Je to pár dní, co jsem si chtěla udělat k snídani míchaná vajíčka, ale když jsem otevřela lednici, došlo mi, že jsem je zapomněla koupit. No a díky tomu jsem si vzpomněla na můj hokus pokus z minulosti – veganská míchaná vajíčka.
Tehdy jsem je někde viděla, s mojí bývalou kolegyní jsme je zkoušely každá doma připravit a pak si vyměňovaly zkušenost. Vzhledem k tomu, že jde o veganský recept, odhadujete správně, že tato míchaná (ne)vajíčka žádná vejce neobsahují. Jsou udělaná z rozdroleného tofu a chuť vajec jim dodává speciální sůl kala namak, žlutou barvu zařídí kurkuma.
Himalájská černá sůl kala namak
Podle tradiční indické ajurvédské medicíny má černá sůl spoustu terapeutických vlastností. Je vhodná pro lidi, kteří mají vysoký krevní tlak, protože neobsahuje tolik sodíku a nezvyšuje obsah sodíku v krvi. Je vhodná pro lidi, kteří dávají přednost nesolené stravě, pomáhá při trávení a čištění střev, při nadýmání a pálení žáhy. Má také omlazující účinky a dokonce zlepšuje zrak.
Jak ji použít?
Černá sůl se hodně používá v indické kuchyni a velmi často jako koření do tofu. Za běžnou sůl ji nezaměníte, protože chutná úplně jinak. Svou chutí i vůní totiž připomíná vajíčka.
Jak si udělat veganská míchaná vajíčka
Co budete potřebovat:
- tofu natural
- sůl kala namak
- vodu
- kapku rostlinného oleje (já nejsem vegan, takže jsem použila máslo)
- kurkuma (1/3 malé lžičky)
Jak na to:
Na pánev dejte kapku oleje. Pokud recept děláte jen ze zvědavosti a nejste vegani, dejte máslo. Rozdrolte do pánve tofu, posypte kurkumou, osolte černou solí a opékejte na mírném stupni. Přidejte trošku vody tak, aby v ní tofu neplavalo a nechejte na pánvi ještě chvilku. Pak můžete podávat. Pokud máte náhodou rádi vajíčka na cibulce, tak tu můžete samozřejmě také použít. Orestujte ji na oleji a pak postupujte podle návodu, který jste si teď přečetli.
Dejte vědět, jestli vám (ne)vajíčka chutnala.
Veganská strava
Vegani odmítají jakékoliv živočišné produkty. Patří mezi ně i výrobky z kůže a dokonce i med. Jejich strava se skládá z čistě rostlinných produktů. Asi 2/3 stravy tvoří ovoce a zelenina, 1/3 pak luštěniny.
Zdroj: Matkyvnesnazich.cz, Healthline