13340858_1360169214010325_477572425_o

Vyzrajte na spánek. Osvědčené!

Dobrých rad není nikdy dost. Naše čtenářka Ála Vítková by se s vámi ráda podělila o ty své, které se týkají uspávání miminka. Pokud máte pocit, že jste při ukládání děťátka do postýlky svým vlastním otrokem, dá se tomu předejít nebo se to aspoň pokusit změnit a užít si příjemný večer s partnerem nebo si prostě uvařit si kafe a dát si nohy nahoru. ;-)  

Za příspěvek moc děkujeme!

V porodnici si každá z nás (i když jsou i výjimky) říká, jak hned doma nastolí dítěti určitý režim, aby usínání bylo v pohodě. Jsou maminky, které měly to štěstí, že vyzkoušely jednu ,taktiku´ a hned to fungovalo. Moc to těmto maminkám přeji! Bohužel je také hodně maminek, které si myslí, že to bude fungovat i na všechny ostatní a velmi rády udílejí rady a dokonce se diví, že u někoho jiného jejich taktika nefunguje. ;-)  Já mohu zcela s jistotou říci, že ,když dva dělají totéž, není to vždy totéž´, neboli že to, co funguje na jedno dítko, nemusí (a většinou to je pravidlo :yes:  ) to fungovat na jiné. Takže já rozhodně nebudu tvrdit, že jsem díky tomu, že jsem čtyřnásobná maminka, snědla veškerou moudrost a vím, jak na to, ale můžu poradit pár tipů, které se mi osvědčily, a někomu to třeba pomůže.

V první řadě je nutné si uvědomit, že ten maličký uzlíček, který je absolutně k sežrání, hlavně, když spinká, je už hotový člověk, lépe řečeno dítě, které je vyčůrané a od samého začátku zkouší, co si může a nemůže dovolit a velmi rychle si zapamatuje veškeré ústupky, které v dobré víře uděláme.

První věc, která mi opravdu pomohla u všech čtyř dětí bez výjimky je – nastolit hned od začátku určitý režim a rituály. Moje starší děti například teď vědí, že mezi 18:15 – 18:30 nemůžou přijít, že mají hlad, chtějí vyzkoušet do školy, zkontrolovat úkoly, atd… protože se prostě koupe. Tuto dobu jsme si stanovili a plus mínus ji dodržujeme. Už teď, kdy je Amálce měsíc, se zhruba kolem 18h budí, začne být neklidná, protivná,… prostě už ví, že se bude koupat a papat. Je jedno, jaký čas si kdo stanoví, jaké rituály bude pravidelně dodržovat, ale určitě si něco navykněte, bude to pro vás i pro mimi jednodušší.

Další – já opravdu ani jedno ze svých dětí nikdy nebrala do postele. Věřte mi, že to nebylo jednoduché, protože po dvou, třech hodinách bdění uprostřed noci by to bylo mooooc fajn si mimi přiložit k prsu, usnout a nechat ho ududat, ale pokud nechcete mít v příštích několika letech manželskou postel okupovanou dítětem, či dětmi, vydržte, opravdu se to vyplatí. Mám známou, která mi vypravovala, že dvanáct let nespali s mužem sami celou noc, každou noc přišla jedna, či obě dcery. A pak mám také známé, kteří, když se jim narodilo třetí dítě, si pořídili do ložnice válendu, aby měl tatínek kde spát, když tam budou mít všechny tři děti.

Musím říci, že teď s mým posledním zlatíčkem mám opravdu častokrát nutkání po třech hodinách ,ostré pařby´ Amálku vzít k sobě do postele, chovat ji, držet ji, hladit ji… a prostě spát, ale stejně se nakonec ,kousnu´ a po tisící první ji pochovám, pohladím, dám jí dudlíka a položím zpět do postýlky a čekám, že po tisící druhý ji zase vezmu, pochovám, pohladím, dám dudlíka a položím  :heart:

Pak jsou takové maličkosti, které je nutné vyzkoušet, protože každé miminko je jiné:

. hlazení miminka po čele shora dolů ke kořeni nosu – mimi většinou začne zavírat očička a nakonec usne

. zabalení miminka pevně do dečky či zavinovačky, aby nemohlo šermovat ručičkama a kopat nožičkama, tím se zklidní a usne – nám to fungovalo u nejstarší dcery a funguje i teď, říkáme tomu ,larvička´, ale u synů to nefungovalo

. zazpívat, nebo říci pohádku – to mi nefungovalo u žádného z dětí, vždy měly očička jak tenisáky a jakmile se skončilo, rozeřvaly se

. dát přes hlavičku plínku, nebo ,mudláčka´ – malinko to funguje teď, ale pouze v kombinaci s ,larvičkou´ :rose:

. miminko musí vědět, že mu jste na blízku, ale nesmí to znamenat, že ho budete hodinu uchovávat v náručí – tedy pokud chcete, tak ho uchovejte, já to nedělám, u postýlky se s manželem střídáme, jednou jde on, podruhé jdu já, aby Amálka věděla, že tu jsme oba pouze pro ni (občas to tak opravdu je :-) )…

Hlavně nečekejte, že se výsledky dostaví hned. Někde jsem četla, že režim miminko získává až na čtvrtém měsíci věku, do té doby je takzvaná fáze oťukávání (prostě miminko zkouší, kam až mu dovolíte zajít :-)). Když ale vytrváte, věřte, že si užijete krásný večer s vaším děťátkem a po pohodovém uspání i krásný a nerušený večer se svým mužem a to opravdu za to stojí. ;-)

Zdroj foto: osobní archiv Aleny Vítkové

 

 

 

Informace o autorovi

matkyvnesnazich
matkyvnesnazich
Autor s 51 příspěvky
Více informací o matkyvnesnazich

Další příspěvky