bricho

Cvičení po císaři

Pokud sledujete náš instagram, možná jste si všimli, že jsem začala cvičit. Chodím vedle do Klánovic dvakrát týdně. Zatím jsem byla dvakrát na pilates a jednou na józe pro zdravá záda (protože fakt nechci dopadnout jako po těhotenství s Emi, kdy jsem se prostě jednoho rána už nezvedla kvůli rozvolněným zádovým svalům). To pilates mě ale chytlo hodně. Jak cvičit po císaři se dost různí názory. Někdo tvrdí, že se má cvičit hned, jak to bolest dovolí, někdo, že  počkat minimálně tři měsíce, jiný dokonce až půl roku. Další říká, že se mají cvičit prvně šikmé břišní svaly a pak až ty přímé. No, těch variant je snad milion.

Rozhodla jsem se jít zlatou střední cestou a to z docelajednoduchého důvodu. Ta složitější / brutálnější by mě určitě zabila. Úplně na začátku jsem si ale nechala zkontrolovat jizvu po císaři od svého gynekologa. Zkontroloval ji po šestinedělí, zjistil, že se hojí bez komplikací, nemám žádné svalové rozestupy a doporučil mi, že pokud chci začít cvičit, tak nejdříve po třech měsících od porodu. A tak jsem se tím prostě řídila a počkala si. ;-)

Před první hodinou pilates jsem o císaři řekla lektorce, která mi během hodiny některé cviky upravovala. Takže když se cvičilo na spodní břicho a všichni leželi na zádech a nohy měli nahoře, já je měla nahoře také, ale lehce pokrčené s chodidly opřenými o sebe. Říká se tomu pozice diamantu. Musím říct, že to bylo příjemné. Nešla jsem za každou cenu přes bolest, říkala jsem si, že možná bude opravdu lepší si nejprve vycvičit šikmé svaly a ty přímé zas až tolik nenamáhat.

Jenže týden na to měla předcvičující za sebe záskok. Opět jsem nahlásila, že nějaké cviky asi nebudou pro mě a na to mi paní odpověděla, že má za sebou taky císaře a že můžu dělat cokoliv. Musím říct, že jsem zajásala v duchu, že bude předcvičovat někdo, kdo má břicho jako prkno a tvrdí, že můžu všechny cviky. Podle této paní se má cvičit ideálně hned a to jak přímé, tak šikmé svaly. U spodního břicha mě jen nenechala cvičit plný rozsah, ale s nohama jsem šla do pozice jen částečně. Byla to ta nejlepší hodina, na které jsem kdy byla. K mojí smůle, paní zaskakuje jen že to má jako koníčka. Vlastní hodiny nemá!

No a proč to vlastně všehcno píšu. Často si u nás na stránkách zadáváte do vyhledávání “cvičení po císařském řezu” a jeden z nejklikanějších článků je rozhovor s Hankou Kynychovou, z toho soudím, že vás to fakt zajímá. Za sebe to můžu zhodnotit takto:

1.) Poraďte se se svým lékařem a nechte si zkontrolovat jizvu

2.) Zjistěte, jestli nemáte diastázu – svalový rozestup v přímých břišních svalech, protože tady by se mohlo stát, že v momentě, kdy přímé břišní svaly začnete trénovat, “vyvalené” břicho se začne ještě víc zhoršovat. Dobré je prý nejprve začít cvičit ty šikmé svaly, které se stáhnou a pak můžete vlítnout na ty přímé. Na rozestup svalů jsou ale přímo i speciální cviky.

3.) Cvičte tak, jak vám vaše tělo povolí. Pokud máte pocit, že to je příliš nebo vám cviky nedělají dobře, nepouštějte se do nich. Přece jen vám nedávno rozřízli břicho, takže máte právo na to začít cvičit až když se budete cítit fajn…

Aktuálně pro vás připravuju tipy od profíka, tak se máte na co těšit!  ;-)

btf

Informace o autorovi

Tereza
Tereza
Autor s 624 příspěvky
Více informací o Tereza

Snažím se v životě nemalovat si černé scénáře. Proto mám ráda citát A. Lincolna: „Většina lidí je tak šťastná, jak šťastná se rozhodla být.“

Další příspěvky

Zanechte komentář

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)