japonská studentka
Foto zdroj: Pixabay

Japonci našli lék na hubnutí. Injekce odmítají, mají metodu hara hači bu

Japonci léky na hubnutí nepotřebují. Mají vlastní metody, jak zůstat štíhlí. Inspirujte se jimi, žádné léky na hubnutí pak potřebovat také nebudete.

V roce 2023 schválila japonská vláda lék Wegovy, po kterém je ve světě závratná poptávka. Léčivo, které bylo původně určeno pro diabetiky, bylo stále častěji vyhledáváno lidmi s nadváhou. Japonci o Wegovy ale zájem nemají – nejen kvůli tomu, že stojí týdenní dávka kolem pětadvaceti tisíc korun, ale protože země pandemii obezity už dávno vyřešila.

Japonci nejeví o Wegovy zájem

V Japonsku trpí obezitou asi jenom 4,5 % obyvatel. Ve Spojených státech amerických pro srovnání 42 procent, přičemž v České republice trpí nadváhou nebo obezitou dokonce 60 % dospělých. Přestože Japonsko lék na obezitu schválilo, poptávka je po něm minimální. V zemi přitom žije přes 125 milionů lidí. Informace se ihned dostala do médií a vzbudila diskuze. Proč Japonci po zázraku na hubnutí netouží? Rozšířené jsou i u nás.

V Čechách se prodává například známý lék Mounjaro. Jeho balení stojí kolem šesti až dvaceti tisíc, takže si lék mohou dovolit jen ti nejbohatší – zdravotní pojišťovna na něj totiž nepřispívá. Velmi rozšířený je taky Ozempic, který má pověst léku, se kterým (nebezpečně a nezdravě!) hubnou celebrity. Ozempic funguje stejně jako Wegovy – oba jsou na bázi semaglutidu, což je antidiabetická látka používaná k léčbě diabetu 2. typu.

Wegovy se prodává ve formě předplněného injekčního pera. Injekce se aplikuje jednou týdně pod kůži, většinou do paže, břicha, stehen nebo hýždí. Léčivo funguje tak, že působí na části mozku, které zodpovídají za regulaci chuti k jídlu. Wegovy zvyšuje pocity sytosti, snižuje chuť na tučná jídla a pocity hladu. Wegovy zároveň snižuje hladinu cukru v krvi. Během užívání je ale potřeba dodržovat zdravý životní styl, stravu a pohyb.

Japonské stravování

V Japonsku není o lék zájem, protože panuje v zemi tzv. zdravá kultura. To znamená, že jsou občané od útlého věku vedeni ke zdravému životnímu stylu, protože je obezita vnímaná jako kulturní problém. Někteří turisté jsou po návštěvě Japonska dokonce natolik šokovaní, že zemi označují za fatfóbníBýt štíhlý je v ní lifestyle. Japonci konzumují během dne jídla bohatá na zeleninu, vlákninu a bílkoviny. Základ jejich jídelníčku tvoří zelenina, kvašené potraviny, tofu, ryby, mořské řasy a různé druhy luštěnin.

Hara hači bu

Japonské rčení skrývá kouzlo dlouhověkosti společně se zdravou stravou. Součást japonského stravování tvoří polévky a porce jsou malé a bohaté na vodu (velká miska vody v žaludku zasytí). Japonci vyznávají konfucianistickou metodu hara hači bu, což znamená, že jedí tak, aby se po dojedení necítili zasyceně. Vidličku odkládají, když se cítí z osmdesáti procent plní a tahle metoda se dětem vštěpuje odmalička. Jinak vypadají taky obědy ve školní jídelně. Je zde servírována zdravá strava, takže žádná česká klasika ani polotovary ve stylu Spojených států. Meníčka plánuje výživový poradce, jídlo bývá čerstvé a plné zeleniny. Šetří se i s ovocem.

Ve školní jídelně

Japonci nejedí z velkého talíře, ale z malých misek, které připomínají naše dětské nádobí. Během jídla popíjí neslazený zelený čaj. Jenom málo konzumují mléčné produkty a sushi jedí spíše během svátečních událostí, ale skoro denně konzumují misku bílé rýže s polévkou a zeleninou. Jejich strava má nízký obsah kalorií a nasycených mastných kyselin.

Když se rozhodnete zemi navštívit, asi vás zarazí, že v ní nenajdete oblečení velkých rozměrů (nebo alespoň ne bez dlouhého hledání). V zemi je taky považováno za naprosto běžné komentovat cizí váhu. Pokud přibere podřízený, řeší se to.

Zdroj: Matkyvnesnázích.cz, Health-Yogi.com, JapaneseFoodGuide.com

Informace o autorovi

Bea Lišková
Autor s 70 příspěvky

Další příspěvky