Občas se pleť tak trochu zblázní a ať děláte, co děláte, pupínků se prostě nezbavíte. Na vině může být spousta faktorů. Kdy jste si třeba naposledy měnila polštář?
Nejedna z nás touží po dokonalém detoxu, který by dostal pleť instantně do formy. Jenže pupínky se většinou naopak objeví těsně před důležitou schůzkou nebo před pohovorem. Málo se přitom ví, že problémy s pletí zhoršuje stres. Takže to, že se pleť sem tam takto „vzbouří“, je vlastně naprosto přirozené. Pojďme se ale podívat na věci, které můžete podniknout pro zlepšení kvality pleti už dnes. Hlavní roli hraje prevence!
Detoxikační nápoj
Jeden detoxikační nápoj, který pomáhá udržovat pokožku zdravou, lesklou a krásnou, přeci existuje. Pochází z Indie a nedávno se stal hitem na TikToku. Jde o takzvanou kurkumovou vodu. Nemohla jsem odolat a recept jsem samozřejmě vyzkoušela. Funguje, ale základem je pravidelnost! Jak na něj? Do teplé (ne vroucí) vody vymačkejte šťávu z limetky, přidejte skořici, kurkumu, špetku černého pepře a lžičku medu Manuka. Pijte každé ráno nalačno.
Proč to funguje? Limetka je protizánětlivá a obsahuje cenný vitamín C, skořice je známá svými silnými antibakteriálními účinky, zmírňuje záněty i zarudnutí. Často se využívá i v peelingu, protože zlepšuje prokrvení pleti. Kurkuma zmírňuje otoky a podporuje hojení pleti, černý pepř pak zvyšuje její účinky. Med se jako součást kosmetických produktů používal již ve starém Egyptě. Má nízké pH a antibakteriální vlastnosti, je známý tím, že se prakticky nekazí a při správném skladování vydrží desítky i stovky let.
Polštář
Naše tělo vypotí za noc až litr potu, kromě pravidelné výměny povlaku na polštář je tak sem tam potřeba vyměnit i celý polštář. Povlak perte jednou týdně, rozhodně nechoďte spát s make-upem a ideálně spěte na zádech, abyste si obličej s nočním krémem neotírali do polštáře. Na tom totiž pak ulpívá maz, pot, prach… a to všechno je zkrátka dokonalý recept ke vzniku akné. Polštář pak perte každého půl roku a co dva roky jej měňte za nový.
Stará kosmetika
Dnešní doba konzumu také přeje hromadění nejrůznějších kosmetických produktů, ty ale mají svoje datum spotřeby. Pokud pak přechováváte kosmetiku v koupelně, vystavujete ji vlhkosti a teplu, které mohou přispívat ke kažení. Jakmile tak vaše oblíbená skincare změní texturu, barvu nebo vůni, mějte se na pozoru a nemilosrdně ji vyhazujte.
Zvláštní opatrnost je třeba věnovat skladování vitamínu C a produktům s jeho obsahem. „Céčko“ je totiž citlivé na světlo, které urychluje jeho degradaci. Obecně se dá říci, že otevřené krémy vydrží v průměru kolem půl roku. Prošlá pleťovka může způsobovat alergie i vyrážky. Datum spotřeby najdete na kalíšku, můžete si jej zapsat do kalendáře.
Zdroj: Matkyvnesnázích.cz, thesun.ie, autorka Bea Lišková je odbornice v oboru péče o pleť, kosmetika