Krátkodobý odpočinek ani víkendový spánek často nestačí. Syndrom vyhoření může potkat každou z nás. Víte, jak se projevuje?
Syndrom vyhoření postihuje především lidi, kteří pracují v kreativních profesích. Ne vždycky ale přichází až po dvaceti letech úspěšné kariéry. Někdy se dostaví už na škole. Zahrnuje širokou škálu fyzických a psychických potíží. Není jenom klasickou únavou, která časem přejde. Dostatek odpočinku nepomůže a bez pomoci odborníka se z něj nedostanete. Symptomy připomínají depresi a přichází v pěti fázích.
Fáze: Nadšení
První fáze příznaků se projevuje nezvyklou energií a nadšením do práce. Můžete být nejvýkonnější pracovník ve firmě a ostatní vás mohou za váš přínos oceňovat. Neustálá práce bez odpočinku, přesčasy a práce o víkendech si ale mohou vybrat svou daň.
Fáze: Stagnace
Druhá fáze je fází stagnace. Projevuje se tak, že vás začne pomalu opouštět nadšení. Od neustálé práce si potřebujete ulevit. Když se však stále nutíte do udržování tempa z fáze nadšení, je to cesta k vyhoření. Naučte se rozpoznat vlastní limity a nepřetěžovat se nad rámec svých možností. Druhou možností je ve fázi stagnace rychle ubrat.
Fáze: Frustrace
Třetí fáze se projevuje odporem k práci a někdy nenávistí k nadřízenému nebo klientům. Frustrace z pracovního prostředí často ovlivňuje i osobní život. Snížení pracovního zatížení nemusí stačit – přesto může jít o první krok. Někdy je jediným řešením změna kariéry. V této fázi je zároveň vhodné mluvit o svých pocitech s odborníkem.
Fáze: Apatie
Čtvrtá fáze se projevuje tím, že frustrace naroste do nezvladatelných rozměrů. Už dávno neodvádíte práci nejlépe ze všech. Naopak, děláte jenom nutné minimum pro to, aby vás nevyhodili. Práce vám nepřináší radost. Můžete se přistihnout, že ji odbýváte nebo odevzdáváte pozdě.
Fáze: Vyhoření
V páté fázi se vyhoření rozjíždí naplno. Provází ho fyzické příznaky. Trápí vás chronická únava, nechuť k jídlu. Potíže se spánkem. Deprese. Výzkumy ukazují, že k syndromu vyhoření jsou náchylnější ženy – matky. Důvodem je, že mají více povinností a méně času na sebe nebo svoje koníčky. Přečtěte si možnosti, jak syndromu vyhoření předejít.
- V první řadě si neberte víc práce, než zvládnete.
- V případě přetížení může být řešením například úprava pracovního úvazku.
- Jestliže si nemůžete vzít v práci volno nebo si z finančních důvodů nemůžete dovolit poloviční úvazek, nechte si pomoct doma. Najměte paní na úklid nebo do péče o domácnost a děti zapojte partnera.
- Nezapomeňte na pravidelný odpočinek. O svátcích nepracujte a pravidelně si vybírejte dovolenou.
- Vždycky si nechte dost času na sebe. Pravidelný pohyb, koníčky či relaxační techniky jako meditace mohou přispět k psychické rovnováze.
- První příznaky vyhoření řešte s odborníky.
Zdroj: Matkyvnesnázích.cz, Integrishealth.org