šéf pracuje za stolem
Foto zdroj: Pixabay

Red flags nejen ve vztahu. Bossing a jak poznat, že máte šéfa na zabití

Nadřízený se nedokáže omluvit

Všichni občas děláme chyby. Nikdo není dokonalý a i ten nejvýkonnější zaměstnanec občas udělá chybu, za kterou by se nemusel stydět ani naprostý začátečník. Špatný šéf to přejde mávnutím ruky a viníkovi jeho průšvih projde. Některé typy zaměstnanců ale začnou jeho benevolenci zneužívat.

Šéf ztropí hroznou scénu

Všechny problémy by měl řešit zásadně bez emocí. Pokud zaměstnanec celou dobu fungoval, může se přeci občas stát, že se jednou za čas v něčem splete. Na druhou stranu chybují často i naši nadřízení a šéf by se měl umět omluvit za své pochybení. Neměl by svalovat vinu na podřízené či kolegy, vymlouvat se, nebo obhajovat své chování. Správný šéf přizná na férovku, že se spletl, a že jste třeba měli pravdu vy. A nebude mu to dělat problémy.

„Když dojde na těžká rozhodnutí, přehnaně přátelský šéf postrádá důvěryhodnost. Nedostatečně aktivní manažer nezvládá učinit zásadní rozhodnutí, čímž špatnou situaci zhoršuje. A ten, kdo pořád mluví, nakonec zjistí, že ho vlastně nikdo neposlouchá,“ říká Kevin Legg, expert na vzdělávací programy na pracovišti.

Krade vám nápady

Podle psychologa Adama Galinského mají špatní vedoucí tyto rysy:

  • Jsou sebestřední, zbabělí a bez vize.

Galinský ale dává špatným šéfům naději. Mohou se totiž snadno změnit. „Nenarodili jsme se jako dobří nebo špatní šéfové. To, co druhé buď inspiruje nebo naopak rozčiluje, je jenom naše aktuální chování. Stačí ho změnit,“ říká psycholog.

Informace o autorovi

Bea Lišková
Autor s 68 příspěvky

Další příspěvky