vysavač
Foto zdroj: Matky v nesnázích

Jak vyčistit koberec jedlou sodou. Vodu nepotřebujete! Geniální tip expertky na úklid

Téma koberec je u nás skloňováno každého půl roku. Vybrali jsme si světlý. Sice je jen pod gaučem, přesah kolem něj má asi jen metr a půl, stejně se ale skvrnám nevyhneme. 

Podle mě je údržba koberce docela důležitou součástí péče o domov nejen z estetického hlediska, ale také z pohledu zdraví a hygieny. Pravidelným čištěním koberců totiž odstraňujete nejen skvrny, ale také prach, alergeny a bakterie, které se v nich mohou hromadit. Jak často byste měli svůj koberec čistit? Víte to?

Kdy je čas na čištění koberce

To, že je potřeba koberec vyčistit, si vždycky uvědomím, když se na něm válí děti. Ve chvíli, kdy si říkám něco jako: „Sakra, už by to chtělo,“ vím, že je pravý čas zavolat profíka. V minulosti se mi párkrát stalo, že jsem skvrnu při pokusu o vyčištění jen rozmazala a mokrá houbička ještě kolem ní vyčarovala další flek. Pán, který k nám jezdí čistit už roky, mi pak trochu vyhuboval: „Snad jste na to nevzala nic pěnivého! No jo, vzala! Že jo? Přiznejte se!“ Vzala! Vždy to ale pán nakonec zachrání, takže náš světlý koberec máme už 8 let.

Jak se správně o koberec starat:

  1. Pravidelně vysávat: Ideálně by měl být koberec vysáván alespoň jednou týdně. V rodinách s dětmi nebo domácími mazlíčky by mělo být vysávání ještě častější. Pokud ne na denní bázi, tak alespoň čtyřikrát týdně.
  2. Odstranění skvrn: Když uděláte skvrnu, je důležité ji co nejdříve odstranit. Jakmile zaschne, je to v háji. Rychlou reakcí můžete katastrofu ještě odvrátit. Použijte jemné čisticí prostředky, které jsou vhodné pro daný typ koberce. Podle pána, který k nám jezdí – hlavně ne pěnivé. Co je ale na nich špatného???
  3. Profesionální čištění: Každý rok byste měli zvážit profesionální čištění. Odborníci mají přístup k výkonnějším technikám a čisticím prostředkům, které koberce vrátí zpět do skvělého stavu. My objednáváme profesionála dvakrát do roka a koberec i gauč pak vypadají znovu jako nové. Schnutí trvá cca 24 hodin.

Jak vyčistit koberec bez profíka:

Expertka na úklid Kateřina Brožová prozradila postup, jak vyčistit koberec bez profíka: „Nejprve ho důkladně vysaj, aby ses zbavila prachu, drobků a dalších volných nečistot. Potom celý jeho povrch rovnoměrně posypej jedlou sodou. Soda do sebe natáhne vlhkost a zápach. Teď k jedlé sodě přidáš mýdlovou vodu, která v kombinaci se sodou tvoří parádní čistící tým. Připravíš ji takhle: Do misky nalij teplou vodu, přidej 1-2 lžíce marseillského mýdla na praní a vše pečlivě rozmíchej. Vzniklou mýdlovou vodu pak kartáčem nebo houbičkou nanes na koberec posypaný jedlou sodou. Krouživými pohyby ji důkladně zapracuj, aby se dostala mezi všechna vlákna. Nech působit alespoň 15 minut a pak přilož na koberec něco savého, abys odstranila přebytečnou vlhkost. Nakonec nech koberec důkladně vyschnout a znovu ho vysaj vysavačem.“

Mě ale zaujal tip Katky na čištění jedlou sodou bez vody.

Jak vyčistit koberec nasucho jedlou sodou

Tahle rada se vám může hodit, pokud nechcete čekat než koberec uschne. Vyčistěte koberec nasucho jedlou sodou. „Stačí ji rozprášit po koberci, zapracovat a nechat působit alespoň půl hodiny. Klidně ji tam ale nechej i přes noc, ať může dělat zázraky déle. Nakonec sodu z koberce vysaj vysavačem,“ radí Brožová. Samotná soda nasucho úplně nezabere na fleky, skvěle ale odstraní zápach a koberec oživí. Bude tak působit čistší a svěží.

To mi připomíná, že náš koberec už by trochu svěžesti také potřeboval. Odborníka na čištění domlouváme ideálně na konec týdne, kdy víme, že odjíždíme pryč. Pán, který k nám domů chodí, přijíždí vždy v pátek, vyčistí koberec i gauč a když odjede, většinou odjíždíme i my. Většinou na Moravu navštívit moje rodiče. Koberec s gaučem tak mají na schnutí celý víkend.

Zdroj: Matkyvnesnazich.cz, Úklid pro klid, carpet-rug,

Informace o autorovi

Tereza Janatová
Autor s 85 příspěvky

Další příspěvky