prázdné křeslo
Foto zdroj: Unsplash

Jak vyléčit fobie a traumata? Zkuste EMDR. Zázračná terapie, stačí jedno sezení

Trápí vás fobie nebo trauma? Možná najdete řešení v EMDR terapii, která na rozdíl od ostatních terapií zabírá rychle a bez toho, abyste musela trauma dlouze rozebírat.

EMDR je zkratka pro Eye Movement Desensitization and Reprocessing (Desenzibilizační terapie využívající pohyb očí). Specializuje se na zotavování pacientů z traumatických událostí. Díky ní zvládnou trauma lépe zpracovat a vyrovnat se s ním.

Metodu vyvinula v osmdesátých letech psycholožka Francine Shapiro, protože si všimla, že pacienti, kteří prodělali trauma, pozitivně reagují na rychlé a opakované pohyby očí. Metoda může pomoci obětem týrání, domácího nebo sexuálního násilí, nehod, obětem přírodních katastrof, přepadení nebo lidem, kteří utrpěli ztrátu partnera.

terapie

Foto zdroj: Unsplash

Funguje, ale nikdo neví proč

Terapie EMDR je vědecky ověřenou metodou, ale pro někoho může být drahá, protože ji často nabízí soukromé kliniky. Na počátku se nevěřilo, že je metoda účinná, ale teď se do ní vkládají velké naděje.

„Stále se vede debata o mechanismu působení. Provedla se spousta výzkumů a hypotéz je několik. Jedna z nejčastějších je, že to souvisí se stavem, který se objevuje ve fázi spánku, tzv. REM. V té také člověk pohybuje rychle očima. Obvykle v této fázi sníme a sny si pamatujeme. Slouží k tomu, že zpracováváme zážitky z předchozích dní,“ říká klinický psycholog a psychoterapeut Tomáš Holcner.

Terapie má osm kroků, během kterých se snaží pacient pochopit, proč mu trauma způsobuje potíže a jakým způsobem se projevují. Traumatickou událost pacienti zpracovávají například tím, že se jim před očima v pravidelných intervalech hýbe nějakým předmětem. Může jít o prst – během vybavení si traumatu pacient sleduje terapeutův prst, což pomáhá zmírnit emoce. Mozek vzpomínku snadněji přepracuje, takže přestane být bolestivá.

Terapie je rychlá

Terapie obvykle trvá několik sezení, záleží na závažnosti traumatu a při komplexnějších diagnózách je někdy potřeba EMDR terapii kombinovat s dalšími typy léčby. EMDR terapie není hypnóza, takže traumatickou vzpomínku neodstraní, ale změní její emocionální dopad. Není tolik traumatická, pacient se kvůli ní nebudí strachy ze spaní a neustále se mu nevybavuje.

EMDR je vhodná pro lidi trpící posttraumatickou stresovou poruchou, úzkostmi, fobiemi, traumaty z dětství nebo komplikovaným truchlením. Proč stojí za pozornost? Podle mnohých odborníků je průlomová, protože má vědecky prokázanou účinnost a funguje rychle. Pacient netráví dlouhé hodiny na křesle a neplatí za to, že si povídá s psychologem… i když i to může někdy pomoci. Při EMDR terapii ale není potřeba trauma dlouze rozebírat.

terapeutka

Foto zdroj: Unsplash

Posttraumatická stresová porucha může zcela odeznít

„Něco mohlo lidi, kteří zažili trauma, provázet i měsíce nebo roky, ale po zpracování té události dochází k tomu, že během několika týdnů může posttraumatická stresová porucha zcela odeznít,“ říká Holcner.

Někomu stačí jedno sezení

V některých případech je jedno až tři sezení dostačující, běžný počet návštěv psychologa se pohybuje mezi třemi až deseti sezeními. Na terapii se chodí jednou týdně až jednou za dva týdny a délka jednoho sezení je asi padesát až osmdesát minut.

Mezi další vědecky podložené terapie patří Kognitivně-behaviorální terapie, která mění negativní myšlenkové vzorce a chování nebo Behaviorální terapie, která se zaměřuje přímo na změnu chování.

Zdroj: Matkyvnesnazich.cz, emdr.cz

Informace o autorovi

Bea Lišková
Autor s 173 příspěvky

Další příspěvky