Unavená a nespokojená sama se sebou. Maminka tří dětí Barbora Makošová se rozhodla převzít kontrolu nad svým životem, zhubla 20 kilogramů a navíc vytvořila bezpečné a motivující prostředí pro další ženy, aby mohly dosáhnout svých vlastních cílů.
Její cesta ke zdravějšímu životu začala tehdy, když si uvědomila, že se necítí dobře ve svém těle. Díky kombinaci pravidelného cvičení, kruhových tréninků a úpravy stravy se jí podařilo nejen snížit váhu, ale také získat více energie a sebevědomí.
Tato zkušenost se stala impulsem k tomu, aby pomáhala i ostatním ženám. V roce 2019 založila síť sportovních zařízení výhradně pro ženy.
Báro, vy jste zhubla 20 kilo. Jak dlouho to trvalo?
Já jsem na začátku měla opravdu velkou nadváhu hraničící s obezitou, takže prvních 10 kg šlo rychle. Asi 1-2 kg za týden. Ale od začátku hubnutí do teď uběhlo půl roku.
Pojďme na začátek. Co bylo impulsem udělat v životě tak velkou změnu?
Já jsem se snažila hubnout už několikrát. Většinou po porodu. Nikdy jsem nebyla štíhlá od přírody a stálo mě to dost dřiny a odpírání. Jenže pak většinou následoval jojo efekt a další kila navíc. Při jedné procházce s rodinou jsem sotva lapala po dechu, tak jsem si řekla, že takhle to dál nejde. Jestli nezhubnu, tak začnu mít zdravotní problémy a nezvládnu se o rodinu postarat.
Kolik jste vlastně vážila? Pokud se můžu zeptat.
Číslo na váze se vyšplhalo na neuvěřitelných 82 kg při mých 164 cm výšky.
Často si v životě řekneme, že něco změníme, ale nemáme na to. Co vám udržovalo motivaci?
Já už se o to taky několikrát marně snažila. Tentokrát mám silnou motivaci, tou je moje rodina. Můj nejmladší syn má pravděpodobně těžkou vývojovou dysfázii a možná další přidružené problémy. Potřebuje mou intenzivní pomoc a péči dlouhodobě. Proto musím být fit a silná, abych to zvládla.
Jaký jste si nastavila režim?
Alespoň 30 minut denně sama pro sebe.
Jaký pohyb?
21 pozdravů slunci (jóga), kruhový trénink na pístových strojích, svižné procházky venku, kruhový trénink s vlastní vahou doma.
Jaký jídelníček?
V každé porci hodně ovoce a zeleniny. Snažím se vyhýbat ultrazpracovaným potravinám a snažím se držet přerušovaný půst 14/10, ale není to striktní režim. Někdy to prostě poruším. Jím všechno, ale jen poloviční porce.
V jaké fázi hubnutí jste si řekla, že chcete pomoci i jiným ženám?
Já chtěla pomáhat už od malička. Jen jsem tenkrát ještě netušila komu. Vystudovala jsem sociální pedagogiku a chtěla pomáhat znevýhodněným dětem, ale jejich příběhy se mě moc dotýkaly a nedokázala jsem to brát jen na profesní úrovni. Nápad ohledně pomoci ženám pohybem jsem dostala až později. Když jsem po třicítce zjistila, že všechno nepůjde samo od sebe, ale že pro svou kondici a zdraví musíme taky něco dělat.
A jak to probíhalo?
Začínala jsem se dvěma sportovními zařízeními jen pro ženy v Praze. Po vlně Covidu se ženy začaly více zajímat o své zdraví a kondici. Měly větší zájem o pohyb a cvičení, tak jsme otevřeli třetí pobočku. O rok později jsme vystrčili paty z Prahy a otevřeli sportovní zařízení v Kralupech a v červenci 2024 pátou pobočku, tentokrát opět v Praze.
Největší peklo je dojídání po dětech. Tento problém má většina maminek. Pojďte nám říct, jak na to, abychom vydržely!
Nic si neodpírejte ani nevyčítejte. Nezačínejte znovu po nezdaru, ale nastavte si v hlavě, že když se něco nepovede, tak pokračujete dál. Nezačínáte, pokračujete. Je to pak mnohem snažší. Pokud děti nedojídají pravidelně své porce, zkuste jim je dávat menší, ať je pak nemusíte dojídat samy. Když máte chuť na něco nezdravého nebo vysokokalorického, tak si to dejte. Ale chuť není hlad. Stačí trochu. I Ronaldo si nedokáže svůj život představit bez pizzy, ale nesní ji celou na posezení. Dá si pár kousků a pak to vyběhá.
Zdroj: Matkyvnesnazich.cz