Dětská pokožka je jemná a citlivá, proto si zaslouží správné hýčkání. Lucie Rajská, specializovaná lékařka všeobecné dermatovenerologie, v rozhovoru prozradila, jak se o ni starat.
Na co si máme při péči o dětskou pokožku dávat pozor?
Pokud hovoříme o péči o dětskou pokožku obecně, měli bychom dbát zejména na správnou a pravidelnou hydrataci kůže celého těla, ale i obličeje. Dětská pokožka je totiž velmi jemná a citlivá, proto si zaslouží správné hýčkání. Pravidelnou péčí také můžeme u dětí, které mohou mít zvýšenou pravděpodobnost rozvoje atopického ekzému, těmto projevům buď předejít nebo je přinejmenším zmírnit.
Na kůži bychom však měli kontrolovat také projevy, které vznikají nově. Mohou to být (mimo jiné) kromě nově vzniklých znamének, také projevy infekčního charakteru. Ať už se jedná o virové molusky, bradavice či bakteriální impetigo, případně také plísňová onemocnění. I v tomto případě platí, že čím dříve se zahájí léčba, tím rychlejší a úspěšnější je. Důležitá je také ochrana před sluncem. U dětí volíme prostředky z opalovacích řad určených pro jemnou a citlivou dětskou pokožku.
Jaký je ideální opalovací krém pro děti?
Pro mě je ideální opalovací krém takový, který se nebojíme pravidelně použít. Bohužel se totiž najde stále dost jedinců, kteří nejen svoji kůži, ale i tu dětskou, z nějakého důvodu před sluncem dostatečně nechrání. Nicméně, vezmu-li to z obecného pohledu, ideální opalovací krém je SPF 30, nejlépe však SPF 50. Ochrana by měla být širokospektrální, což znamená, že opalovací prostředek chrání jak před UVB, tak před UVA zářením. UVA záření totiž proniká hlouběji do pokožky a přispívá ke stárnutí kůže a riziku rozvoje kožního nádoru.
Správné chování na slunci je základ
Jaké vlastnosti by měl opalovací krém mít?
Opalovací krém by měl být ideálně také voděodolný a odolný vůči tření, například při hře v písku. Samozřejmě i tak je nutné jeho vrstvu pravidelně obnovovat. Jak již bylo zmíněno, dětská pokožka je citlivá, proto je vhodné volit hypoalergenní produkty bez parfemace a jiných dráždivých látek. Pro děti, kojence i osoby s citlivou pletí jsou ideální krémy s minerálními faktory, které snižují riziko podráždění. Dobré je také přemýšlet nad vhodnou texturou. V případě dětí, které jsou často jako pytel blech, je praktické používat krémy, pěny nebo spreje, které se snadno a rychle nanášejí a rovnoměrně roztírají.
Přirozeně náš pobyt na slunci ale není jen o dokonalém opalovacím krému. Důležité je také správné chování na slunci. Tzn. vyhýbat se hodinám s nejvyšší sluneční intenzitou (11-15), opalovací prostředky na kůži pravidelně a dobře reaplikovat, nosit pokrývku hlavy, ochranné sluneční brýle, dodržovat pravidelný pitný režim, atd.
Zmínila jste minerální opalovací krémy. Jaký na ně máte názor?
Minerální opalovací krémy jsou skvělou volbou bezpečné a šetrné ochrany před sluncem. Je ale důležité vybírat kvalitní produkty, které se snadno se roztírají. Pokud není na obtíž jejich občasná hutnější textura nebo bílý film, mohou být ideálním řešením. Minerální filtry obzvlášť doporučuji pro malé děti a osoby s citlivou pokožkou.
Jaké opalovací krémy jsou pro děti nevhodné?
Malým dětem, miminkům obzvlášť, nedoporučuji na kůži nanášet chemické filtry, které mohou vyvolávat podráždění nebo i alergické reakce. Vynechat bychom měli také silně parfémované produkty nebo ty, které obsahují alkohol. Přirozeně nedoporučuju ani krémy s příliš nízkou ochranou a ty, které nejsou širokospektrální, které tedy neposkytují dostatečnou ochranu proti poškození pokožky sluncem.
Vhodné nejsou ani krémy, které nejsou voděodolné, protože z pokožky rychle mizí a pokožka tak zůstává velmi záhy nechráněná. Sama se vyhýbám i krémům, které jsou podezřele levné a rozhodně nepořizuji ani ty, které jsou v létě po celý den vystavené na přímém slunci u přímořské promenády. V tomto případě totiž zcela jistě již po několika dnech takový krém neposkytuje ochranu, kterou uvádí na přebalu.
Jak často děti při pobytu na sluníčku mazat?
Nejen, že doporučuji dítě poctivě promazat ideálně již před odchodem na slunce, dále doporučuji vrstvu ochrany oživovat nejméně každé dvě až tři hodiny. Samozřejmě vše s ohledem na aktivity, které na slunci provádíme. Pokud si dítě hraje ve vodě, následně si kůži tře ručníkem, hraje si v písku nebo se potí při sportu, měli bychom vrstvu ochrany nanášet daleko dříve.
Kůže má sloní paměť
Jakou péči dopřát dětem po slunění?
Po slunění je důležité (nejen) dětskou pokožku zklidnit a hydratovat. Vhodné je dopřát si vlažnou sprchu, kterou pokožku dítěte po slunění jemně omyjeme. Vhodné je současné použití šetrného mycího prostředku, protože jen samotná voda kůži opalovacího krému nezbaví.
Po sprše je dobré kůži osušit měkkým ručníkem (ne třením) a do 3 minut od opuštění sprchy ji hydratovat zklidňujícím krémem nebo mlékem, které je určené k péči o dětskou pokožku po opalování. Často tyto prostředky obsahují látky typu aloe vera nebo vitamín E, které pokožku zklidňují a regenerují.
Co byste vzkázala rodičům před prvními horkými paprsky roku 2025?
V první řadě bych ráda připomněla skutečnost, že kůže má sloní paměť. To znamená, že si ráda pamatuje a ještě raději nám za naše chování předkládá účet, a to jak v tom dobrém slova smyslu, tak bohužel i v tom méně dobrém. Pokud kůži budeme pravidelně chránit a pečovat o ni, dost pravděpodobně bude za pár let ve stejné nebo nejméně podobné kondici, jako je dnes. Pokud se její péči tolik věnovat nebudeme, může nás během pár let trochu potrápit ona. Při pravidelném a extrémním vystavování pokožky slunci riskujeme, že se za pár let budeme potýkat nejen s nevzhlednými hypeprigmentacemi nebo vráskami, ale dost možná také různými přednádorovými, v horším případě dokonce nádorovými stavy.
Buďme jako rodiče vzorem (nejen) v tom, jak se na slunci chovat. Taková příprava není složitá, ale může mít velký vliv na zdraví našich dětí. Víme, že dítě přebírá určité vzorce našeho chování, proto sami dbejme na správnou sluneční ochranu – používejme krém, nosme klobouk, sluneční brýle a pijme dostatek tekutin.
Lucie Rajská je specializovanou lékařkou všeobecné dermatovenerologie. V roce 2010 dokončila studium na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně v oboru Všeobecné lékařství. Po promoci pracovala na Dermatovenerologické klinice Fakultní nemocnice Bulovka a 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Na téže fakultě také v roce 2017 úspěšně dokončila postgraduální studium a byl jí udělen titul Ph.D.
V letech 2016-2019 působila jako dermatolog specialista estetické a korektivní dermatologie. Od roku 2019 pak tři roky působila jako primářka Kliniky preventivní dermatologie, kde se mimo péči o pacienty věnovala také vzdělávání a tréninku mladších kolegů. Lucie je zkušenou a kvalifikovanou lékařkou anti-agingové medicíny a dermatologie a certifikovaným odborníkem pro aplikaci injekčních dermálních výplní, aplikací mezonití a niťových liftingů, mezoterapií, plazmaterapií, injekční lipolýzy a výkon chemického peelingu či laserových ošetření.