Priorix. Mám pocit, že to je snad noční můra každé mámy. Ze všech stran jsem slyšela „Neočkovat.“ „Radši počkáme.“ „Očkovat nebudu.“ Když jsem se zeptala mojí mamky, která pracuje jako dětská zdravotní sestra, jak u nich probíhá očkování a jaké jsou na něj reakce, jestli se mám bát a nebo ne, řekla mi, že na požádání maminek, místo v patnácti měsících očkují třeba až v osmnácti měsících nebo až ve dvou letech, ale že děti tuhle živou vakcínu zvládají většinou mnohem lépe než Hexu nebo třeba Prevenar a často u nich není ani zvýšená teplota. Tak jsem si řekla, že to Emilce také posunu až na dva roky.
Mám kamarádky, které mají třeba tříleté dítě a dosud ho touto vakcínou očkovat nenechaly, pak mám ale také kamarádky, co v roce a půl naočkovaly bez mrknutí oka a jejich děti opravdu neměly ani zvýšenou teplotu. Včera jsem vám přinesla rozhovor s dětskou lékařkou Ilonou Pospíšilovou o tom, jak dětem pomoci v akutních případech První pomoc dítěti: Alergie, horečka, spolknutí předmětu. No a na očkování Priorix se jí prostě nešlo nezeptat.
Můžete mi říct něco málo o očkování Priorix?
Priorix neboli očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím je snad nejvíc obávaná vakcína, protože je tzv. živá, to znamená, že obsahuje oslabené vakcinační viry. Maminky se proto obávají silnější nežádoucí reakce.
Víte ale proč se na to ptám?
Ano, spousta maminek se bojí, že to očkování způsobuje autismus, ekzem či astma.
A bojí se právem?
Tyto studie vycházely ze smyšlených dat. Konkrétně za to může britský lékař, který v prestižním časopise publikoval práci, která ukazovala na spojení tohoto očkování s autismem a onemocněním střeva. Později se vynořila zpráva, že šlo o podvod. Ve vědeckých studiích se nikdy nenašel důkaz o tom, že očkování vyvolává autismus. Tato informace se přesto stala jedním z nejčastějších mýtů. Samozřejmě je to ale zátěž pro organismus. O tom žádná.
Jak velká zátěž? Můžete ji k něčemu přirovnat?
Očkovací látka se podobá původcům infekce a aktivuje imunitní systém, aby si vytvořil potřebné protilátky a imunitní paměť, které pak děťátko před danou infekcí chrání. Zjednodušeně se dá očkování připodobnit k prodělání infekce. S tou je však vždy spojeno riziko závažnějších průběhů, komplikací a dlouhodobých následků. Očkování organismus nezatěžuje ani zdaleka tak, jako samotná infekce a její léčba.
Když už se bavíme o očkování, jaký máte vlastně názor na nepovinné vakcíny?
To je otázka, kterou musí každý rodič zvážit. Jedná se o vakcíny proti onemocněním, která jsou buď méně častá, méně závažná nebo je jejich riziko více individuální. Např. očkování proti klíšťové encefalitídě… Setká se to dítě s klíštětem? Kolikrát do roka? Vyplatí se mi to, nevyplatí? Očkování proti rotavirům nebo třeba očkování proti planým neštovicím… Dítě s ošklivým atopickým ekzemem bych určitě očkovala, protože pokud do toho dostane neštovice, tak průběh bude mnohem komplikovanější. Dále sem patří například očkování proti pneumokokům, meningokokům, lidskému papilomaviru. Meningokoková infekce patří ke smrtelným chorobám a dokáže být velice rychlá, tam bych to očkování skutečně pečlivě zvážila.
Jak očkujete / neočkujete vy? Podělte se s námi o váš názor ;-)
Mimochodem: Stále u nás probíhá soutěž s Kubíkem
10 Komentářů