Kojení je jedna z nejsložitějších částí mateřství. Aspoň, jak jsme se s Terkou dozvěděly na předporodním kurzu. Velká část maminek s ním hodně bojuje a když to nejde, tak jí to pochopitelně stresuje, protože děťátko musí přibývat na váze. Už teď z toho mám vítr, jak bude takové krmení vypadat u mého miminka.
Zkušenosti mých známých i kamarádek jsou různé, takže jsem porodní asistentku pozorně poslouchala, abych si zapamatovala co nejvíc informací a byla na případné neduhy aspoň trochu připravena. Jako ,první pomoc´ může prospět odstřik mléka nebo masírování prsu (s tím mají už právě některé naše čtenářky zkušenost, jak včera uváděly ve svých komentářích ).
Během kojení se ale velmi často objevuje zánět prsu nebo-li mastitida. Vzniká obvykle mezi 4. až 6. týdnem po porodu (není to pravidlem), kdy je porušena prsní brána. Z tohoto důvodu odborníci doporučují sahat na bradavku vždy jen s čistými rukama. V prsu se ale může tvořit i zánět z nadměrného množství mléka, které děťátko nevysaje a tím pádem se tam usazuje.
PŘÍZNAKY ZÁNĚTU PRSU:
Místo je zatvrdlé a zarudlé. Dostavit se může i zvýšená teplota.
JAK ZÁNĚT LÉČIT:
První a nejjednodušší variantou je léčba měkkým tvarohem. Proto se maminkám doporučuje, mít ho stále v lednici. Pokud zarudnutá místa na prsu pozorujete, vložte vychlazený tvaroh do podprsenky a nechte klidně 3 hodiny působit. Tvaroh by měl vytáhnout z postiženého místa horkost a bolest. Pokud se to napoprvé nepovede, může se celý postup opakovat. Když bolest nepovoluje, doporučuje se zajet do porodnice nebo k lékaři, kde předepíší antibiotika, se kterými lze i miminko kojit.
Výhodou je, že odstříkané mléko se dá uložit do lednice (kde ale, pozor, vydrží jen 24 hodin) nebo je možné, ho zamrazit (maximální doba spotřeby jsou 3 měsíce).
Pokud máte i jiné tipy, jak zánětu ulevit nebo ho vyléčit, podělte se s námi a našimi čtenářkami.
Zdroj foto: Pinterest