žena cvičí na podložce
Foto zdroj: Pixabay

Tělo snů bez posilovny. Jednoduché pravidlo zajistí 100% úspěch při cvičení

Není potřeba chodit do posilovny. Tělo snů si vypracujete i z domova. Neutrácejte ale za stroje, které nevyužijete a dodržujte tyto zásady.

Když cvičíte doma, nikdo vám nemůže zrušit lekci. Nevymluvíte se na špatné počasí ani na nemocného instruktora. Zároveň vás ale nebude nikdo kontrolovat. Cvičíte dost tvrdě? Provádíte cviky správně? Doma na vás nikdo nedohlíží, takže musíte mít pevnou vůli a víru, že to dáte. Všechny přitom víme, že nám občas chybí motivace. Proto jsme se na Matkách rozhodly, že vám sepíšeme, jak sehnat motivaci a nedělat klasické začátečnické chyby.

Mně pomáhá naplánovat si čas na trénink do kalendáře. Přistupujte k němu stejně, jako kdybyste měla lekci v posilovně. Vaší výhodou domácího cvičení je, že si můžete trénink rozvrhnout dle svých představ. Cvičte tak půl hodiny v kuse nebo dvakrát patnáct minut s pauzou. Ráno, nebo večer. Zvolte si cviky přesně na míru, dynamické nebo klidové, a pusťte si k tomu svoji oblíbenou hudbu.

Jak úspěšně cvičit doma

  • Vyberte si druh cvičení, který vás baví.
  • Nenechte se rozptýlit.
  • Berte to zodpovědně.
  • Mějte u sebe vždy dostatek vody.
  • Naslouchejte svému tělu a volte tréninky dle toho, na co se cítíte.

Podle odborníků můžete doma cvičit i bez vybavení. „Můžete utrácet za domácí posilovnu, ale skvělého výsledku dosáhnete i s minimálními náklady,“ říká osobní trenérka Caroline Juster. Podle ní je cvičení doma efektivní, ale musí se umět. Online tréninky jsou skvělé například pro začátečníky, kteří se chtějí začít hýbat, ale bojí se těžkých vah nebo skupinových lekcí ve fitku.

„Doporučuji držet se stejné sady tréninků po dobu čtyř až šesti týdnů. Až se vám začne zdát trénink moc lehký nebo nudný, přidejte další stupeň obtížnosti,“ říká Juster. Po pár týdnech zařaďte například klasické dřepy, případně je obměňte za výpady nebo dřepy s činkou.

Neutrácejte za nesmysly

Vždycky zvažte, co vám dělá radost. Jestliže milujete běh, asi se vám koupě pásu na běhání vyplatí. Naopak si ho nekupujte jenom tak „na zkoušku“ – mohl by vám doma zbytečně stát. Stejně je to s kolem nebo pytlem na box. Takové sporty si nejprve v posilovně vyzkoušejte a zjistěte, zda vás baví i dlouhodobě.

Před koupí si u každého druhu vybavení položte otázku, zda se vám domů vejde, nebude překážet a jestli na něj nebude jenom sedat prach. Taky si můžete zpočátku zkusit pořídit různé alternativy. Například namísto velkého rotopedu na kardio zkuste nejdřív švihadlo. Zjistěte, zda u rutiny vydržíte a potom začněte svoji sbírku náčiní rozšiřovat. Vždyť aerobní cvičení se nemusí odehrávat jenom v posilovně nebo doma, ale taky v parku, při procházce se psem, v rámci běhu nebo na plavečáku.

S nákupy to nepřehánějte a kupujte jedno náčiní po druhém. Není potřeba celá řada činek, když budete několik týdnů cvičit primárně s jedním setem. Naopak! Nezapomínejte na kvalitní funkční oblečení, neměla by vám chybět cvičící podložka ani guma.

Udělejte si pohodindu

Cvičit můžete nejenom u výukových videí, podkres vám může dělat taky oblíbený seriál nebo hudba. Případně si zavolejte s kamarádkami přes videohovor a zacvičte si virtuálně spolu. Úspěchy si pravidelně monitorujte, například ve formě fitness zápisníku nebo chytrých hodinek. Taky cvičte tam, kde se cítíte pohodlně. Rozhodně byste měla mít chvíli soukromí, takže žádné děti, mňoukající kočky ani partner!

Nezapomínejte ani na to, že břišáky se pečou v kuchyni. Dbejte tak na dostatečný pitný režim, správný jídelníček plný bílkovin a na pravidelný spánek.

Zdroj: Matkyvnesnázích.cz, Harvard.edu, Everydayhealth.com

Informace o autorovi

Bea Lišková
Autor s 68 příspěvky

Další příspěvky