žena spí
Foto zdroj: Pixabay

Spánek jako luxus. Tohle všechno vám hrozí, pokud správně nespíte. Infekcemi to začíná

Vyspíš se až v hrobě. To je heslo, které s neskutečnou přesností vystihuje naši dobu. Co se ale stane, když chodíme spát po půlnoci a budíme se před pátou?

Spánek je jednou ze základních potřeb. V našem uspěchaném světě se z něj ale stává cenná komodita. Čas je totiž nedostatkovým zbožím. Když pracujeme, začínáme počítat nejen kolik vyděláme, ale i kolik času nám práce zabere. Jen málokdo totiž spí celých osm hodin denně.

Kultura úspěchu

Tomu nahrává kultura úspěchu. V rámci té obdivujeme lidi, kteří hodně vydělají, ale zároveň jsou to také tvrdí dříči. Sledujeme ranní rutiny nejrůznějších CEO, ředitelů nebo amerických zpěváků, kteří tráví dlouhé hodiny týdně v letadle, když se přesouvají mezi kontinenty z koncertu na koncert.

Tito lidé žijí v extrémním bohatství, zároveň ale musí podřídit život práci. Je pak už jenom otázkou, proč podřizujeme život práci my, kteří zdaleka tolik nevyděláváme a nemáme ani takový vliv. Málokdo z nás může říct, že inspiruje miliony lidí po celém světě jako Oprah Winfrey nebo že posouvá hranice lidských možností jako Elon Musk.

Přesto vstáváme v pět ráno (nebo už ve 4:30), začínáme den ledovou sprchou a rychlým workoutem. Inspirace těmi nejlepšími nám má přinést co největší výsledky a zaručit cestu k úspěchu. Je jedno, jestli pracujeme jako recepční nebo na kase.

Hlavně všechno stihnout

Zároveň se snažíme všechno stihnout. V dnešní době si asi jenom málokdo z nás dovede představit, že by šel do postele už v devět. To teprve ukládáme děti ke spánku a chceme si pustit hezký film s partnerem. Ale co se stane, když se budeme spánku bránit dlouhodobě?

Již po jedné noci, během které se pořádně nevyspíme, klesá naše schopnost soustředění. Hůře si pamatujeme, dělá nám problém kreativní myšlení a cítíme se vyčerpaně. Často máme po volném víkendu nejvíc síly v pondělí a od středy už nám energie kolísá. Takže je potřeba dbát na spánkovou pravidelnost, chodit spát a vstávat ve stejný čas.

Co se stane, když nespíme

Nedostatek spánku mimoto zvyšuje hladinu našich stresových hormonů, takže jsme náchylnější k emočním výbuchům. Býváme podrážděnější a kdeco nás rozhodí. Jsme taky náchylnější k nemocem, protože tělo se nemá možnost dostatečně zregenerovat (častěji dostaneme infekce). Spánková nepravidelnost je nebezpečná i pro ženy, jejichž tělo je řízeno hormony. Špatná spánková hygiena zvyšuje chuť na cukr a podepisuje se na vzhledu pleti. Velký problém je špatný spánek u dětí.

Úzkosti

„V poslední době čím dál častěji diagnostikujeme úzkost spojenou s nedostatkem spánku. Děti to často kompenzují cukrem nebo energetickými nápoji, což kvalitu usínání ještě zhoršuje,“ říká Rachael Taylor z organizace The Sleep Sanctuary.

„U dětí se potýkáme se dvěma hlavními epidemiemi – obezitou a duševními poruchami. Obě jsou úzce spojeny se spánkem. Dřív jsme si mysleli, že je nekvalitní spánek důsledkem obezity. Teď už víme, že je to naopak,“ říká specialista na spánkovou medicínu, Michael Farquhar.

Zdroje: Matkyvnesnázích.cz, Theguardian.com, Sleepfoundation.org

Informace o autorovi

Bea Lišková
Autor s 73 příspěvky

Další příspěvky