Rodiče, pozor. Přestože jsou mateřská znaménka u dětí často neškodná, pravidelná kontrola může být klíčová pro včasné odhalení potenciálních problémů.
V rozhovoru s Lucií Rajskou, specializovanou lékařkou všeobecné dermatovenerologie, se dozvíte, na co si dávat pozor a jak správně sledovat změny na dětské pokožce.
Lucie, od kdy je dobré chodit s dětmi na kontrolu znamének?
Vyšetření znamének u dětí je individuální a závisí na konkrétních okolnostech. Pokud si rodiče všimnou neobvyklých změn na kůži dítěte, například rostoucího nebo měnícího se znaménka, je dobré vyhledat dermatologa co nejdříve bez ohledu na věk dítěte. Obecně se doporučuje pravidelně sledovat znaménka již od raného věku, zejména pokud dítě tráví hodně času na slunci nebo má v rodině historii rakoviny kůže. Preventivní kontrola je vhodná například kolem 3. – 5. roku věku, pokud nejsou přítomné žádné rizikové faktory. Vždy je ale dobré konzultovat situaci se svým pediatrem, následně pak dermatologem. Dermatolog je nakonec ten, který stav kůže a znamének zhodnotí a nastaví doporučenou frekvenci preventivních kontrol.
Liší se vyšetření dětí nějak od vyšetření dospělých?
Za mě je rozdíl ve vyšetření jedině v přístupu k dětskému pacientovi, který často bývá ostražitý, možná někdy bojácný. Sama se s malým pacientem snažím navázat spíše kamarádský přístup, vše dětem vysvětluji, ukazuji, obvykle máme z vyšetření společnou hru. Vyšetření kožního krytu u dětí i dospělých je stejné v tom, že vždy pacienta svlékáme do spodního prádla a hodnotíme stav jejich znamének, případně sledujeme jiné dermatózy.
Máme se něčeho bát?
Důvod k obavám rozhodně není. Vyšetření zabere všeho všudy jen pár minut a je zcela bezbolestné. Lékař stav znamének zhodnotí nejdříve pohledem, vytipuje si projevy, které se mu mohou zdát podezřelé a ty si následně zvětší a zhodnotí dermatoskopem. Dermatoskop je jednoduše řečeno zvětšovací lupa se světlem, která nám útvar zvětší a pomůže nám rozhodnout se, zda je znaménko neškodné či by bylo vhodnější přistoupit k preventivní excizi.
Samozřejmě, že někdy se najde mezi znaménky také tzv. ošklivé káčátko, které odstraňujeme obratem, protože potřebujeme vyloučit kožní nádor.
Pokud najdete znaménko, které podle vás není pořádku, jaký je postup?
V případě, že mám podezření, že by znaménko nemuselo být benigní (neškodné), doporučuji provedení chirurgické excize. To znamená, že se znaménko v lokální anestezii odstraní a následně se odešle na histopatologický rozbor, díky kterému máme o charakteru znaménka během pár dní zcela jasno. Pokud přijde výsledek, že byl odstraněn dysplastický névus, má u mě pacient malý vykřičník. Dysplastické névy totiž mohou být považovány za rizikový faktor pro vznik maligního melanomu. Pokud mi z histologie dorazí výsledek maligní melanom, případně jiný typ kožního nádoru (bazocelulární či spinocelulární karcinom), je to už pak bohužel jiný příběh.
A jak bolestivé je odstraňování?
Na odstraňování je mírně nepříjemný pouze počáteční opich lokální anestezií. Ten u nás však provádíme velmi tenkou jehlou a co nejšetrněji. Po tomto “umrtvení” pak pacient může zaznamenat pouze tah nebo tlak na kůži, rozhodně ale ne bolest. Ve velké většině od nás pacienti po excizích odcházejí se slovy, že u zubaře je to horší.
Pokud rodič prohlíží dítě sám, na jaká znaménka se má zaměřit?
Říkám tomu „ošklivé káčátko“ mezi jinými normálními znaménky.
Děkuji za rozhovor
Sama musím potvrdit, že kontrola znamének u mých dětí proběhla v naprostém poklidu. Obě také měly možnost prohlédnout si svá znaménka pod lupou, což byl zážitek, o kterém mluvily ještě v autě.
Lucie Rajská je specializovanou lékařkou všeobecné dermatovenerologie. V roce 2010 dokončila studium na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně v oboru Všeobecné lékařství. Po promoci pracovala na Dermatovenerologické klinice Fakultní nemocnice Bulovka a 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Na téže fakultě také v roce 2017 úspěšně dokončila postgraduální studium a byl jí udělen titul Ph.D.
V letech 2016-2019 působila jako dermatolog specialista estetické a korektivní dermatologie. Od roku 2019 pak tři roky působila jako primářka Kliniky preventivní dermatologie, kde se mimo péči o pacienty věnovala také vzdělávání a tréninku mladších kolegů. Lucie je zkušenou a kvalifikovanou lékařkou anti-agingové medicíny a dermatologie a certifikovaným odborníkem pro aplikaci injekčních dermálních výplní, aplikací mezonití a niťových liftingů, mezoterapií, plazmaterapií, injekční lipolýzy a výkon chemického peelingu či laserových ošetření.
Zdroj: Matkyvnesnazich.cz, MUDr. Lucie Rajská, Ph.D.