tricholožka Lenka Kašpaříková
Foto zdroj: se svolením Lenky Kašpaříkové

Do boje proti vypadávání vlasů: Co opravdu funguje a jak s tím souvisí kojení. Nejsou to jen hormony

Jste po porodu a začaly vám padat vlasy? Určitě v tom nejste samy. Padání vlasů je běžným jevem, který postihuje po porodu spoustu žen. Odborně se tomu říká postpartální alopecie. Pro novopečené maminky může být stresující, naštěstí jde o dočasný stav. Hlavní příčinou padání vlasů je hormonální změna.

Proč mi padají vlasy?

Můžou za to hormony. „Vlasy začínají ženám padat obvykle během několika týdnů až měsíců po porodu, kdy dochází k výrazným hormonálním změnám, zejména k poklesu hladiny estrogenu. Tento hormon během těhotenství prodlužoval růstovou fázi vlasů, což vedlo k tomu, že vlasy vypadávaly méně. Po porodu se proces normalizuje a vlasy, které byly v podstatě uměle udržovány, začnou vypadávat ve větším množství – může jít až o trojnásobek běžné denní ztráty. Proto je dobré s případnou ztrátou vlasů počítat a primárně se nestresovat,“ říká Lenka Kašpaříková, průkopnice trichologie u nás. Můžou za to ale nejen hormony. Dávejte si pozor také na stres, nedostatek živin, únavu a změny v životním stylu.

Kdy mi přestanou padat vlasy?

Tohle je velmi individuální. Lenka Kašpaříková uvádí, že většinou dva až tři měsíce po ukončení kojení, v závislosti na tom, jak se o sebe maminka stará, a zda přestává kojit postupně, nebo najednou, což je pro vlasy horší.

Jak to zvládnout a co funguje

Zdravá strava a vitaminy

Zařaďte do jídelníčku stravu bohatou na omega-3 mastné kyseliny, biotin, zinek a železo. Podpoříte tak růst vlasů. Klíčem pro regeneraci těla, a tedy i vlasů, je také dostatečný spánek. Omezit byste měla také stylingové produkty a veškeré přípravky, které můžou vlasy zatížit. A to nejdůležitější? Obrňte se trpělivostí, nezapomínejte na vhodný stravovací a pitný režim, duševní pohodu a kvalitní spánek. Vlasy jsou krásné, když jsou zdravé, nemusí být dlouhé, příliš husté a vždy držet tvar – občas stačí změnit úhel pohledu sama na sebe a problém se vyřeší.

Pokud máte ale pocit, že nepomáhá nic a problémy s vypadáváním vlasů přetrvávají, je dobré obrátit se na dermatologa nebo trichologa. Jedině odborníci zjistí, jestli se nejedná o závažnější problém.

Zdroj: Matkyvnesnazich.cz, tricholožka Lenka Kašpaříková

Informace o autorovi

Tereza Janatová
Autor s 88 příspěvky

Další příspěvky