Zhubla 55 kilo a její příběh vás zaujal natolik, že jste chtěly, dámy, recept na nové tělo také. Jednoduché to není, ale se správnou motivací a několika radami od Lucie Horníkové to zvládnete.
Luci, po té bouři otázek mám potřebu ptát se kvůli čtenářkám a tvým sledujícím dál. Kde jsi vzala inspiraci na změnu stravy a pohybu?
Tím, že jsem byla chronický dietář, měla jsem vyzkoušeno několik druhů diet a stravovacích stylů. Opravdu nesnáším nějakou pravidelnost. Takže klasická strava, kde se jí minimálně 5x denně, mě zabíjela. Měla jsem pocit, že neustále musím myslet na jídlo. Kamkoliv jsem šla, musela jsem s sebou mít krabičku, bylo to tak omezující. Po tom všem zkoušení jsem si low carb okamžitě zamilovala! Jím, když cítím, že mám hlad a jím tolik, kolik si moje tělo řekne. Hlavně jím samé dobroty! Tenkrát jsem k tomu přišla tak, že jsem před 10 lety zkoušela ten šílený trend keto koktejlů. Bože, jak mně se chtělo při každém tom pití brečet vzteky, protože to byl hnus. Tak jsem si o tom přečetla víc a zjistila jsem, že se tyto odpornosti dají nahradit plnohodnotným jídlem. Vše jsem si nastudovala a bylo to přesně to pravé pro mě.
Pro ty, co o LC slyší poprvé, můžeš popsat, o jaké stravování jde?
Vyhovuje mi to, protože je to strava založená na zvýšeném příjmu zdravých tuků a bílkovin. No a co si budeme, tuky jsou nosičem chutí a já je prostě potřebuju. (smích) Navíc miluju maso, sýry, mléčné výrobky a zeleninu, takže pro mě je to opravdu top! Dodržuji pouze jedno jediné pravidlo, a to, že jím pouze, když mám hlad.
LC jsem držela před pár lety asi měsíc a efekt byl fakt super. Co je u tohoto stravování největší výhoda?
Za mě rozhodně nával energie a lepší kvalita spánku. Jak už jsem říkala, i já si ráda dám něco mimo lowcarb, třeba bramborovou kaši. Ale na mě to působí šíleně. Vyletí mi hladina cukru v krvi a najednou jsem děsně unavená a můžu si jít dát šlofíka. Druhá největší výhoda je, že po tomto jídle nejsem nikdy „těžká“, můžu jít hned něco dělat a necítím se jak balvan.
Jaké potraviny ti na začátku chyběly nejvíc a jak jsi je nahradila?
Nejvíc klasika je pečivo, protože si člověk chce něco namazat na kus rohlíku. Ale to je jen ten prvopočátek, než člověk zjistí, že existují alternativy a vlastní lowcarb pečivo se dá upéct snadno a s minimálním časem. Ale já jsem v tomto docela fajnšmekr, jen tak se s něčím nespokojím, takže jsem dlouho vymýšlela recept na to nejlepší pečivo! Miluju svůj sýrový chlebík!
Co by podle tebe měl člověk zařadit do jídelníčku, pokud chce zhubnout a co úplně vynechat?
Rozhodně bílkoviny. Ty prostě nesmí chybět v žádném jídelníčku. Vynechat sladkosti, sladké pití, fastfoody a noční nálety na lednici. Neříkám, abyste si nedali už nikdy nic sladkého nebo nezdravého, i já si někdy dám, nejsem fanatik. Ale pokud jsem v redukci, tak rozhodně vynechávám. Ale to jsem já, já jsem v tomhle dost striktní.
A co pohyb?
Co se týče pohybu, to ke mně přišlo tak nějak samo, zase jsem si sama zjistila co mi vyhovuje, co mi dělá dobře a baví. Cvičím podle Youtube a techniku běhu jsem si nastudovala také na internetu a v různých běžeckých podcastech.
Měla jsi na začátku velkou nadváhu. Zmiňovala jsi, že tě bolela kolena, takže ses hecla a šla přes bolest nebo ze začátku dělala pohyb podle toho, co ti tělo dovolilo?
Ne! Nikdy nechodit přes bolest. Jsem máma dvou dětí a nemůžu si dovolit se zranit, takže jsem dělala opravdu jen tu chůzi a stačilo to! Cvičit a běhat jsem začala, když jsem dala dolů přes 30 kg a cítila jsem, že už mě koleno a kyčle nebolí.
Co jsi cvičila a zvyšovala jsi postupně obtížnost?
Strašně jsem si oblíbila cvičení s odporovacíma gumičkama. Cvičím od začátku na nohy, zadek, boky, ruce a ramena a až asi po roce jsem se hecla a začala cvičit břicho a hlavně střed těla. U nás žen je to ale běh na dlouhou trať, v tomto mají pánové obrovskou výhodu. Cvičení je obtížné tak, jak to zrovna v tu chvíli cítím. Jsou dny, kdy si tělo řekne, že je to moc, tak zmírním a naopak jsou dny, kdy mám nekonečno energie, ale to ji jdu raději vyběhat.
Kolikrát týdně a jak dlouho cvičíš?
To zase záleží, ale snažím se minimálně 3 krát týdně cvičit, někdy se mi povede víc, někdy míň. Cvičím 30 minut a běh podle toho, kam až mě nohy a hlavně hlava pustí.
Spousta maminek nemá v kombinaci s dětmi energii na další pohyb. Ty máš dvě a stejně jsi to dokázala. Máš pro ně radu?
Energie přijde v kombinaci se správnou stravou. Pokud jíme špatně, doháníme to rychlými cukry. Pak ano, ta únava je příšerná. Já cvičím vždy dopoledne, to mám nejvíc energie a prostě se hecnu. Pomohlo mi si nakoupit hezké oblečení na cvíčo. Jakmile se obleču, pustím hudbu a chytám ten správný vibe. Jako jasně, mě se taky kolikrát nechtělo, ale ty endorfiny do sebe potřebuju dostat. Pak je ten pocit, že jsem se dokopala, k nezaplacení!
Děkujeme za inspiraci. Je něco, co bys chtěla říct na konec?
Je důležité si uvědomit, že každý jsme jiný a na každého funguje něco jiného. Také se jinak hubne ve 20 nebo ve 40. Takže to co funguje ve 20, že stačí jít do kalorického deficitu a je jedno co, potom už nefunguje. Je třeba zkoušet co na nás funguje.
Pokud máte na Lucku otázky, můžete se jí ozvat na její Instagram.
Zdroj: Matkyvnesnazich.cz, Lucie Horníková