Nevzhledné fleky na skleněných dveřích sprchového kouta vyčistíte snadno – i bez drahých čisticích prostředků.
Sprchový kout může ztratit svůj lesk už po prvním použití. Fleky na sklech sprchového koutu vypadají jako usazené zbytky mýdla, sprchového gelu a šamponu, ale může je způsobovat více faktorů. Objevují se po každém sprchování a špatně se čistí. Naštěstí existují účinné způsoby, jak sprchový kout snadno a rychle vyleštit.
Co může za skvrny na skle sprchových koutů?
- Vodní kámen – tvrdá voda obsahuje minerály (vápník a hořčík), které se mohou usazovat na skle, dlaždicích a bateriích.
- Mýdlo a šampon – zbytky kosmetických přípravků reagují s vodou a vytvářejí skvrny.
- Mastnota – otisky prstů, například když sáhneme na sklo nemytýma rukama.
Sprchový kout je potřeba pravidelně čistit – zhruba jednou týdně. Pravidelný úklid napomáhá udržovat koupelnu čistou. Předchází rozrůstání mikroorganismů, jejichž růst v koupelně podporuje vlhké a teplé prostředí. Nečistoty mohou vést k poškození povrchu a hromadění špíny.

Čistit koupelnu pravidelně je důležité. Foto zdroj: Unsplash
Rychlý a efektivní způsob čištění
Nemusíte utrácet za drahou chemii. Většinu nečistot odstraníte pomocí ingrediencí, které máte doma. Fungují rychle, efektivně a nezanechávají za sebou další fleky. Zázrak na vodní kámen je ocet s jedlou sodou. Smíchejte hrnek octa se dvěma lžícemi jedlé sody a vytvořte pastu. Tu naneste na skvrny a nechte působit dvacet minut. Důkladně vydrhněte starým zubním kartáčkem nebo houbičkou a opláchněte teplou vodou.
Dejte si ovšem pozor, jedlá soda a kartáček mohou sklo poškrábat. Jejich směs používejte jen na skvrny, které nejdou odstranit žádným jiným způsobem. V rámci běžného čištění na sklo používejte méně agresivní roztok octa a vody (poměr 1:1), kterým postříkejte skleněné dveře, umyjte jemnou stranou houbičky a následně smyjte teplou vodou. Vyhnete se poškrábání skla.
Vysokého lesku docílíte novinami. Těmi ocet setřete a nakonec sklo vyleštěte speciálním hadříkem (měl by být určený k leštění skla). Nepoužívejte papírové ubrousky, mohly by zanechat na skle vlákna.
Jak se zbavit nechtěných skvrn:
- Po každé sprše otřete stěny a sklo stěrkou – tím zabráníte usazování vodního kamene.
- V koupelně pravidelně větrejte, abyste snížili vlhkost a riziko vzniku plísní.
- Používejte tekuté mýdlo místo tuhého. Zanechává méně skvrn.
- Jednou týdně postříkejte sprchový kout směsí s octovou vodou.

Foto zdroj: Unsplash
Tmavé spáry vybělí peroxid vodíku
Ještě šetrnější je citronová šťáva, která pomáhá proti mastným skvrnám od šamponu. Vymačkejte šťávu z jednoho citronu. Naneste ji na sklo houbičkou a nechte působit deset minut. Opláchněte a skla utřete hadříkem do sucha, aby na nich nezůstaly fleky. Citron nejen vyčistí, ale na rozdíl od octa příjemně provoní koupelnu.
Možná vás trápí černé spáry. Na ty pomáhá tříprocentní peroxid vodíku. Naneste ho přímo do spár a nechte třicet minut působit. Peroxid smyjte a spáry otřete. Nenanášejte ho na barevné spárovací hmoty, které by mohl zesvětlit.
Nejčastější chyby
Vyvarujte se chybám, které mohou skleněný povrch poškodit. Na sklo nepoužívejte drátěnku ani kovové houbičky. Namísto nich volte měkké houbičky a hadry z mikrovlákna. Nepoužívejte pravidelně Savo, které je příliš agresivní. Agresivní čističe mohou poškodit chromované baterie nebo rozleptat spáry.
Nemíchejte chemické čisticí prostředky. Při takovém postupu mohou vznikat toxické výpary, které mohou dráždit plíce. Nenechávejte je vdechovat děti ani mazlíčky a dobře větrejte. Čističe nenechávejte působit příliš dlouho a pokaždé je důkladně opláchněte. Dlouhá doba působení by mohla poškodit těsnění nebo spáry. Sprchový kout neoplachujte příliš horkou vodou, některé čisticí prostředky mohou při vysokých teplotách uvolňovat škodlivé látky.
Zdroj: Matkyvnesnázích.cz, ecos.com