Samozřejmě, že i mě vyděsila videa na sociálních sítích, která upozorňovala na to, že se menstruační tampony bělí. Narazila jsem navíc na jednu vtipnou reklamu s menstruačním kalíškem a bylo jasno. Zkusila jsem, ale znovu už bych se k němu nevrátila.
Studie zjistily, že tampony mohou obsahovat různé chemické látky, změkčovadla nebo dokonce arsen a olovo, a to dokonce i v bio výrobcích prodávaných v Británii nebo v Řecku. To ale není zdaleka všechno, další studie se soustředily na přítomnost PFAS látek. Jedná se o sloučeniny, které obsahují fluor a mohou přispívat k neplodnosti, rakovině nebo poškození jater.
Ty obsahovalo 48 procent vložek, 22 procent testovaných tamponů a dokonce 65 procent menstruačních kalhotek. Fér je ale upozornit, že čekáme na další průzkumy, které potvrdí nebo vyvrátí, zda se mohou nebezpečné látky, včetně těžkých kovů, uvolňovat přes sliznici do těla.
Co to vaříš? Kalíšek!
Co s tím? Logicky jsem se rozhodla vyzkoušet kalíšek. Ten je vyrobený z kaučuku, silikonu nebo z termoplastických elastomerů. Výhodou má být poměrně vysoká bezpečnost, přesto hrozí přenos infekcí, a to zvlášť při nesprávné údržbě kalíšku. Ten je totiž potřeba pravidelně sterilizovat.
Nebudu lhát, byla to taková otrava, že jsem se vrátila k tamponům. Po skončení menstruace jsem takhle vyvařovala kalíšek ve vroucí vodě v hrnci, když ke mně přišel partner a zeptal se, co vařím… Trapas!
Největší výzvou byly ale veřejné toalety. Kalíšek musíte vyjmout tak, abyste na sebe nešplíchly krev, vylít do mísy a pak s ním zamířit k umyvadlu. Omýt jej klasickým mýdlem? Dobrý den, vaginální nepohodlí. Takže speciální přípravek na čištění s sebou do kabelky, případně i lubrikant, aby se nám to lépe zavádělo, jak ostatně doporučují výrobci.
Jednoduché řešení pro planetu, obtížná údržba pro ženy
Když se nacházíte v prostředí, kde se štítíte sáhnout i na obyčejnou na kliku, je to noční můra. A pokud jste na hygienu háklivé jako já, pak to bude prakticky všude. A mýt si kalíšek před kolegyní z práce? Děkuji, ale potřebuji trochu intimity. Jenže prosté „vylít a znovu zastrčit“ je mi proti srsti.
Začala jsem tak chodit do kabinek pro handicapované, které mají vlastní umyvadlo. Poté, co jsem z nich byla párkrát vykázána skutečnými invalidy, jsem si doma namíchala vlastní čistící roztok, kterým jsem kalíšek umyla přímo v kabince. V kabelce jsem přitom měla vždycky ještě lahev s vodou, kterou jsem proces zakončila. Běda, když mi na dovolené došla a partner mi koupil perlivou minerálku.
Skončil v míse
Tento proces mi vydržel asi osm dní, než jsem kalíšek upustila do mísy. Pak mi to došlo, společnost na něj prostě ještě není připravená. Možná, že jednou bude mít každá kabinka malé umyvadlo nebo budou na veřejných toaletách automaty na tampony bez jediné stopy olova či arsenu.
Zdroj: Matkyvnesnázích.cz, autorský text – redaktorka popisuje vlastní zkušenost s kalíškem, ncbi.nlm.nih.gov, mamavation.com, sciencedirect.com,