buchta
Foto zdroj: Matky v nesnázích

Odhalte nejčastější chyby při pečení: Josef Maršálek prozradil své triky! U kynutých těst děláte tuto chybu

Pečení je nejen umění, ale také věda. I ti nejzkušenější pekaři se někdy potýkají s problémy, které mohou způsobit, že těsto spadne nebo se srazí. Ale co teprve obyčejní smrtelníci?! Jaké jsou nejčastější chyby, které nepříznivě ovlivňují naše pečení?

Odměřování ingrediencí „od oka“

Přiznám se, že koláče a sladké peču docela nerada. Pokud si nevyhledám přesný recept nebo nemám už nějaký svůj ověřený, rozhodně nepeču od oka. Čas od času to zkusím, nicméně pak lituji, že jsem si všechno neodměřila přesně. Buď je to příliš mnoho nebo naopak – příliš málo mouky, cukru či kvasnic. Přesně to může ovlivnit strukturu těsta a způsobit, že se během pečení koláč propadne, bude suchý, vodový a nepoživatelný.

Ingredience různé teploty

Většina receptů vyžaduje, aby byly ingredience pokojové teploty. Jejich použití přímo z chladničky může narušit kynutí těsta. Těsto nesmí být příliš studené, jinak se proces pečení zpomalí a výsledný produkt nebude nadýchaný. Tohle říká i porotce soutěže Peče celá země, cukrář Josef Maršálek.

Nedostatečné promíchání ingrediencí

Rychlé a neúplné promíchání ingrediencí může způsobit, že se těsto nerovnoměrně propeče. Zvlášť při přípravě těst, které obsahují kvasnice, je důležité všechny ingredience dostatečně promíchat. Nepodceňujte ale ani pečení s práškem do pečiva nebo jedlou sodou. Lidé je často zaměňují, prášek do pečiva a jedlá soda ale fungují rozdílně, musí se s nimi tedy pracovat odlišně.

Doba kynutí

Pokud recept obsahuje fázi kynutí, je důležité ji dodržet. Kynutí je klíčové pro rozvoj chuti a textury. Dejte těsto na teplé místo a snažte se dodržet dobu kynutí. Příliš krátká doba může znamenat, že se těsto nevytvoří dostatečně vzdušné a „neskočí nahoru“ při pečení.

Dejte na slova samotného pečícího boha Josefa Maršálka: „Na kynutých těstech je nejzáludnější to, že k nim lidé nemají respekt. U křehkého těsta si lidé naváží ingredience, zpracují je a vznikne jim těsto. U kynutého těsta to nefunguje. Lidé pořád někam spěchají, a když dělají kynuté těsto a zdá se jim příliš řídké, prostě do něj přisypou mouku. Potom se diví, že mají těsta tuhá jako podešev, že se za dvě hodiny nedají jíst.“

Příliš brzké otevření trouby

Nebudu lhát, moje netrpělivost často způsobila to, že mi ten nadýchaný koláč splasknul. Je to dokonce jedna z nejčastějších chyb při pečení. O čem je řeč? Předčasné otevírání trouby, zejména během první fáze pečení. Otevření trouby může radikálně snížit teplotu uvnitř, chladný vzduch způsobí, že těsto splaskne. Je lepší důvěřovat časovači a zkontrolovat pečivo až v závěrečné fázi pečení.

Příprava plechu

Pokud zapomenete vymazat plech na pečení nebo použít pečící papír, může se váš výtvor snadno přichytit a zničit. Před pečením se ujistěte, že je plech správně připraven. Přiznám se, že už používám jen pečící papír. To je jistota.

Změna receptu

Dodržujte recept. Pokud máte v plánu jej měnit a nedáte si pozor, počítejte s následky. Například změna typu mouky nebo použití alternativních sladidel může ovlivnit výslednou texturu a vlhkost těsta. Počítejte s tím, že kokosová mouka vám udělá úplně jiný výsledek než klasická hladká.

Máslo VS margarín

„Margarín v cukrařině neexistuje. Máslo! Tam je ta chuť. Když někdo peče z másla, ucítíte to už mezi dveřmi,“ uzavírá Maršálek.

Dodržováním těchto základních pravidel a vyvarováním se běžných chyb můžete zvýšit pravděpodobnost úspěšného pečení a vychutnat si domácí sladkosti. Pečení nemusí být složité, pokud si osvojíte správné techniky a pomůcky.

Zdroj: Matkyvnesnazich.cz, autorský text – autorka článku peče ve volném čase koláče i dorty, Josef Maršálek

Informace o autorovi

Tereza Janatová
Autor s 87 příspěvky

Další příspěvky