kvašené zelí a okurky
Foto zdroj: Matky v nesnázích

Kvašáky, kimchi a kvašené zelí. Na imunitu, ale i jako vzpomínka na dětství. Objevte tajemství mého dědečka

Jsem holka z Moravy, takže zelí a kvašáky jsou pro mě láska! Odkojená jsem kvašáky jedné babičky, s tou druhou jsem jako dítě zase pro změnu šlapala zelí. Děda tehdy říkal, že nejlepší je to dělat smradlavýma nohama, protože to má pak ten správnej šmak. Do teď se modlím a doufám, že si dělal jen srandu! 

Kvašená zelenina obsahuje to, co ztratí potraviny během tepelné úpravy. Jsou to především aktivní enzymy, probiotické kultury, některé vitamíny a antioxidační kapacita.

Není to jen trend

Fermentované potraviny jsou v kurzu, ale já to neberu jako trendovou záležitost. Zdravé bakterie a mikroorganismy mají skvělý vliv na náš trávící systém, náš střevní mikrobiom, naši imunitu. Kvasit můžete nechat vše, co vám přijde pod ruku. Stačit vám bude pár nádob a náčiní, které máte běžně doma.

Jaké nádobí budu potřebovat

  • zavařovací sklenice nebo sklenice se šroubovacím uzávěrem
  • přírodní kuchyňská sůl (osvědčený základní poměr je 20 g soli na 1 kg zeleniny, používejte pouze sůl bez jódu)
  • vařečka nebo ruka pro vytlačení vzduchu z nádoby
  • struhadlo, nůž, krájecí prkénko

Jaké přísady budu potřebovat

  • 1 kg bílého zelí
  • 20 g mořské soli
  • lžička hřebíčku, kmín, jalovcové kuličky

Zeleninu nakrájejte. Menší kousky fermentují kratší dobu, u větších to trvá déle.

Fermentace krok za krokem:

  1. Odstraňte vnější listy a stonek zelí.
  2. Nastrouhejte zelí
  3. Smíchejte zelí se solí a hezky se s ním pomazlete. Vtírejte sůl do zeleniny, dokud nepustí šťávu. Je to základ slaného láku, ve kterém se zelenina fermentuje. Pak do něj dosypte koření.
  4. Sklenice převařte, napěchujte je zelím a pořádně stlačujte.
  5. Nakonec do sklenice dolijte tekutinu, kterou zelí pustilo tak, aby bylo zelí ve slaném láku ponořené. Nahoře ve sklenici nechte asi 2,5 cm místa, aby tekutina při fermentaci nepřetekla a měla prostor. Pokud chcete předejít tomu, že listy vyplavou na povrch, kde by mohly zplesnivět, můžete zatížit obsah sklenice závažím.
  6. Zavřete zavařovací sklenici, ale neutahujete víčko pevně, aby mohl plyn při fermentaci unikat. Zapamatujte si datum nebo ho rovnou radši na sklenici napište. Týden kvasí při pokojové teplotě a pak dalších 14 dní v chladu.

Dobrou!

Zdroj: Matkyvnesnazich.cz, Kyselove

Informace o autorovi

Admin
Autor s 8 příspěvky

Další příspěvky