materprace

Mateřství a těžký návrat do práce

Než jsem měla děti, vlastně mě asi nikdy nenapadlo, jak budu řešit práci až ty děti budu mít. Měla jsem tehdy job v médiích, který je na jednu stranu dost časově flexibilní, ale na druhou stranu pořádně vlastně nevíte dne ani hodiny a s nějakým dětským režimem se můžete jít vycpat. Říkala jsem si, že si prostě od dítěte odskočím na pár hodin a hotovo. A když nebude hlídání, klidně půjdu do práce s dítětem v kočárku. Vždyť ono se to nějak udělá.

No – asi vám nemusím říkat, že to bylo smýšlení úplně z cesty. Ano, někdo tak opravdu funguje, ale když se mi narodila Emilka, věděla jsem, že to tak dělat nechci. Tím samozřejmě nesoudím maminky, co to tak dělají. Každá z nás se snaží dělat to nejlepší a co jí nejvíce vyhovuje. Kritiky se jim dostává až až! Kritiky se dostává těm, co během mateřské pracují, i těm, co jsou s dětmi doma. Pokud pracujete, jste krkavčí matka, pokud nepracujete, zlenivěla jste a ždímáte manžela o peníze.

Než jsem měla děti, vlastně mě nenapadlo přemýšlet nad tím, že až se budu chtít vrátit někam do pracovního procesu, budu muset řešit, v kolik hodin v té práci skončím, abych vyzvedla dítě ze školy nebo ze školky. No a teď? Teď mám děti dvě, jedno vždy po obědě ze školky vyzvedávám. Po obědě, ne po spaní a ne pozdě večer. Vím, že bych ji tam mohla nechat déle, ale proč, když jsem stejně doma s tím mladším.

Často ale slyším maminky, jak složitě vysvětlují svým dětem, že je bohužel dnes “po ó” vyzvednout nemůžou, protože budou ještě v práci. Mezi sebou si špitají, že zase musely v práci řešit to, že si musí vzít volno, protože bylo dítě nemocné. Říkají si vzájemně: “Ty se máš, že tě vzali na takový a makový úvazek nebo, že jim dovolili v práci pracovat z domova.” Mezi tím vším nonstop péče o děti. Nalajnovat to tak, aby jejich partner netáhnul celou domácnost finančně sám, nalajnovat to tak, aby jejich dítě na ně nečekalo celý den ve školce.

Musím říct, že to je opravdu frustrující. Já tedy mám to štěstí, že si tu práci můžu opravdu nastavit tak nějak podle sebe, často si ale říkám, jak bych to vlastně řešila a především, JAK BYCH TO VLASTNĚ CHTĚLA?, kdybych zrovna tuhle práci neměla? Plus beru v potaz, že často to není práce snů, ale práce, která vyhovuje časovým možnostem matky. Finanční možnosti snad ani zmiňovat nebudu. Ty částečné úvazky jsou většinou směšné a objem práce je takový, jako by šlo o plný úvazek.

Další věc je sebevědomí. Většina matek je doma dejme tomu tři roky. Pokud nemají hlídání a jsou pořád s dětmi, navíc jsou velmi často odkázané na to, co jim partner z peněženky dá, pojďme si říct na rovinu, že se to na člověku trochu podepíše a neříkejme, že ne :))) Ztráta sebevědomí? Rozhodně. Nevěřím tomu, že někdo po třech letech suverénně nakráčí na pracovní pozici, kterou vykonával předtím (samozřejmě jsou výjimky). Přijde mi to strašně těžké a pro mámy to je každodenní boj. Stále kolem mě někdo řeší, že se jeho profese dávno neslučuje s novou rolí matky, že musí vymyslet, jaké zaměstnání se hodí k tomu, aby jejich děti netrávily ve školce veškerý čas.

Na jakém pohovoru vlastně matky uspějí? Že jim někdo nedá práci, ze všech těch důvodů zmíněných nahoře? Že si budou brát nemocenské kvůli dětem, že nemají ambice do toho šlápnout tak, aby jejich kariéra stoupala ke hvězdám? Že budou chvátat do školky a přesčasy u nich neexistují? Hm… Tohle všechno s námi ale fakt v reálu zaměstnavateli hrozí a nikdo jiný to za nás většinou neudělá. A strašně mě štve, jak to hraje proti nám, proti tomu, co umíme, a třeba i líp než někdo bezdětný.

Nedávno jsem se o tom bavila se svojí kamarádkou a ta mi na to řekla: U nás matky šéfové milují! Matky jsou strašně efektivní! Nepřijdou a nevaří si hodinu kafe a nesjíždějí Facebook! Přijdou, sednou k počítači a makají na jeden nádech. Jsou mnohem, mnohem lepší než bezdětní, protože ví, že v určitou hodinu musí mít hotovo, aby vyzvedly právě ty děti.

Ano, je to na jednu stranu dobrá zpráva, že na nás někdo nahlíží jako na efektivní, ale taky je to vlastně trochu smutné.. Nemyslíte? Pokud se na to ale podíváme pozitivně, dobrá zpráva je, že někde řeknou, že můžeme odejít dřív z práce, někde že můžeme pracovat z domova, někde si nás váží… Někde. Škoda, že jen někde, nemyslíte?  ;-)

Informace o autorovi

Tereza
Tereza
Autor s 624 příspěvky
Více informací o Tereza

Snažím se v životě nemalovat si černé scénáře. Proto mám ráda citát A. Lincolna: „Většina lidí je tak šťastná, jak šťastná se rozhodla být.“

Další příspěvky

4 Komentáře

 • Vanusova Daniela 2. října 2019 12:39

  Zdravím,

  musím reagovat na článek, který jste napsala naprosto trefně. Už tento měsíc porodím své první dítě a už když jsem otěhotněla, mi bylo jasné, že do budoucna se do korporátu k Číňanům nevrátím, jelikož i s cestou v Praze jsem trávila v práci 10h denně. Home office a ani žádný zkrácený úvazek oni nepodporují. Proto vím, ze se vrátím zpět k podnikání. Už během léta jsem si založila webové stránky a teď je ta nejlepší doba si vše vybudovat, abych pracovala do budoucna jen z domova. A na to asi ženy musejí myslet hodně dopředu, neumím si představit řešit až po 3 letech na rodičovské, co dál budu dělat.

  • Tereza
   Tereza 17. října 2019 22:42

   Naprosto souhlasím :) Myslím, že mateřská je super příležitost zkusit podnikat v něčem, co nás baví nebo se pomalu porozhlížet po něčem, co nám bude vyhovovat. ;-) Držím pěsti!

 • Eva 5. října 2019 13:19

  Terezko,moc hezky napsane!!Uprimne mi nas system v CR prijde trochu postaveny na hlavu co se tyce podpory maminek v zamestnani..Vsude v zapadni Evrope i USA je uplne normalni,ze se mama vraci po sestinedeli do prace a tam ji vychazejici vstric.Zadne polovicny uvazky za smesne penize,kde-presne jak si napsala-zeny stejne travi vetsinu dne.
  Ja jsem opravdu vdecna,ze mam flexibilni praci jen na par hodin denne,a proto pracuji uz od 2.mesice Emilky a naprosto mi to vyhovuje.Jen doma bych byt nechtela…Mam rada v zivote balanc a potrebuju chodit mezi lidi a zkratka mit krome male taky svuj vlastni zivot.Uvedomuju si ale,ze ne kazda maminka ma dve plne hlidaci babicky a muze,ktery pracuje hlavne z domova a klidne i vecer,takze se take muze o dite postarat.Vubec se nedivim holkam,ktere rozjedou behem materske vlastni podnikani,i kdyz je to treba stoji plno usili.A myslim,ze by firmy mely povinne zrizovat podnikove skolky a detske skupiny!!To je proste k nezaplaceni.

  • Tereza
   Tereza 17. října 2019 22:50

   Ahoj Evi, moc děkuju :) Hele s tím zahraničím. Tam je to podle mého zase opačný extrém. Já si upřímně nemyslím, že v zahraničí se ty mámy mají o něco líp. Ano, je to tam nastavené jinak, ale v zahraničí mám dvě kamarádky. Obě si tam připadají jako “nemakačenka” a to jen proto, že své děti nechtějí strčit chůvám, které často hlídají i více dětí najednou, vypustí je někam na pískoviště a většinou koukají do mobilu. Třeba ve Francii (z toho co vím od mé kamarádky) se počítá s tím, že žena nastoupí zpátky na svou pracovní pozici po třech měsících na plnou pracovní dobu, dítě jde chůvě, a matky si nechávají od lékařů plánovaně zastavovat laktaci. Tohle mi přijde mnohem šílenější než u nás tedy :o) Ale určitě s tebou souhlasím v tom, že v zahraničí ženy v kariéře podporují a pracovní školky tam jsou už klasika oproti systému u nás. :)

Zanechte komentář

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)