14593569_679022628941863_2057996068_n

Co jíst a nejíst při kojení. Tohle může pomoci!

Když nás v červenci se synem propouštěli z porodnice, říkala jsem si, že, když budu moci kojit aspoň po dobu šestinedělí, bude to úspěch. Vypadalo to totiž, že nebudu patřit mezi maminky, které budou kojit dlouho. I když jsem si to moc přála.

Kamarádky mi ale dávaly naději, že doma může být všechno jinak. A jak řekly, tak se i stalo. Možná tomu klidu, možná domácímu prostředí a možná právě stravě a pitnému režimu můžu být vděčná, že ještě kojím. Kdo ví. Snažím se ale jíst a pít jen to, co bude pro mého chlapečka nejlepší. Nebudu vám ale tady tvrdit, že nikdy nezhřeším. Někdy (a někdy i častěji :rose: ) se neudržím a sním (uměla bych to říct i jinak a asi by to bylo trefnější, ale jsem slušně vychované děvče :rose: ) něco, nad čím by laktační sestry asi kroutily hlavami. :rose:

A protože i já jsem v začátku kojení pátrala, co vlastně můžu a čemu je lepší, se vyhnout, ráda bych těm, které to teprve třeba čeká, ulehčila hledání, a proto jsem pro vás sepsala jídelníček. Základem je jíst pravidelně a dostatečně pít. V tom je kus pravdy, kterou žádná z nás neoblafne.  ;-) Na druhou stranu, nic se nemá přehánět, a tak, i když někdy trochu zhřešíme, pořád to z nás nedělá matku Herodes.

TĚMTO POTRAVINÁM SE DOPORUČUJE VYHNOUT:

. všechny nadýmavé potraviny – čerstvé a bílé pečivo, luštěniny, zelenina (například kedluben, kapusta, květák, cibule, paprika atd. nebo kynuté potraviny

. ze zeleniny se nedoporučuje ani meloun a rajčata

. citrusy – exotické ovoce, hroznové víno, jahody

. silně kořeněná jídla, ale i těžká a tučná

. cizokrajné ořechy (můžou vyvolat u miminka alergii)

. zrající sýry, syrové maso, ryby a tepelně neupravená vajíčka

. POZOR na jogurty, tvarohy, mléčné výrobky obecně (u děťátka se může objevit nesnášenlivost laktózy), bylinky a konzervanty a ,éčka´

. vyhněte se čokoládě, bílému cukru obecně a nahraďte ho medem nebo stevií

 

TYTO POTRAVINY SI MŮŽETE DOPŘÁT VE VELKÉM:

. červené maso – dobře tepelně upravené, bez silného koření

. libovou šunku. brambory, těstoviny, rýži, bramborové knedlíky

 

CO BYCHOM NEMĚLY PÍT:

. sycené nápoje (např. Cola, Fanta), 100% džusy, černou kávu, silný černý čaj, alkohol

CO LZE PÍT:

. neperlivé vody, kojící čaj, ovocný čaj, mléčné šejky (ty ale s mírou!)

 

A abych tady nedělala jen chytrou a disciplinovanou, popsala jsem vám i to, CO JÍM A NEJÍM JÁ a čím taky umím sem tam zatočit.  :rose:  

. vzhledem k tomu, že jsem na doživotní bezlepkové dietě, musím jídelníček přizpůsobit, kromě kojení, i tomu, hojně si ale dopřávám rýži, kterou miluju, vařené brambory, bramborovou kaši, těstoviny

. teď na podzim mi přijdou k chuti polívky, hlavně vývary, nejlépe ty poctivé domácí

. kdysi jsem byla zarytá vegetariánka, to už ale dávno neplatí, takže si už pochutnávám i na mase (nekořeněném a bez omáček, jen na přírodní způsob, netýkají se mě řízky)

. ryby při kojení nejím, maximálně tuňák, nikdy ne ale syrový

. ze zeleniny si dávám jen salátovou okurku, mrkev a výjimečně rajče

. z ovoce jsem měla strach, protože je zrádné, ale některé druhy jsem si vyzkoušela, že synovi nevadí, takže si dám broskve (kterých asi už moc teď po sezóně nebude), ale mám ráda hodně jablka a pochutnám si i na banánu, v létě jsem si dopřála i kousek melounu

. mléko, sýry a jogurty jsem hodně omezila, i když je mám ráda, ale bylo mi doporučeno maximálně jeden mléčný výrobek za den, takže bílý jogurt posnídám a šmitec

. sladkosti miluju a dobrovolně přiznávám, že v létě jsem hřešila zmrzlinou a dopřeju si i čokoládu (v rámci mezí)

. při kojení potřebuju hodně pít, vyhovuje mi neperlivá voda, občas si dám ledový zelený čaj a teď nejvíc ujíždím na neperlivé vodě s příchutí mateřídoušky (jednou mi chtěl manžel dopřát a přinesl mi láhev nealko Bohemky, užuž jsem ji chtěla otevřít, když jsem si uvědomila, že bublinky nesmím, tak jsem ji schovala na někdy příště ;-) )

Pokud jste dočetly až sem, moc mě to těší a pokud vám jídelníček navíc i pomůže, bude mě to těšit ještě víc. :bye:  

 

Informace o autorovi

Mirka
Mirka
Autor s 394 příspěvky
Více informací o Mirka

John Lennon: "Láska je odpověď." Mirka: "A produktem lásky je nový život...se spoustou otázek."

Další příspěvky

5 Komentářů

 • Dana 11. října 2016 10:10

  To hroznové víno mě překvapilo, v porodnici mě na to upozornila sestřička, když ho spatřila u mě na stolku. A ten den jsem i vypila odšťavněný džus z hrušek a jiného ovoce, to jsme pak obě zažívaly krušný večer a já nevěděla, co s ní. Moc toho nebylo, co se dalo jíst. Ale zhruba po 3 měsících se nadýmání u dcerky zlepšilo a bylo to čím dál lepší.

  • Mirka
   Mirka 11. října 2016 18:18

   Danu, taky jsem kolikrát nechtěně zhřešila, ale naštěstí to syn ustál dobře, tak jsem si oddychla. Stane se, ale pravda je, že čím je děťátko starší, umí si s tím poradit lépe. :heart: Mějte se krásně a zůstaňte s námi i nadále. :bye:

 • Jak mi svařák zachránil syna od hladu – Matky v nesnázích
  16.12.2016 - 7:03

 • Desatero mých tipů proti dětským prdíkům – Matky v nesnázích
  27.8.2018 - 6:01

 • Katka 15. srpna 2019 10:26

  A naší malé Rájec- mateřídouška nesedl. Měla po něm velké bolesti bříška. Doporučuji dávat bacha na množství bylinek i v nápojích. :good:

Zanechte komentář

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)