Krásná herečka Mahulena Bočanová (58) diety nikdy nedržela. Když už potřebovala nějaké to kilo zhubnout, nasadila speciální mrkvovou dietu.
Mahulena okouzlila televizní diváky už jako dítě, když si zahrála v oblíbeném seriálu Chalupáři. Kromě toho se objevila ve snímcích Bohoušův syn, Pan Tau, Návštěvníci nebo Lucie, postrach ulice. Pro její jižanský vzhled se jí vždycky říkalo česká Salma Hayek nebo Catherine Zeta-Jones, kterou rovněž dabuje. Během svého života svou krásou oslnila mnoho mužů, mezi nimi třeba podnikatele Viktora Mráze, se kterým má dceru Marinu. S kily navíc po porodu nezápasila, zbavila se jich rychle.
„Ještě před pár lety jsem diety řešit vůbec nemusela. Nabrala jsem nějaká kila v těhotenství, ta ale po Star Dance zmizela,“ přiznala tehdy herečka. Přestože štíhlost v genech prý nemá, nikdy nezaznamenala extrémní váhové výkyvy.
Dietní boje krásné Mahu
Mrkvová dieta
Diety prý nemá zapotřebí a jí i pije to, co jí chutná. Přesto jednou za čas šlápne do pedálů a dá si do těla. I ona se totiž umí utrhnout ze řetězu a přibrat nějaké to kilo navíc. Dříve hubla pomocí své ověřené strategie, během které jedla syrovou nebo dušenou mrkev a jinak víceméně hladověla (tak to alespoň psal web iDnes). Vyzkoušela i sílu liposukce, to když si nechala odsát tuk z boků. „S mým kamarádem Robertem Paulátem, alias českým Kenem, jsem se nechala přemluvit k liposukci. Na jeho klinice mi odsáli ten nechutný tuk na zádech a bocích. Nechápu, že se tomu říká madla lásky, když je to tak odporné,“ řekla herečka před časem webu Blesk.
Stop alkoholu
V roce 2018 herečka zároveň uvedla, že podniká další krok ke zdraví, vzdává se alkoholu a stává se abstinentkou. „Chodím na mejdany, ale piji nealkoholické pivo nebo Aperol s nealko bublinkami,“ tvrdila skálopevně. Během covidové pandemie ale z veškeré snahy sešlo. Za covidu přibrala dohromady patnáct kilo, která šla po návratu na běžný režim zase rychle dolů.
Keto
Tentokrát nevsadila krásná herečka na mrkev, ale na ketogenní dietu. Na týden omezila příjem na minimum a denně jedla půl kila zeleniny s oříšky. Vůbec ale netrpěla, protože si jednou za čas dopřála nízkosacharidové víno. Že bere hubnutí vážně, potvrdila v roce 2021, když se nechala slyšet, že jí každé tři hodiny malé množství jídla. Svoje běžné porce si prý dokonce zmenšila o dvě třetiny.
Ketogenní dieta
Co to je a pro koho je vhodná
Ketogenní dieta (nebo také keto dieta) je druh stravování s omezeným příjmem cukrů a karbohydrátů. Celkový denní příjem sacharidů činí pod padesát gramů, někdy je to i pět gramů denně. Podle různých výzkumů může keto napomáhat zvládání epilepsie, léčbě diabetu II. typu a někdy se s keto stravují také onkologičtí pacienti, protože nádory nevyužívají ketony jako zdroj energie.
Dosažení ketózy
Při držení ketogenní diety se tělo dostane do stavu tzv. ketózy. To je stav, při kterém dochází k nadměrné tvorbě ketolátek. Ketóza nastává při nedostatku sacharidů, protože tělo nemá dostatek glukózy. Tím pádem začíná rozkládat tuky na ketolátky a tělo spaluje tuky.
Ketózy dosáhnete sníženým příjmem sacharidů, škrobů a cukrů, který by měl tvořit maximálně padesát gramů denně. Ani bílkoviny by se ale neměly jíst ve velkém, aby je tělo nezačalo přeměňovat na glukózu. Naopak zvyšuje příjem tuků.
Díky ketóze začne vaše tělo fungovat jinak. Na začátku můžete mít málo energie, ale po několika dnech cítíte:
- změny vnímání chuti
- snížení chuti k jídlu
- zvýšení energie
- pocítíte úbytek na váze
Co na to odborníci?
Experti nedoporučují držet keto stravu dlouhodobě, protože může vést k nižšímu příjmu vitamínů nebo nedostatku živin. „Jídlo zůstává v žaludku a nevyprazdňuje se tak rychle, takže se cítíte plnější. Vzhledem k vyššímu příjmu tuku doporučuji volit jejich zdravé formy, například olivový olej,“ radí Debra Sullivan, vedoucí katedry dietetiky na Kansasské univerzitě.