Vždycky, když se řekne „vodní kámen“, nevím proč, ale pokaždé si vzpomenu na reklamu, která běžela v televizi, když jsem byla malá. Vodní kámen, to je prevít, ten vám rozbil pračku!
U pračky jsem ho zatím neřešila, ale v záchodové míse ho doma míváme pravidelně, i když záchod pravidelně čistíme.
Odkud se ale pořád bere?
Máme tvrdou vodu. Pokud máte doma tvrdou vodu, uvolňuje se z ní hořčík a vápník. Zůstávají na záchodové míse a způsobují nepříjemný zápach.
Ocet a jedlá soda
Už jste to zkusili? Já tyhle dva pomocníky používám pravidelně. Podle mě jsou ocet a jedlá soda fajn kombinací pro čištění a odstraňování vodního kamene. Spolu nejen perfektně fungují, ale také vycházejí levněji než spousta chemických prostředků. Takže pokud máte zrovna průvan v peněžence, zkuste to s nimi.
- Do mísy (i po stranách) nalijte bílý ocet a necháte ho několik minut působit.
- Pakl přisypete jedlou sodu přímo na místa, kam jste nalili ocet. Vytvoří to pěnu, která pomůže odstranit a rozleptat usazeniny.
- Nesplachujte hned! Směs nechte nějakou dobu působit. Nechávám to cca 20 minut. Poté toaletu dočistěte, spláchněte a je to!
Co dělat, aby se vodní kámen netvořil?
To kdybych věděla, nemusela bych psát tento článek. To, že záchod čistíte pravidelně (a kdo ne?) tomu samozřejmě pomáhá, ale ne tolik, aby se netvořil vůbec. Pokud máte málo času, zkuste si vyrobit domácí WC bomby, které udělají práci z velké části za vás.
Co budete potřebovat:
- 2 menší hrnky jedlé sody
- 1/2 hrníčku kyseliny citronové
- pár kapek mycího prostředku na nádobí
- esenciální olej. Skvěle se hodí svěží citron, ale pokud máte rádi jiné vůně, zkusit můžete klidně mátu nebo levanduli.
Směs opatrně smíchejte. Kyselinu citronovou je důležité vmíchávat po troškách, aby to nevyšumělo ještě předtím, než bomby zatuhnou. Směs dejte pak do silikonových formiček a nechte odležet pár hodin. Budou pak lépe držet tvar. Čistotě zdar!
Zdroj: Matkyvnesnazich.cz, autorský text autorka napsala díky vlastní zkušenosti