Croissant, hranolky a párečky
Foto zdroj: Matky v nesnázích

Co funguje na pálení žáhy? První pomoc máte doma. Zkuste super triky

Kolikrát už jste zadali do Google: Jak se zbavit pálení žáhy? nebo Co funguje na pálení žáhy? Určitě ne jednou! A na co jste přišli? Pravděpodobně jste šli do lékárny a nechali si poradit. Jenže, co když to je v den, kdy je všude zavřeno a vy máte pocit, že vám shoří hrudník? První pomoc máte doma, možná o tom ani nevíte.

Co způsobuje pálení žáhy

Pojďme si to nejprve zrekapitulovat. Co vlastně způsobuje pálení žáhy? Ano, ano, je tam spousta věcí, co máme rádi a bez kterých si život neumíme představit. Pálení žáhy není bohužel nic neobvyklého a mezi svátky se s ním setkala spousta z nás. Plácáme totiž páté přes deváté a v mnohem větším množství než obvykle. Pálení a pocit nepříjemného horka v hrudníku, které postupuje až do krku, zná snad každý a pokud jej náhodou neznáte – jak jste to udělali?

Asi nejhorší je ta divná chuť v hrdle, někomu bývá dokonce na zvracení. Pojďme si říct, jaké potraviny a nápoje to způsobují.

Jaké potraviny způsobují pálení žáhy

Některé potraviny a nápoje jsou za pálení žáhy zodpovědné víc, jiné méně. Čím si ale můžete být zcela jistí, je to, že mezi ně patří hlavně ta nejoblíbenější jídla – tedy smažená, mastná a tučná. Pokud patříte mezi milovníky sladkostí a právě jste si oddychli, nejásejte! Jsou tam i sladkosti, čokoláda a dokonce také citrusy.

Nápoje, které způsobují pálení žáhy

Bojíte se správně. Ano, je tam káva, alkohol, pivo, červené víno, sladké a perlivé limonády. Přejídání a konzumaci sladkého asi o svátcích ale stejně nevynecháme, že? Ani teď a ani za rok, tak se pojďte naučit, co nám zachrání život.

CO FUNGUJE NA PÁLENÍ ŽÁHY:

  • Zázvorový čaj působí protizánětlivě a antibakteriálně. Pokud si můžete vybrat, vsaďte na čerstvý kořen zázvoru. Nastrouhejte do hrníčku cca 1 centimetr oloupaného zázvoru, zalijte ho horkou vodou a přikryjte talířkem. Vymačkejte do hrnku trochu citronu, přidejte med a pijte po malých doušcích.
  • Jedlá soda a jablečný ocet. Tyto dva tipy nejsou úplná lahůdka, ale zabírají rychle a spolehlivě. Vyberte jednu z těchto dvou věcí, která vám připadá víc snesitelná, zatněte zuby, lžičku jedné z nich rozmíchejte ve vodě a vypijte. Odporné, ale účinné.
  • Citron. Věděli jste, že je zásaditý a pomůže bojovat s překyselením organismu? Vymačkejte jej do sklenice s vodou a vypijte hned po jídle.
  • Pozor na český sport zvaný LEŽING. Nic vám to neříká? Určitě to znáte. Jde o ležení na gauči po obídku, někteří to nazývají GAUČING. Žádné takové, že se nacpete k prasknutí a pak se svalíte na gauč k televizi. Gaučing vám rozhodně neprospěje. Vydržte aspoň dvacet minut po obědě ve stoje.

A co preventivní tipy? Možná je znáte, ale s chutí na ně všichni tak trochu a rádi zapomínáme.

Stále platí tyto:

  1. Jíst pomalu a v klidu, pomalu žvýkat
  2. Jíst zeleninu
  3. Aspoň 2 hodiny před spaním nic nejíst. Tělo pak bude v noci lépe odpočívat a nebude věnovat energii tomu, aby trávilo jídlo, které jste snědli těsně před usnutím.

Zdroj: Matkyvnesnazich.cz, Healthline

Informace o autorovi

Tereza Janatová
Autor s 90 příspěvky

Další příspěvky