

Z vaší knížky Štěstí na talíři jsem už vyzkoušela jednu radu, a to, dát si ráno sladkou snídani, abych pak neměla chuť na sladké přes den a večer. A ono to opravdu funguje. Od té doby jsem neměla čokoládu, na které jsem závislá. Máte i nějakou radu proti večernímu přecpávání? :) Nebo to je hlavně o silné vůli?

Je to stále o tom stejném, pokud jím během dne správně, vyváženě, kaloricky akorát na to, co můj organismus potřebuje, není důvod bojovat večer s vůlí. Nepřepadá mě hlad ani chutě. Nevím, co to je. Nejvíc se přecpávají ženy, které si pro samou práci, péči oděti, o rodinu nenajdou během dne čas na své vlastní potřeby – na kvalitní jídlo. A večer, když z nich ten stres spadne a obstarají děti, do jde teprve řada na ně. A mají chuť na všechno. Protože přes den toho tolik „zameškaly. Jak můžeme beztrestně jíst večer všechno to, co jsme nestihly v dopolední svačině v obědu, v odpolední svačině… a dát si k tomu 1 nebo 2 skleničky vína…..

Vaše knížka vypadá fantasticky. Hned bych si dala úplně všechno (což bych asi nezhubla). Všechny recepty vypadají lákavě. Kde jste se inspirovala?

Recepty sbírám už několik let. Buď na svých cestách po světě nebo po restauracích, ale i časopisech. Jakmile vidím nějaké jídlo, hned mě napadá, jak by se to dalo „přetvořit“ do zdravější formy, vyváženější skladby a ideálních nutričních hodnot…
Také se stává, že přijde klient na konzultaci s časopisem v ruce a ptá se mě, jestli by mohl jíst tohle nebo tamto. A já se zamyslím a snažím se mu ten recept upravit tak, aby měl ty hodnoty, které potřebujeme mít.
A většinu z těch receptů čas prověřil. Dnes mohu říct, že některé z nich jsou opravdovými šlágry mezi mými klienty, a i oni je posílají dál mezi své známé. Je mi úsměvné, jak se oklikou dostanu k lidem, kteří už dávno jedí podle mě a já jsem je nikdy neviděla. Říkám jim černí pasažéři. Ale nezlobím se na ně. Čím více černých pasažérů, tím více zdravých lídí
))))

V některých receptech zmiňujete třeba vanilkový nebo čokoládový protein. Kde se dá vlastně koupit? Nutně už potřebuju začít podle vás vařit.

Tím myslím sušenou bílkovinu. Dnes je spoustu prodejen, e-shopů, kde si fitnesáci kupují proteinové koktejly, kterými si vylepšují proteinovou bilanci ve stravě. Druhů je mnoho od syrovátkových, přes veganské hráškové a rýžové….. Stačí zabrouzdat po internetu.

Jaký recept je váš oblíbený?

Jak jsem někde psala, miluju sladké, jsem na něm odchovaná, takže všechny ty zdravé sladkosti, sušenky, cheesecakey, muffiny, snídaňové kaše s tvarohem, to je moje parketa. Ale miluju i ryby a zeleninu. Vím, že když jím dostatečně pestře jsem vlastně pořád spokojená. A hlavně jídlo je pro mě zážitek. Mám ráda klid na jídlo a snažím se vychutnávat si každé sousto. Ráda si i zdobím talíře, takže si dělám z každé svačiny takový malý obřad. A to je pak dvojnásobný zážitek.

Vím, že to je u každého receptu jiné, ale spousta maminek se snaží vařit tak, aby to bylo hlavně rychlé a dobré. Kolik času zaberou recepty hlavních jídel?

Taky nejsem ochutná jídlo připravovat hodiny. Až na pár výjimek mám navařeno během 30 max. 40 min. Práci v kuchyni se snažím maximálně zefektivnit a něco vařím i do zásoby – například polívky. Když vařím kaši (z pohanky nebo quinoy, udělám porci pohanky rovnou i k obědu.  Mám taky super vychytávku, kterou mě naučila moje klientka Kamila Špráchalová: Naučte se mít stále v lednici zeleninovou krabičku! Bude vždy po ruce, zjednoduší a zrychlí přípravu jídel a zažene hlad nebo mlsnou kdykoli během dne. Jak to vypadá? Jednoduše: nákup veškeré zeleniny, který přinesete domů, neukládejte do lednice “nezpracovaný”. Mrkev zbavte nati a oškrábejte, papriku zbavte jadérek a nakrájejte na čtvrtky, kedlubnu oloupejte a nakrájejte na plátky, okurku oloupejte a nakrájejte na špalíčky, ředkvičky omyjte a zbavte kořínků i nati, omyjte rajčata … Vše zpracujte tak, jako byste to chtěli hned jíst. Vše uložte do krabiček, lehce pokropte studenou vodou a dobře uzavřete. Vydrží vám cca 3-4 dny.

Dobré to bude, to vám mohu slíbit…

Máte nějakou radu pro naše čtenářky, které by chtěly začít hubnout?

Myslím, že první krok je uvědomění si situace, jestli vůbec mám hubnout a hlavně jestli se mi chce. Někdy mám pocit, že ženy hubnou jen proto, že hubnou jejich kolegyně v práci nebo proto, že to jejich okolí (partner) očekává… Podívám-li se na tyto důvody, ani jeden není tím správným motorem. Nemůžu přeci hubnout, když sama opravdu nechci. Není to můj nápad, nepovažuji to za důležité a nepodřizuji tomu ostatní aktivity. První krok je tedy racionální zamyšlení. Promluvte si sama se sebou a odpovězte si reálně na otázky: 

 • V kolika kilech (v jaké velikosti) byste se cítila lépe? 
 • Kde vidíte největší úskalí vaší stravy? (jím sladké, jím nepravidelně, málo piju…)
 • Jak tyto chyby můžete napravit? Kterými začnete a které necháte na později..
 • Promyslete si i, jestli do hubnutí půjdete sama nebo s podporou nějaké kamarádky, přítele, za podpory nutričního terapeuta.
 • Stanovte si časový plán, kolik týdnů jste hubnutí ochotna obětovat a jaké očekáváte výsledky.

Nezapomeňte do časového harmonogramu zahrnout i případné oslavy, výjezdy které vás v daném období čekají. Nemá smysl se vyhýbat společenskému životu. A když budete s krátkodobým “přerušením” dietního režimu dopředu počítat, nezaskočí vás ani mírné zakolísání váhy.Také si promyslete jaké budete muset přinést k hubnutí “oběti” (nebudu večer vysedávat s manželem u vínka, budu chodit na lekce powerplate, jogy…) a jestli jste je ochotna zaplatit.

Jako poslední si položte otázku, co se stane, když opravdu zhubnete. Budete se cítit lépe? Něco si koupíte? Nebo i teď se cítíte dobře a po nových šatech netoužíte????
A teď, když máte ve věcech jasno. Pusťte se do toho! 

Držím vám palce!
Pokud chcete, můžu vám pomoct na
www.MyDiet.cz

Mockrát děkujeme za rozhovor, Lado! Ať se knížka prodává!

IMG_20171114_120952_988

 

Informace o autorovi

Tereza
Tereza
Autor s 555 příspěvky
Více informací o Tereza

Snažím se v životě nemalovat si černé scénáře. Proto mám ráda citát A. Lincolna: „Většina lidí je tak šťastná, jak šťastná se rozhodla být.“

Další příspěvky

Zanechte komentář

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)