dsc_9384

Jak dát první pomoc dítěti..

K napsání tohoto článku mě inspirovala moje kamarádka. Před několika dny její holčičce zaskočil kousek jídla. Psala mi, jak s partnerem zachraňovali. Byla z toho úplně vyřízená. Aby taky ne! Ve vteřině jí projely hlavou miliony nejčernějších scénářů.

Úplně jsem si vzpomněla na svoji příhodu, jak Emilce kdysi zaskočilo mléko. Byl jí teprve týden a nebýt mojí maminky, co byla u nás doma, nejsem si jistá, jestli by byl můj postup správný. V tu chvíli jsem totiž vůbec nevěděla, jakou sílu mám použít k bouchnutí do zad a jestli vůbec bouchat tak malé dítě do zad. Miminku jde totiž velmi lehce vyrazit dech. Rozhodla jsem se omrknout informace u kamaráda interneta a snad všechny stránky, které jsem prolustrovala, doporučují toto:

Pokud jde o velmi malé miminko a zaskočí mu mléko, bouchněte ho mezi lopatky, ale pozor na sílu, jakou vynaložíte. Jak už jsem psala – můžete mu vyrazit dech. Takže bouchněte krátce, důrazně, ale nepřežeňte to.

Pokud je mimčo starší a jde o uvíznutí kousku jídla v krku, dýchací cesty uvolněte tak, že skloníte dítě obličejem k zemi. Třeba jej ohněte přes koleno a krátce a důrazně udeřte několikrát mezi lopatky. Pokud se předmět podaří odstranit, ale dítě stále nedýchá, otočte ho na záda tak, aby byla hlava stále níže než tělo a několikrát stlačte hrudník dítěte. Pokud ani to nepomůže, začněte s umělým dýcháním a volejte okamžitě 155, pokud jste tak už neučinili dříve. Při umělém dýchání musí mít dítě hlavu mírně zakloněnou.

JAK TOMU PŘEDEJÍT? Většinou se na takovou situaci připravit nemůžete. Stane se to ve vteřině. Můžete se ale vyvarovat některých věcí.

NEJVĚTŠÍM NEBEZPEČÍM PRO DĚTI DO TŘÍ LET JSOU:

 • oříšky
 • korálky
 • malé hračky nebo jejich součásti

Takže pozor i na hračky, které dostane vaše holčička/chlapeček k Vánocům. Ne každý váš příbuzný nebo kamarád totiž odhadne, jestli je hračka vhodná pro věkovou kategorii vašeho dítěte (o nevhodných dárcích jsem psala v příspěvku Tipy pro bezdětné: Pozor na tyhle dárky a tyto kecy). Ikdyž na každém obalu by to mělo být napsané. ;-)

 

Náhledové foto: Radka Pipotová

Informace o autorovi

Tereza
Tereza
Autor s 550 příspěvky
Více informací o Tereza

Snažím se v životě nemalovat si černé scénáře. Proto mám ráda citát A. Lincolna: „Většina lidí je tak šťastná, jak šťastná se rozhodla být.“

Další příspěvky

4 Komentáře

 • Alena 20. prosince 2016 08:18

  Pro mě jako pro matku, je toto noční můra, když malymu zaskočí mléko a kašle vždy začnu panikařit.
  Přejeme Vám hezké svátky a šťastný nový rok 2017 :rose: :heart:

  • Tereza
   Tereza 20. prosince 2016 11:49

   Alí, přesně vím, o čem mluvíte! Všude stejné. Krásné svátky plné pohody i vám ;-) :heart:

   • Vendula Polcíková 22. prosince 2016 20:26

    Tyhle situace nemám ráda. Našim klukům mlíčko zaskočí i několikrát za den…a výjmečně se stane, že ho musím otočit přesně jak je psané v článku – tělem na předloktí hlavičkou dolů a bouchnout do zad at mu to vyteče…tohle je pro mě vždy noční můra!!

     
 • Tereza
  Tereza 23. prosince 2016 22:45

  Vendy, přesně. Ale jak to tak čtu, naštěstí už v tom máte cvik ;-)

Zanechte komentář

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)