„Prací víkend“, to je něco, co nechci nikdy zažít. Ze zásady odmítám, aby mě domácí práce stresovaly. Tohle jsou 4 tipy mojí babičky, které pračka v životě nesežrala ani jednu ponožku.
Mám OCD, táta byl na vojně a babička byla profesionální uklízečka. Praní tak považuji za umění, ostatně podobně jako skládání prádla do komínků a ladění knihovny nebo obsahu lednice podle barev. Hodit hromadu oblečení do pračky, přidat prášek a zmáčknout tlačítko „start“ tak vážně nestačí. Teda… Pokud nechcete skončit se sežvýkaným a sepraným prádlem.
Nepřecpávej pračku
Známe to všechny, sem tam prostě není čas, a tak před odchodem do práce pračku narveme až k prasknutí. To ale není vůbec dobrý nápad. Totální naplnění bubnu má jediný výsledek, a to ten, že se oblečení nedokáže správně vyprat. Nebude tak nadýchané a bude proklatě dlouho schnout. Babička mi vždycky opakovala, že mám raději obětovat trochu vody, kterou pračka sežere, ale ušetřit si stres. Pračku tak plňte maximálně do dvou třetin.
Základem je také třídění, a to nejen podle barev! Svoji hromádku má u nás bílé prádlo, které peru na vyšší stupeň, dále pak světlé a tmavé barvy (včetně černé). Jenže jenom barvy mě nezastaví, k bavlně bych nikdy nehodila satén nebo len, stejně tak ani sportovní materiály. Džíny neperu nikdy na vysoké teploty, aby nebledly, a u bavlny si dávám pozor na srážení.
Ne všechno patří do pračky
Jasně, na první dobrou vás asi napadne, že máme prát spodní prádlo v ruce. Ke zbytku prádla ale necpěte ani ručníky, které do sebe nasáknou hodně vody a trvá pak věky, než várka doschne. Perte je proto samostatně a na vyšší teplotu, abyste je zbavili bakterií.
Malý tip: Suché čisté ručníky přihoďte naopak do sušičky, kdy proces schnutí díky své absorbční schopnosti urychlí.
Potisky, krajky, kamínky
Jak na ně, aby přežily víc než první vyprání? Naučila jsem se to tak, že jsem oplakala svou oblíbenou mikinu, kterou jsem ještě ani jedinkrát nevynesla ven (a už ani nevynesu). Oblečení s potiskem musí jít do pračky vždycky naruby, pere se na 30 °C a bez aviváže.
Vyšší teploty potisk potrhají a rozleptají. Nepoužívejte ideálně ani sušičku. Na kamínky, flitry a krajky volte jemný prací program nebo vsaďte na ruční praní. Oblečení perte navíc vždy jen ve speciálním sáčku a nikdy ne spolu s oblečením, které má na sobě zipy, ty by mohly potrhat například již zmíněnou krajku.
Co nepatří do sušičky?
Do sušičky rozhodně neházejte všechno. Nepatří do ní většina sportovního oblečení, protože by se mohla poničit funkční vlákna, která odvádí pot. Spodní prádlo může skončit pořádně vytahané, horký vzduch může zničit i punčochy a stahovací prádlo ztrácí v sušičce na elasticitě.
Zdroj: Matkyvnesnázích.cz, autorský článek, autorka sdílí osobní zkušenosti