025F9C79-5788-4D17-A3F7-1DDD145C9282

ROZHOVOR: Jak vybrat školku pro dítě, ale i o zvykání dětí

Školka je téma, které dřív nebo později bude řešit každý rodič. I Terka už vedla svoji Emilku poprvé do školky. Pokud jste její článek nečetli, mrkněte sem. Myslím, že jednou, až povedu Oliverka já, budu na tom nejspíš podobně.  :rose:  Už dlouho jsem ale chtěla udělat rozhovor s učitelkou v mateřské škole. A protože jednu s 38-letou praxí doma mám, mojí mamku, tak jsem ji o rozhovor poprosila. Do školky nastoupila hned po škole a zůstala až do důchodu. A dnes by si prý vybrala úplně stejně.  :heart:  Pravda ale je, že do rozhovoru se jí nejdřív moc nechtělo. Řekla mi: „Každá odpověď by vydala na román. A taky nemám patent na rozum a mohla bych vycházet jen ze svých zkušeností a situací, které jsem získala. Krom toho jsem celé ty roky pracovala v jedné školce. Mohla bych mluvit jen o tom, jak to chodilo u nás.“ Nakonec jsem jí ale přemluvila a tak její pohled z pozice učitelky vám teď nabízím. Možná jen ještě doplním, že učila střídavě u dětí nejmenších až po předškoláky.  :yes: 

 

V kolika letech je ideální, aby dítě začalo chodit do školky?

„Ne dřív než ve třech letech. Pokud nejsou maminky nebo rodiče tlačeni zaměstnáním či financemi. Pokud můžu ze své zkušenosti poradit, ideální jsou 4 roky. Od září 2017 je pak povinná předškolní výchova od 5 let, tedy rok před nástupem dítěte do školy. Tady je školka poměrně nezbytností, dítě tak bude po všech stránkách lépe připraveno na nástup do školy.“

A co když právě maminky, jak jsi zmínila, potřebují začít chodit do práce dřív a děti tedy musí do školky, i když jim ještě nebyly ani tři roky?

„Dítě potřebuje láskyplnou náruč svých rodičů zejména v prvních třech letech, kdy se vyvíjí  jeho osobnost. Je správné, že není povinné dávat do školky děti dvouleté a že se rodiče mohou samostatně rozhodnout. Rozhodně ale nebude dvouleté dítě ve školce strádat a ani ho nijak nepoznamená. Pokud  má  tedy mateřská škola přizpůsobené podmínky pro tento věk dětí.“

Jak ovlivňuje školka vývoj osobnosti u dítěte? A co to znamená pro rodiče a dítě samotné?

„Školka naučí děti víc než dokážou rodiče doma. Dítě se v ní učí nové věci a rozvíjí své schopnosti. Učí se chovat v kolektivu, buduje si sebevědomí, obohacuje slovní zásobu i základy matematických dovedností, rozvíjí jemnou a hrubou motoriku, získává sebedůvěru a rozšiřuje si okruh zájmů. Tohle všechno by určitě dokázala naučit děti doma většina maminek, ale co nedokážou, je interakce s jinými dětmi.“

Jaký je rozdíl mezi státní a soukromou školkou?

„Státní mateřská škola se řídí rámcovým vzdělávacím programem. Školné se pohybuje kolem 200 až 700 korun za měsíc. Soukromé školky bývají často specificky zaměřené, nabízejí alternativní program. Na jednoho pedagoga připadá menší počet dětí. Od toho se ale odvíjí také školné, které je mnohdy o dost dražší. Vyjde klidně i na několik tisíc (zhruba od 2,5 tisíc až do 15 tisíc měsíčně).“

Podle čeho by si měli rodiče školku pro své dítě vybírat?

„Těch kritérií by se našla celá řada. Určitě ale podle toho, na co se daná školka zaměřuje, jak je daleko od bydliště, jací jsou tam pedagogové, jak je vybavena, co budou děti všechno dělat, tedy jaká náplň je pro ně připravena, zda je v okolí školka oblíbená. Co se týká státní mateřské školy, ta by měla mít ty nejlepší recenze, dobrou pověst, kvalitní personál, čisté a bezpečné zázemí. A co je důležité, aby soukromá školka byla v rejstříku škol. Pokud v něm není, zeptala bych se, proč. To, že je mateřská škola v rejstříku škol, je totiž určitým puncem kvality.“

Jak můžou rodiče dítěti usnadnit nástup do školky, když si nemůže zvyknout?

„Tady je mnoho věcí, co by rodiče měli dělat. Určitě s dítětem o školce mluvit a zvykat ho na odloučení a nepochybně ho vést i k samostatnosti.“

Za jak dlouho si děti obvykle na školku zvykají?

„Dítě má na zvykání zhruba jeden až šest týdnů. Je dobré, zvykat ho postupně, například po hodinách. Je ale zcela normální, že děti pláčou. Obvykle, ty které nepláčou nebo si nestýskají hned ze začátku, začnou většinou později. Ale to vše by mělo trvat pár dnů či jeden týden a pak už to bývá většinou dobré.“

Jsou děti, které nechtějí ve školce po obědě spát, můžou si místo toho třeba hrát nebo je spánek povinný?

„Spánek dětí není v žádném případě povinný. Donucovat děti ke spánku či hodinovému ležení na lehátku je v mateřské škole nepřístupné. Jsou ale děti, hlavně ty tříleté, které spánek potřebují. Zvlášť, když chodí do školky už brzy po ránu. V tom případě jsou rodiče vděční, že dítě ve školce může spát. Mají tak zajištěno, že dítě nebude už v šest večer unavené a že má svůj daný režim. Starší děti, které už odpolední spánek tolik nepotřebují, se mezitím zapojují do klidových činností, jako je kreslení, vystřihování, skládání apod. Jen by neměly rušit ty, co spí. Aspoň tak to fungovalo u nás ve školce.“

Jak je to ve školce se stravou? A co když mají děti na některé potraviny alergii?

„Strava je pestrá. Musí splňovat hygienické požadavky a je pro všechny děti jednotná. Pro alergiky a diabetiky se vaří po dohodě se školkou.“

 Děkuju!  :heart: 

Informace o autorovi

Mirka
Autor s 391 příspěvky

Další příspěvky