Když jsem zhruba před rokem psala o tom, jak jsme vybírali kočárek a podle čeho, vlastně jsem ani pořádně nevěděla, čím se řídit. Jen jsem věděla, že je dobré koupit ten s velkou korbou, aby se tam Emilka hezky vešla a v zimě se tam s ní dal dát i fusak. Kočár jsme kupovali rovnou v trojkombinaci – takže podvozek, na který se nasadí hluboká korba a pak sporťák (vybrali jsme Sojan Huracane. Žádné Jools nebo Bugaboo. Přišly nám to vyhozené peníze) a tehdy jsem řešila popravdě jen ten hluboký! Na sporťák jsem mrkla a řekla si něco jako: „Hm, sporťák, ok.“ Tehdy mi ale vůbec nedošlo, že ve sporťáku bude Emi pak trávit mnohem víc času než v tom hlubokém. Tak bych to teď ráda zhodnotila zpětně. Myslím, že pokud právě teď řešíte kočárek pro své dítě, mohlo by vám to pomoci při rozhodování.
Hluboký kočár
Musím říct, že do teď si pochvaluju, že jsem vybrala právě Sojan. Korba je pěkně velká a Emilka v ní měla vždy dostatek místa a to i dokonce v zimě, kdy byla ve fusaku. Nelituji dokonce ani toho, že jsem zvolila kočár v bílé barvě. Protože je z eko kůže, snadno se čistí. Dá se otřít jen vlhčeným ubrouskem a je to. Přebalovací taška je klasická, obyčejná, žádný extra zázrak, ale vyhovuje mi. Občas si říkám, že by nebylo špatné, kdyby byla o trošku větší. (ale vlastně neznám nikoho, komu by přebalovací taška stačila!)
Sporťák
Má měkkoučkou vložku, která je příjemná na omak. Je taky v bílé barvě (tady to je už ale trochu průšvih :D) a omyvatelná už není, ale dá se pochopitelně vyjmout a hodit do pračky. Vzhledem k tomu, že už je dcerka dost akční, tak ji nejednou zašpinila od přesnídávky, křupek a dalších dobrot :unsure: Vždycky to šlo ale vyprat a pokud nechcete, klidně tam nemusí být vůbec. (ta vložka – ne dítě)
Dá se polohovat do tří různých poloh (pořád nemluvíme o dítěti) a bohužel musím přiznat, že v poslední době mě právě tohle začalo zlobit. Musím vynaložit dost velkou sílu, abych zmáčkla pojistku, která to reguluje. Ne vždy to jde a pak děkuju manželovi, že je zrovna poblíž. Tomu to jde bez problémů. Stříška, kterou sporťák má je ale fakt skvělá! Dá se sklopit hodně dopředu, aby stínila, odepnout na pár místech tak, aby tam byla jen síťka na větrání a když prší, tak na jiném místě odepnout tak, aby se rozšířila o průhlednou pláštěnku, přes kterou dítě vidí, když se jede v dešti. Na nohy je pochopitelně nasazovací fusak (také z eko kůže), který brání promočení. Žádné pláštěnky na kočár tedy není třeba přidělávat. Dítě je v něm jako v bavlnce.
- nevýhody bílá vložka v kočáru
Podvozek
Jak hluboká korba, tak korba sporťáku se připevňuje na jeden a ten samý podvozek pouhým zacvaknutím. Je to během vteřiny, jde to snadno. Podvozek krásně péruje, takže pokud hledáte houpací kočár, určitě ho berte. Madlo je polohovatelné do několika možných poloh podle toho, kolik měříte nebo jak je to pohodlné.
Co se týče úložných prostorů pod kočárem, tak ty jsou ale fakt super. Odvezu tam docela dost velký nákup, když zrovna nechci jet autem, ale chceme se s Emi na nákup jen projít. Když jedeme na celodenní výlet, tak se mi tam vejde taky dost věcí, které nechci rvát do přebalovací tašky. Kola u podvozku jsou větší a nafukovací, což je fajn, protože do terénu to je rozhodně výhodnější. Nevytřesete z dítěte duši. Můžete je mít zaaretovaná nebo volně, abyste s s kočárkem otočili na místě.
- nevýhody: Madlo se nedá přecvaknout na druhou stranu do protisměru (ale nějak extra mi to žíly netrhá-prostě otočím celé sedátko) ;-)
Teď, po roce používání, určitě vím, podle jakých priorit bych kočár vybírala:
- velká korba
- materiál z eko kůže kvůli údržbě
- pérovací podvozek
- velký spodní úložný prostor
- nafukovací kola kvůli příjemné jízdě pro miminko – kamarádka má menší a nenafukovací a při každé jízdě po nerovném povrchu se jí dítě v tom šíleně třese. Nemluvě o tom, že se ta kolečka zasekávají mezi dlažebními kostkami.
Takhle maskovaná je Emilka v dešti :D
Tady jsou naše dřívější příspěvky na téma kočárky: