Slovo skibidi používá mladá generace snad v každé větě. Co ale znamená? Jste-li mileniálové a starší, určitě už propadáte panice, že stárnete a přestáváte rozumět světu kolem sebe. A hlavně svým dětem! Matky, klid. Všechny výrazy si vysvětlíme tak, aby nás už naši miláčci ničím nezaskočili.
Začneme zostra, a to již zmíněným výrazem skibidi. Jedná se o TikTok slang, takže asi nemáte tušení, o co jde, tedy pokud nejste chronicky online (výraz používaný pro lidi, kteří tráví na mobilu tolik času, že si žijí ve svém vlastním světě, jsou odpoutáni od reality, zato ale znají každý trend a vědí, co se zrovna řeší nebo letí na sítích).
Skibidi nemá prakticky žádný význam, tak jednoduché to je. Jedná se o výplňové slovo podobné našemu „ehm,“ nebo „jakože takže tak, no.“ Proč ale skibidi toilet? Protože slůvko pochází ze série bizarních animovaných videí, ve kterých figurují toalety s lidskou hlavou. Já bych ráda napsala, že se jedná jen o pořádný „brainrot,“ vzápětí tak ale musím vysvětlit, co to vlastně ten brainrot znamená. Brainrot můžeme přeložit jako hnití mozku. Označuje se jím obsah na sociálních sítích, který konzumujeme a který často nemá žádnou přidanou hodnotu. Klasickým příkladem by mohla být videa influencerky Shopaholic Adel.
Rizz nebo Hawk Tuah
Další zajímavé slůvko je rizz. To pochází (překvapivě) z angličtiny a znamená schopnost okouzlit objekt svého milostného zájmu slovy nebo činy, někdy ale klidně i bez mrknutí oka. Má jít o zkratku anglického výrazu užívaného pro „charisma“. Když má někdo rizz, disponuje pohlcující aurou, možná bychom řekli, že má dokonce x faktor.
Antonymem by mohl být výraz „mid,“ který vyjadřuje, že někdo vlastně není až tak speciální, jak by se mohlo na první pohled zdát. Naopak je přinejlepším průměrný a ničím nevyniká. Jedná se spíše o urážku.
Starší generace puberťáků si oblíbila výraz „hawk tuah.“ Ten má při správném anglickém vyslovení evokovat zvuk, který dělá žena, když nabírá v ústech sliny na to, aby před zahájením orálního aktu plivla na úd svého miláčka…
Možná jste také zaznamenali, že se loni létu přezdívalo „brat summer.“ Co znamená brat? Jde o člověka, který se řídí srdcem, nedělá, co po něm chtějí ostatní, ale to, co sám uzná za vhodné. Výraz se stal populárním díky stejnojmennému albu zpěvačky Charli XCX.
Sigma male a NPC
Loni se také nadužívalo slůvko demure. To označuje stydlivou ženu, jež se nerada obléká vyzývavě, má vychování a úroveň. A co muži? Ti se dělí na několik kategorií, primárně na alpha, beta, gamma, delta, omega a sigma samce. Alpha samec působí na první pohled jako vůdčí typ, ve skutečnosti je ale mnohdy přehnaně agresivní a tak trochu namachrovaný macho.
Beta je typický příklad submisivního muže, trochu chudáčka, který nestojí za ženskou pozornost. Gamma bývá empatický dobrodruh, jenž preferuje samotu. Delta bývá muž, který se neustále staví do role oběti. Omega samec je u žen poměrně oblíbený, protože se nebojí jít proti davu. Tím nejlepším „úlovkem“ je ale sigma, jenž ztělesňuje tiché sebevědomí.
Uf! Tak jo, probereme ještě výrazy „mukbang“ a „NPC.“ Mukbang označuje videa, během kterých youtubeři jedí jídla na kameru, někdy je kombinují i s ASMR prvky (jedná se o zvuky, které při nasazení sluchátek příjemně stimulují mozek a mají uklidňující účinek). Tato videa může člověk sledovat třeba z toho důvodu, aby se necítil sám. Jindy podobná videa vyhledávají lidé, které vzrušuje to, když před nimi někdo konzumuje obrovské porce jídla.
A „NPC„? Slůvko znají všichni milovníci videoher, jde o zkratku pro non-playable character, tedy postavu ve hře, za kterou nemůžete hrát. Když tímto způsobem někoho nazvete v reálném životě, opět jej urážíte. Prakticky mu tím totiž říkáte, že nevyčnívá z davu a je nezajímavý.
Zdroje: Matkyvnesnázích.cz, Youtube.com, Medium.com