Voda je nezbytná a mnozí ji berou jako samozřejmost. Tekoucí voda z kohoutku je výhodou až do okamžiku, kdy se v ní nachází látky, které by nás mohly ohrozit.
V poslední době se stále častěji mluví o neviditelných škodlivinách. Objevují se v plastech, půdě. Jsou přítomny v některých potravinách, ale taky ve vodě. Taky voda může obsahovat různé škodlivé látky – tím se dostáváme k pesticidům a chemikáliím. Zatímco mnozí by mohli argumentovat, že znečištěná voda je něco běžného v zemích třetího světa nebo ve Spojených státech amerických, to, že si pozor musíme dávat i my v Evropě, není žádná výjimka.
PFAS zatěžují orgány
V několika evropských zemích byla zjištěna kontaminace vody TFA – chemikáliemi ze skupiny PFAS. Říká se jim „věčné chemikálie“ – protože se v přírodě tyto látky rozkládají stovky let. Lidský organismus je nevylučuje (nebo jenom špatně). Zatěžují orgány, játra. Mohou přispívat k riziku vzniku rakoviny.
Mohou mít vliv na náš imunitní systém, na funkci štítné žlázy. Mohou ovlivňovat mužskou i ženskou plodnost, podílet se na hormonálních změnách a způsobovat poruchy vývoje u dětí. Zde jsou na místě obavy těhotných žen, které kontaminovanou vodu konzumují. Některé výzkumy ukazují, že je konzumace takové vody spojena s vyšším výskytem poruch autistického spektra u dětí…
Jsou všude kolem nás
Pesticidy obsahující PFAS se používají k ošetření obilovin. Chemikálie PFAS jsou součástí koberců nebo nepřilnavých povrchů na kuchyňském nádobí. Dlouho by nás ale snad trápit neměly. Od roku 2026 bude jejich používání ve většině odvětví zakázáno.
Rozsah znečištění ve světě není známý
„Je znepokojující, že TFA běžně pijeme,“ řekla spoluautorka výzkumu Angeliki Lysimachou. Rozsah znečištění TFA po celém světě zatím není známý. Na výzkum navazuje další, který odhalil přítomnost TFA v třiadevadesáti procentech z více než šesti tisíc vzorků vody v Belgii. Ve Švýcarsku jsou tyto chemikálie přítomny v podzemních vodách.
Situace v České republice
Pesticidy ve vodě jsou problémem ve více než polovině oblastí monitorovaných Českým hydrometeorologickým ústavem, takže se problémy týkají i ČR.
„V posledních letech to není tolik o znečištění dusičnany, rtutí nebo olovem, jako to bylo dříve, ale problematickým ukazatelem jsou pesticidy. Vše ostatní jsou lokální výjimky, ale zasažení pesticidy je plošné,“ říká předseda Komise pro úpravny vody Tomáš Hloušek.
Domácí vyčištění vody
Pesticidy ve vodě nejsou obvykle rozpoznatelné podle chuti. Využívají se na to nejrůznější testery, volají se odborníci nebo se provádí výzkumy v rámci celých obcí a měst. Jako účinná metoda odstranění PFAS jsou filtry. Záleží na druhu filtru, RO filtry odstraní přes devadesát procent PFAS. S některými si poradí levnější filtry s aktivním uhlím. Nefunguje na ně UV světlo ani převařování – PFAS jsou odolné vůči světlu a teplu.
Zdroje: Matkyvnesnázích.cz, Avcr.cz