Když máte horečku, vezmete si z domácí lékárny Paralen nebo Panadol. Ibalgin potlačuje záněty a Valetol nejvíc pomůže od bolesti.
Ibalgin nepoužívejte v těhotenství. Valetol si nedávejte na noc, protože obsahuje kofein. Vysoké dávky Paralenu mohou způsobit poškození jater a Aspirin ředí krev. Přečtěte si, jak se od sebe jednotlivé léky na bolest liší.
Paralen
Účinná látka je paracetamol. Paracetamol nemá protizánětlivé účinky (nepůsobí v místě zánětu a nepotlačuje ho). Nepoškozuje žaludek a je k němu šetrnější. Protože je paracetamol nejšetrnější, je vhodný pro děti a většinou s ním nemají problém ani těhotné ženy. Paralen se používá při horečce, bolestech hlavy, zubů, svalů, kloubů nebo při menstruaci. Dospělí berou jednu až dvě tablety každé čtyři až šest hodin. Při vysokých dávkách hrozí poškození jater, proto je tento lék nevhodný pro pacienty s jaterními onemocněními.

Foto zdroj: Paralen
Panadol
Účinnou látkou je zde opět paracetamol. Panadol Extra obsahuje kofein a Panadol Rapid má rychlejší nástup účinku. Panadol má lepší vstřebatelnost, dávkuje se stejně jako Paralen a platí pro něj podobná pravidla – je nevhodný u pacientů s jaterními onemocněními. Navíc pozor na kofein, který může zhoršovat nespavost a u citlivých lidí vyvolat bušení srdce. Vyvarujte se jeho užívání na noc.
Ibalgin
Účinnou látkou je ibuprofen. Ibalgin se používá na bolesti hlavy, zad, svalů, kloubů. Je známý jako růžová pilulka, která pomáhá od menstruačních bolestí. Snižuje horečku a tiší záněty. Dospělí berou jednu tabletu po šesti až sedmi hodinách. Mezi vedlejší účinky mohou patřit podráždění žaludku, bolesti břicha a nevolnost. Vysoké dávky jsou spojovány s rizikem vzniku žaludečních vředů. Ibalgin by se neměl používat v těhotenství.
Ibuprofen blokuje enzymy, které tělo potřebuje k tvorbě prostaglandinů. Prostaglandiny jsou důležité pro vývoj plodu. V prvním trimestru hrozí zvýšené riziko potratu nebo vývojových vad. Ve třetím trimestru hrozí různé potíže při porodu, zvyšuje se riziko krvácení u matky i dítěte a hrozí další problémy. Neberte ho nalačno, mohl by podráždit žaludek.

Foto zdroj: Dr. Max
Valetol
Valetol má několik účinných látek – paracetamol, propyfenazol a kofein. Používá se k léčbě akutních bolestí hlavy, při migrénách nebo bolestech zubů. Zabírá na nervové bolesti, při menstruaci a mírně tlumí horečku. Na srážení horečky je ale lepší Paralen. Dospělí berou jednu až dvě tablety Valetolu denně, maximálně čtyři.
Opět pozor na kofein, který může způsobovat nespavost. Po Valetolu se mohou dostavit nevolnost a bolesti břicha. Kvůli obsaženému paracetamolu hrozí poškození jater (při překročení doporučené denní dávky). Valetol není vhodný k dlouhodobému užívání. Kvůli kofeinu ho vynechte v těhotenství.
Aspirin
Aspirin nebo Acylpyrin se používá primárně na bolesti hlavy, zubů, kloubů, svalů a během menstruace. Účinnou látkou je kyselina acetylsalicylová. Srazí horečku při infekcích, pomáhá zejména na záněty způsobené revmatickými onemocněními. Jeho nejznámější použití je na ředění krve. Do určité míry může působit jako prevence infarktu a mozkové mrtvice (v malých dávkách).
Bere se každé čtyři až osm hodin, podle obtíží. Může zhoršit příznaky astma a není vhodný pro lidi s žaludečními vředy nebo krvácením – ředí krev. Může způsobit žaludeční nevolnost a pálení žáhy. Hrozí vyšší riziko modřin a zpomalení srážlivosti krve.
Zdroj: Matkyvnesnázích.cz, healthdirect.au