maminka se učí s dcerou
Foto zdroj: Freepik

10 osvědčených tipů a rad, jak se učit s prvňáčkem a trénovat jeho paměť

Máte dítě v první třídě, mysleli jste si, že to přece nic není, jenže ouha. Nad učením trávíte spoustu času a vašemu dítěti to nejde. Pokud máte s učením trápení, zjistěte, co můžete dělat jinak.

Učit se s prvňáčkem a trénovat jeho paměť je důležitým krokem v jeho vzdělávací cestě. Nové to není jen pro vašeho potomka, ale také pro vás. První třída je opravdu pro děti náročná, objevují svět počítání, učí se písmenka, slabiky, tvoření slov. U spousty věcí si my dospělí myslíme, že jsou jednoduché, protože je máme zažité. Jenže děti je musí pochopit a my dospělí jim je musíme vysvětlit. Někdy nevíme jak, z učení se pak stává stresová chvíle nejen pro dítě, ale také pro nás. Pokud rodič navíc nemá dostatek trpělivosti, dítě to vycítí. Své snahy pak potlačí, nebude se chtít dostat s rodičem do konfliktu. Jak se správně k učení postavit a efektivně dítěti pomoci?

Vytvářejte pravidelný režim

Dítě musí pochopit, že se dostalo do nové životní etapy a škola je v jeho životě důležitá. Prvňáček se lépe učí, když má pevný denní režim. Stanovte si tedy čas na učení, odpočinek a volné aktivity. Pomůžete tak svému dítěti se lépe soustředit a vytvořit mu pocit bezpečí. Například – bude vědět, že úkoly a učení se dělají hned po příchodu ze školy a když je bude mít hotové, může si jít hrát. Hru je ale dobré zapojit i do učení.

Udělejte z učení zábavu

Učení nemusí být pouze nudné čtení nebo psaní. Zařaďte hry, pexeso s abecedou, puzzle s písmeny nebo čísly či interaktivní vzdělávací aplikace. Zábava motivuje dítě ke kontinuálnímu učení. Některé učitelky mají také své stránky, kde jsou jednoduchá cvičení vhodná pro tablet, kde děti odklikávají správné odpovědi nebo přemýšlí nad rébusy. Pokud jim nejde sčítání, možná je to na tabletu bude bavit mnohem víc, než když jim vypíšete na papír příklady. „Naše dcera milovala webovky své učitelky. Učitelka byla sice přísná, vše jsme vždy museli mít tip ťop, ale uměla děti zabavit a milovaly ji. Nám rodičům hned na začátku roku řekla, že by byla ráda, kdybychom před dětmi o ní mluvili hezky, i kdybychom si náhodou mysleli něco jiného. Že nadávat na ni můžeme sami večer u vína, ale před dítětem ne. Přišlo mi to sympatické a myslím, že spoustě rodičů to pomohlo si uvědomit, jakým způsobem to dítě může ovlivnit,“ říká maminka Tereza, která dodává, že všichni tento přístup učitelky oceňovali, protože dala dětem ten správný základ.

Používejte různé smysly

Umožněte dítěti učit se prostřednictvím různých smyslových vjemů – například psaní do písku nebo na hlínu, manipulace s písmenky nebo čísly, zpěv písní s abecedou apod. „Vždycky, když jsem se synem chodila vyzvednout dceru ze školy, prosil mě, jestli bych mu po cestě mohla dávat příklady. Tehdy byl ještě ve školce, nemusel se učit a nikdo ho doma do toho nenutil, ale tak nějak se stalo, že každá cesta ke škole pro něj byla počítací. Miloval to. Teď když je v první třídě, dělá si úkoly z matematiky sám a odpoledne chce, abychom mu dávali příklady, které se učí už dcera ve třetí třídě. Matematiku si prostě zamiloval,“ říká Tereza. Takže není vždy nutné sedět s matematikou u stolu. Můžete občas vytasit nějaký ten příklad během nakupování v obchodě nebo vyzkoušet počítání potravin v košíku.

Podporujte čtení od brzkého věku

Čtení před spaním, společné čtení knih nebo pohádky rozvíjí slovní zásobu a schopnosti soustředění. Umožněte dítěti objevit radost z četby. Existují knížky, kde je text pohádky rozdělený na slova a pak obrázky místo slov. Dětem, které se začínají učit číst, to pomůže ve čtení a bude je to mnohem víc bavit. „Když jsem četla dětem pohádky v době, kdy dcera už taky musela trénovat čtení do školy, mladší syn nechtěl zůstávat pozadu, takže jsem mu vždy ukazovala jednoduchá slova ve větě a četli jsme takhle společně. Nadchnul se pro čtení a začal hezky plynule číst už v první třídě,“ říká tato maminka.

Ocenění a motivace

Chvalte pokroky, i ty malé. Motivované dítě má větší chuť se učit a překonávat nové výzvy. I když mu to nejde, pochvalte ho za snahu a ujistěte ho, že když budete cvičit, určitě se to naučí, protože je to přece chytrý kluk/holka.

Jak trénovat paměť prvňáčka

  • Hraní her na paměť
    Hry jako pexeso, paměťové karty nebo slovní hry posilují schopnost dítěte zapamatovat si a vybavit si informace.
  • Opakování a procvičování
    Pravidelné opakování učiva pomáhá upevnit znalosti. Rozdělte učivo do menších částí a procvičujte je postupně.
  • Vizuální pomůcky
    Používejte obrázky a počítadla. Vizuální prvky pomáhají dítěti lépe si zapamatovat informace.
  • Vytváření příběhů
    Pomozte dítěti spojit nové informace do krátkých příběhů nebo příkladů, které si snadněji vybaví.
  • Aktivity na rozvoj koncentrace
    Cvičení, které rozvíjejí soustředění, například poslouchání krátkých příběhů nebo sledování obrázků, přispívají k lepšímu zapamatování informací.

Co je nejdůležitější?

Nejdůležitější je váš přístup. Pokud s povzdechem a otráveným výrazem řeknete, že se jde teda dělat ta strašná škola a budete zpochybňovat kroky učitelky, nejen, že si dítě ke škole nevytvoří pozitivní přístup, časem ale také přestane mít rádo paní učitelku a nebude chtít chodit do školy. Učení s prvňáčkem by mělo být především zábavné, motivující a pozitivní. Důležité je trpělivě dítko podporovat.

Zdroj: Matkyvnesnazich.cz, částečně autorský text – autorka textu má obě děti ve škole, basic,

Informace o autorovi

Tereza Janatová
Autor s 155 příspěvky

Další příspěvky