a81x1497

Toužíte po druhém jméně pro dítě? Tohle je dobré vědět…

Od narození našeho chlapečka Olivera Maxmiliána dostáváme s mužem často otázku, jak mu vlastně říkáme. Je to jednoduché, říkáme mu oběma jmény. I když já možná trochu víc tím prvním (ti, co čtou pravidelně blog, si už asi v mých článcích všimli  :rose: ), protože Olivera jsem si opravdu moc přála a hodně jsem za něj bojovala. Manžel mi udělal radost, když nakonec sám nabídl, že tedy dáme Olivera. :heart: Maxmilián bylo druhé jméno, které se nám líbilo, a tak jsme je nakombinovali. ;-)

Kolem dvou jmen u dítěte se ale vede spousta diskuzí, jestli je to pro dítě dobré nebo to není dobré, jestli mu říkat jenom jedním jménem a kterým (většinou se oslovuje tím prvním) nebo oběma jmény atd. atd. Vzhledem k tomu, že jsme jména definitivně rozsekli až těsně předtím, než jsme odjeli do porodnice, veškerých ,rad a doporučení´ jsme se vyhnuli a bylo to nejlepší, co jsme mohli udělat. Stejně si to jako rodiče rozhodneme vždy podle sebe.  ;-)

Když už jsme jména ale vybírali, věděli jsme, že chceme naše děťátko naučit slyšet na obě a časem, až náš syn vyroste, samo se ukáže, jak to bude cítit.

A protože se nás často také ptají, jak složité bylo, nechat dvě jména na matrice zapsat, říkala jsem si, že by bylo možná fajn, o tom napsat. Třeba to pomůže při rozhodování rodičům, kteří dvě jména zvažují. ;-)

Tady je několik tipů a doporučení:

  • je dobré vybrat taková jména, která se k sobě hodí a v kombinaci dobře zní (my si takhle nahlas zkoušeli snad desítky jmen :heart:  ), asi by ten malý človíček, co by jméno nosil, nebyl šťastný za Pepu Dylana Mrkvičku (jen doufám, že jsem se netrefila a nikdo se tak opravdu nejmenuje :rose: )
  • není potřeba dopředu nic zařizovat ani zjišťovat, pokud máte vybraná jména, která jsou běžně v kalendáři, matrika obě jména normálně zapíše a dál postupuje stejně, jako u jednoho jména
  • existuje knížka autorky Miloslavy Knappové „Jak se bude vaše dítě jmenovat?“ (o ní jsme se zmínila už v tomhle článku Seznamte se, Mečislav, Chrabroš, Cyprián!, jestli chcete mrknout), která obsahuje seznam povolených jmen, ze kterých můžete pro miminko vybírat, jen si na to udělejte víc času, tak knížka je fakt tlustá :wacko:
  • jestli máte vysněné jméno, se kterým si nejste jisti, že by ho uznali, můžete se obrátit na Ústav pro jazyk český v Praze (počítejte ale za službu s nějakým poplatkem)
  • pokud má dítě v rodném listě zapsaná dvě jména, měla by se obě psát i na všech úředních dokumentech
  • při rozhodování vám může pomoci i to, když si najdete význam vybraného jména,
  • poplatek za druhé jméno se neplatí (aspoň po nás nikdo žádný nechtěl  ;-) )

Tak šťastnou volbu! :good:  

knizka-se-jmeny-1

 

 

 

Informace o autorovi

Mirka
Mirka
Autor s 394 příspěvky
Více informací o Mirka

John Lennon: "Láska je odpověď." Mirka: "A produktem lásky je nový život...se spoustou otázek."

Další příspěvky

Zanechte komentář

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)