smutná matka s miminkem
Foto zdroj: Freepik

Tohle potvrdí každá maminka. Na těchto 5 věcí si nejčastěji stěžujeme. Řešení existuje

Tak schválně, jestli se s tímto článkem ztotožníte. Mateřství je krásné, ale také plné výzev, které mohou být pro mnoho maminek náročné.

Dokázali byste si tipnout, co patří mezi nejčastější obavy maminek? Spousta obav je společných, ale hodně maminek je v nich často sama. Podpora okolí je důležitá, necítíme se pak tolik samy.

Nedostatek spánku

První měsíce s novorozencem mohou být vyčerpávající především kvůli častému nočnímu probouzení a krmení. Nedostatek kvalitního spánku může ovlivnit fyzické i duševní zdraví maminek. S příchodem nového miminka se často stává, že se v ložnici pár rozdělí. Matka sdílí pokoj s dítětem a otec je „odstrčený“, aby se vyspal. Mezi partnery pak vzniká nejen propast, ale také nemá manžel sebemenší ponětí, jak jsou pro ženu noci s miminkem vyčerpávající. 

Stres a úzkost

Starosti o dítě a snaha zvládnout nové povinnosti může vést ke stresu a úzkosti. Maminky se často cítí pod tlakem, aby vše zvládly perfektně, což může zvýšit napětí. Asi všechny známe větu: „Tady to zase vypadá, to jsi nemohla aspoň trochu uklidit?“ Partneři si totiž často neuvědomují, že čas s malým miminkem je mnohdy rozdělen do úseků kojení, přebalování a zase dalšího kojení. Pokud máme navíc doma malého nespavce nebo „závisláka“, nedá nám miminko možnost, abychom stíhaly vše, co bychom rády. No a pokud jsme po další bezesné noci, je fajn, pokud máme možnost dodržet rovnici: Když spí dítě, je dobré, aby si šla schrupnout i matka. 

Pocit izolace

Péče o dítě může být izolující, zejména pokud nemá maminka dostatek sociální podpory. Mnoho žen se cítí osamoceně, což je běžné zejména v prvních měsících po porodu. Jsme zasypány hromadou nevyžádaných rad, které nás nutí o sobě pochybovat a ve chvíli, kdy se dostaneme mezi ostatní maminky, dostáváme se do kolotoče soutěžení a porovnávání mezi sebou. Najděte si prostě jen někoho, kdo nesoudí.

Osobní život nula

Mnoho maminek se snaží najít rovnováhu mezi péčí o dítě a osobním životem. Pocit viny za věnování času sobě může být silný a ovlivňovat jejich pohodu. Často v sobě vybudujeme totiž pocit, že o dítě se nepostará nikdo jiný lépe než my samy. To možná ne, ale na ty tři hodiny, co chcete vypadnout kamkoliv s kamarádkou, bohatě stačí i „horší“ péče, která se mnohdy ukáže jako lepší péče, protože nás už tou dobou ovlivňoval stres.

Zdraví a vývoj dítěte

Maminky často trápí obavy ohledně zdraví a správného vývoje svého dítěte. Otázky ohledně krmení, spánku a nemocí bývají častými tématy. Čím je dítě menší, tím častější jsou i kontroly u pediatra. Co je ovšem horší? Když nám lékař oznámí, že náš potomek nezapadá do nějakých tabulek a je opožděné, příliš malé, příliš velké, příliš často nemocné, ještě nechodí nebo nepase koníčky. Sama si pamatuji, jaký byl pro mě stres, když dcera stále nemluvila. Okolí se tvářilo, že s ní nijak nepracuji a nijak se jí nevěnuji. Já přitom dělala maximum, aby se mi podařilo ji rozmluvit.

Jak se s těmito výzvami vypořádat

Kdyby byl na to jednoznačný recept, většina bodů uvedených výše by zmizela. Určitě ale funguje, pokud si najdete nějakou spřízněnou duši, která vás nebude soudit a jen vás vyslechne. Vsaďte tedy ideálně na tuto královskou trojku rad, které jsou osvědčené, ale bohužel stále v malé míře maminkami využívané.

  • Podpora a komunikace: Hledání podpory mezi (normálními!) přáteli, rodinou nebo podpůrnými skupinami může pomoci zmírnit pocity osamělosti a stresu.
  • Čas pro sebe: Důležité je nezapomínat na vlastní potřeby. I krátký čas na odpočinek nebo oblíbenou činnost může mít pozitivní vliv na celkovou pohodu.
  • Sdílení starostí: Otevřený rozhovor s partnerem nebo odborníkem může pomoci ulevit od stresu a posílit emocionální prostor.

Pokud nemáte dost nevyžádaných rad, zkuste se řídit touto osvědčenou: Nesnažte se zavděčit lidem, kteří vás kritizují, stresují a nutí o vás samotných pochybovat. Věnujte se tomu, co vás dělá šťastnými.

Zdroj: Matkyvnesnazich.cz, autorka je dvojnásobnou matkou a popisuje nejen svoji zkušenost, ale také žen ze svého okolí, rwapsych, happiestbaby,

Informace o autorovi

Tereza Janatová
Autor s 111 příspěvky

Další příspěvky