Správná péče o ručníky pomůže zachovat jejich hebkost a svěžest. Dodržujte pět pravidel, díky kterým zůstanou svěží a nebudou nepříjemně zapáchat.
Ručníky časem ztrácejí svoji hebkost, blednou nebo po vytažení z pračky nepříjemně zapáchají. Na vině bývají chyby v péči, proto časem ručníky ztrácejí svoji kvalitu. Připravili jsme pro vás pět základních pravidel pro jejich praní, která jsou prověřena časem a zkušenostmi našich babiček.

Foto zdroj: Freepik
Výběr správné osušky
Čím delší má ručník vlas, tím je na dotek příjemnější a déle vydrží. Zaměřte se na to, z čeho je vyrobený. Nejlepší je stoprocentní bavlna. Bambusové vlákno zvyšuje jemnost a odolnost materiálu, navíc má antibakteriální vlastnosti. Vyhněte se syntetickým materiálům, které nevydrží dlouho měkké a hůř sají vlhkost.
Kvalitní osuška by měla mít vyšší gramáž, aby lépe absorbovala vlhkost. Je potřeba prát ručníky podle barev, aby se předešlo obarvení. Vyšší teploty prádlo sice dezinfikují, ale mohou způsobit blednutí nebo pouštění barvy.
Praní
Přeplněná pračka může snižovat účinnost pracího cyklu . Ručníky (ale ani jiné prádlo) se nemohou v pračce volně pohybovat, takže se nevyperou a zůstanou na nich fleky. Prací prostředek nebo aviváž se nedostanou všude. Na ručnících může ulpět zbytek pracího gelu a přeplněná pračka se snadno přetíží nebo poškodí.
Do pračky normální velikosti se vejde maximálně šest středních ručníků. Je vhodné dodržovat teplotu 40°C (pokud etiketa a materiál nevyžaduje nižší teplotu). Přidání půl šálku jedlé sody do bubnu pračky ručníky osvěží. Není vhodné pravidelně používat aviváž, protože po ní ručníky ztrácí svoji elasticitu.
Četnost praní
Ručníky by se měly prát maximálně po každých pěti použitích. Pokud jsou používány na pot nebo nečistoty a ne jenom k otření čistého těla, je nutné častější praní. Zápach z ručníku signalizuje přemnožení bakterií, tady je důkladné vyprání na místě. A jak poznáte starý ručník? To známe asi všichni. Je drsný na dotyk. A tenhle mít doma nechceme!

Foto zdroj: Freepik
Sušení
Osušky by se neměly sušit venku, protože na sebe mohou nachytat pyl, prach nebo zvířecí chlupy. Slunce pomáhá urychlit sušení, ale může rychleji opotřebit vlákna ručníků. Ručníky je vhodné sušit v sušičce, která z nich rychle a efektivně odstraní vlhkost. Nebudou zapáchat – budou měkčí a nadýchanější. Sušička by měla být zapnuta na nižší teplotu a jemný režim.
Klíčový je způsob skládání ručníků. Základní metoda skládání do čtverce pomůže zabránit pomačkání. Skládání do rolí pomáhá ušetřit prostor v malých koupelnách. Ručníky se nemačkají a působí hezky na pohled. Rolování tedy není špatně, role ale nikdy nesmí být vlhké, jinak začnou zapáchat.
Závěrečné tipy
Osušky uschnou rychleji, když se k nim do bubnu sušičky přidá jeden čistý a suchý ručník. Přidání několika tenisových míčků do sušičky rozbije vlákna, která způsobí, že budou ručníky měkčí. Když zůstanou osušky dlouho v sušičce, začnou se mačkat. Dodržováním těchto pravidel můžete výrazným způsobem zvýšit životnost svých ručníků.
Zdroj: Matkyvnesnazich.cz, Bedthreads.com